Představujeme

Objevování rodinné historie nám pomáhá poznat sama sebe

Když po studiích Monika Kopřivová zahájila svou kariéru v lékárně jako doktorka farmacie, zdaleka ještě netušila, že za několik málo let odvrátí osud její cestu k jinému cíli. Nyní je již 10 let nakladatelkou, majitelkou dárkových obchodů Babičkářství.cz a Familium.cz a se svým týmem tvoří originální dárky pro babičky a dědečky i celou rodinu. Její deskové hry a zapisovací knížky pro uchování rodinné historie či mezigenerační stmelování se dají pořídit nejen u nás, ale těší se z nich v mnohých rodinách také v zahraničí. Všude na světě jsou totiž babičky a dědečkové a jejich rodiny, které je mají rády. Většina lidí má navíc přirozenou touhu po poznání vlastních kořenů. Právě poznání vlastní rodinné historie, zajímavostí z obyčejného života našich předků, jejich povolání a vlastností nám dává odpovědi na řadu osobních otázek…

S posláním spisovatelky a nakladatelky jste začínala před 10 lety jako maminka na mateřské. Připomeňte, co stálo za zrodem Babičkářství?
Můj dědeček sepsal kroniku svého života, historii rodiny a v malonákladu ji nechal vydat. Byl to podzim 2012, dědeček přijel s mými rodiči a věnoval mi ji. Jeho knížka mě učarovala a stala se doslova naším rodinným pokladem. Tam se zrodila idea vytvořit vyplňovací knihy „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj.“ Byl to nápad na knihy, do kterých by si každý prarodič mohl sepsat své vzpomínky a vytvořit tak rodinnou kroniku. Aby to bylo snadné a vzpomínky dokázal sepsat každý prarodič bez ohledu na to, zda má či nemá literární talent. Na to navázalo vytvoření Babičkářství, portálu s dárky pro babičky a dědečky.

Jak se váš internetový obchod Babičkářství změnil od doby vydání zapisovacích knížek „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“?
Knížky se lidem ohromně líbily, a tak jsem hledala místo, kde by se daly podobné dárky pro prarodiče pořídit. Žádné takové jsem nenašla, a tak jsem se ho rozhodla vytvořit. Tak vzniklo Babičkářství. Uvědomila jsem si, že existuje spousta hračkářství s dárky pro děti, ale Babičkářství s dárky pro babičky a dědečky jsme tu neměli. Vycházela jsem přitom ze skutečných potřeb seniorů a ke knížkám našla další dárky, které pomohou babičkám a dědečkům zlepšit kvalitu života. Jsou to zdravotní a praktické pomůcky jako například pomocník pro oblékání a svlékání ponožek nebo protiskluzové návleky na boty. V nabídce máme i dárky na trénování mozku. Nechybí ani retro dárky, například síťovky nebo kovové hračky. Jsem moc ráda, že obchod je velmi pozitivně hodnocen především netradičním obsahem, osobním přístupem a krásnou atmosférou. Na to od počátku fungování klademe velký důraz. Dnes nabízíme kolem tisíce položek a sortiment stále rozšiřujeme. Máme řadu personalizovaných dárků, velmi oblíbené jsou dárky s věnováním a osobním vzkazem. Vyberete u nás dárek, který udělá právě vašim blízkým radost, a můžete k němu nechat přidat ozdobnou etiketu s vaším vlastním textem osobního věnování. Vaší babičce tak doladíte dárek s osobním vzkazem právě pro ni, například: „Pro naši milou babičku Jarušku“.

Od té doby uplynulo moře času. Kam jste se v průběhu let nasměrovala a co se za těch 10 roků událo ve vaší tvorbě i celkově v profesi?
Věnuji se tematice seniorů a mnoho z našich počinů jsme společně s mým týmem koncipovali právě s myšlenkou na ně. Nezapomínáme ale ani na další členy rodiny a mezigenerační stmelování. Každý rok přinášíme většinou tři až čtyři knižní novinky a vedle toho další dárky. Po úspěchu knížek „Babičko, vyprávěj“ a „Dědečku, vyprávěj“ přibyly další tituly a vzniklo i nakladatelství Familium, jako reakce na potřeby našich zákazníků po smysluplných titulech a dárcích i pro ostatní členy rodiny. Mezi nejznámější patří „Strom života naší rodiny“, „Naše výlety“, „Jak rostu“, „Velká kniha vánočních detektivek a záhad“, „Cestuj!“ nebo společenská hra „Jak to tenkrát bylo?“ a řada dalších. A ty nejoblíbenější postupně vycházejí nejen u nás, ale i v dalších zemích světa.

Od začátku jsme dbali na vysokou kvalitu provedení – počínaje grafikou, papírem i vazbou. A dodnes jsem ráda, že jsem si pečlivě vybírala spolupracující partnery a kolegy, kteří se podílejí na vzniku dalších knížek a dárků.

Jak jste již zmínila, s vašimi knížkami a deskovými hrami jste expandovala také do zahraničí. Letos si připisujete vstup již na 22. knižní trh, což je úctyhodný počin! Registrujete odlišné potřeby a přístup v chování zákazníků z různých zemí?
V každé zemi, kam jsme se vydali, se naše knížky i hry líbí. Všude na světě jsou babičky a dědečkové a jejich rodiny, které je mají rády. Většina lidí má navíc přirozenou touhu po poznání vlastních kořenů a svých předků. Objevování rodinné historie nám pomáhá poznat sama sebe. Já osobně jsem častokrát přemýšlela, po kom jsem zdědila určité vlastnosti, komu se svým jednáním podobám. Právě poznání mých předků, rodinné historie, zajímavostí z jejich obyčejného života, jejich povolání a vlastností mi dalo odpovědi na řadu osobních otázek.

Knížky do zahraničí nestačí jen přeložit, zemi musíte poznat, v knížce přizpůsobit texty, fotografie, ilustrace a zamyslet se nad odlišnou historií a zvyklostmi. V každé zemi jsme si našli někoho, kdo nám s tím pomáhal a byl do práce nadšený jako my. Když jsme například poprvé přišli do Itálie a ukázali jim „Babičko, vyprávěj“, obálka se jim zdála příliš decentní. Italové jsou temperamentní, to se odráží i na jejich vkusu. A tak jsme se spojili s tamním designérem a uzpůsobili grafiku italské nátuře.

Jaké novinky jste připravili pro jubilejní 10. výročí obchodu a nakladatelství?
První z nich je dlouho očekávaná stolní hra „Devadesátky“, což je vzpomínková party hra určená všem, kteří prožili devadesátá léta. Díky ní si připomeneme nejzajímavější momenty divokých a nespoutaných devadesátek. „Bible vína – mistrovský průvodce vínem“ je kniha, která se díky svému jednoduchému přístupu k poznávání vína stala světovým bestsellerem. Letos poprvé mají možnost tuto knihu získat i čtenáři v České republice. Bible vína nabízí všechny důležité informace o víně podané unikátní přehlednou a srozumitelnou formou s moderní infografikou. Americký originál jsme díky spolupráci s prezidentem Asociace someliérů ČR, Ivo Dvořákem, rozšířili o sekci věnovanou českým a moravským vínům. „Velká kniha detektivek – zdánlivě nemožné zločiny“ je dárková kolekce detektivních příběhů o zdánlivě nemožných a neproveditelných zločinech. Představuje dvacet povídek od nejslavnějších světových autorů, jako jsou Agatha Christie, Stephen King, Edgar Allan Poe, Erle Stanley Gardner, Sir Arthur Conan Doyle a mnoho dalších v atraktivním podání a s originálními ilustracemi. Sada vykládacích tarotových karet „Kočky vládnou světu“ je krásným dárkem pro všechny, kteří se chtějí naučit umění tarotu.

Tarotové karty jsou po staletí nástrojem sebepoznání. Součástí dárkového balení s originálními ilustrovanými kartami s tematikou koček je i průvodce s návody a podrobnými výklady tarotu. Karty jsou tak vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilejší nadšence.

V nabídce jsou ale také třeba vtipná originální trička, gurmánské mapy a další. Věřím, že naše novinky i další dárky z obchodů Babičkářství.cz a Familium.cz potěší v mnoha rodinách třeba jako dárek k Vánocům.

Máte manžela a tři děti, takže jste jistě vytížená i jako matka. Je pro vás náročné skloubit práci s rodinným životem? Zbývá vám také nějaký prostor pro volný čas?
Je pravda, že mě má práce velmi časově vytěžuje, nicméně stále zůstává mým koníčkem. Víkendy si však snažím vyhradit pro mou rodinu a společně strávené chvíle považuji za nedocenitelné. Vedle záliby v pátrání v rodinné historii ráda s rodinou cestuji, sportuji, chodíme do přírody, jezdíme na výlety a společný čas trávíme v jejím užším i širším kruhu, kdykoliv je to možné. Všichni dohromady s mými a manželovými rodiči, sourozenci, bratranci a sestřenicemi například jezdíme společně na dovolenou. Zvláštní čas pro nás znamenají vánoční svátky, magické a kouzelné období, které máme všichni moc rádi a kdy se potkáváme. Nejiné budou i ty letošní, už se na ně moc těšíme!

Doporučené

Přidat komentář