Zdraví

Nepodceňujte hydrataci – nedostatek vody v těle může mít fatální důsledky

Někdy má každý z nás pocit, že nás nemůže osvěžit nic jiného, než velká sklenice ledově vychlazené vody. A mnohdy je taková sklenice vody chutnější, než třeba šálek kávy nebo limonáda. Čím to je? Taková chuť na vodu může naznačovat, že jí máte v těle nedostatek. A jaké mohou být další příznaky nedostatku vody v těle?

Suchá kůže
Kůže je největším orgánem našeho těla. Aby svou funkci vykonávala dobře, musí zůstat hydratovaná. Suchá kůže je jedním z prvních příznaků dehydratace, což může vést k mnohem větším problémům. Nedostatek vody může způsobovat nedostatečnou tvorbu potu, což může mít za následek neschopnost těla vyloučit nahromaděné nečistoty.

Sucho v ústech
Kdykoli máte pocit, že máte sucho v ústech, bude to známka nedostatku vody v těle. Sladké nápoje jsou v tomto případě pouze dočasným řešením, voda vás tohoto nepříjemného pocitu zbaví na delší dobu.

Suché oči
Nedostatek vody v těle neovlivňuje pouze naši kůži, ale negativní vliv má také na naše oči. Bez dostatku vody v těle může dojít k vyschnutí slzných kanálků, oči budou suché, červené a můžou nepříjemně pálit.

Únava
Nedostatek vody znamená nedostatečně okysličené tělo. Tento nedostatek kyslíku vede k ospalosti a únavě, bolestem hlavy a potížím se soustředěním.

Bolesti kloubů
Jeli málo vody v kloubním mazivu, kosti se o sebe začnou třít a dochází k bolestem kloubů, následně může dojít až k zánětům či revmatismu.
nepodcenujte_hydrataci_02
Problémy s trávením
I náš trávicí systém potřebuje ke svému správnému fungování dostatek vody. Bez dostatku vody se v tlustém střevě usazují nestravitelné části potravy a odpadní látky, vzniká zácpa.

Trpí srdce
Při nedostatku vody v těle dochází ke zvýšení krevního tlaku, což zvyšuje srdeční zátěž, v extrémních případech může dojít až k infarktu myokardu.

Trpí i ledviny
Ani ledviny nemůžou správně fungovat bez potřebného množství vody. Neodskočíte-li si 5x až 7x denně na toaletu věřte, že můžete trpět dehydratací. Moč by pak měla být světle žluté, jasné barvy, pokud má tmavší barvu, může to být způsobeno nedostatkem vody. V extrémním případě pak může nedostatek vody vést až k infekci močových cest, potom už je nezbytné poradit se s lékařem.

Nemoci
Dostatek vody tělu umožňuje vyplavovat toxiny. Pokud je v těle vody nedostatek, nebude tento filtrační systém pracovat správně, odpadní látky se budou v těle usazovat a to může mít za následek vznik mnoha různých onemocnění. Dehydrované orgány navíc mohou začít odebírat vodu z krve, mohou vnikat krevní sraženiny a ty následně ucpávat cévy.

Dodávat tělu pravidelně vodu je to nejjednodušší co můžete udělat pro své zdraví. Nezapomínejte na to a dopřejte si alespoň 8 sklenic vody denně.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář