Zdraví

Odhalte s příchodem chladného počasí tajemství bylinných čajů

Pití bylinných čajů je snadný způsob, jak zvýšit příjem tekutin, dodat tělu potřebné živiny a podpořit své zdraví, a to zejména nyní, s příchodem zimních měsíců. Z nepřeberného množství možností si vybere snad každý, ať už podle chuti nebo potřebných zdravotních účinků.

Heřmánek
Čaj z květu heřmánku je po černém čaji pravděpodobně nejčastěji konzumovaným čajem na světě. Má přirozeně sladkou chuť, s náznakem příchuti jablka. Heřmánkový čaj je dobrým zdrojem hořčíku a je znám svými uklidňujícími a relaxačními účinky, což z něj dělá ideální nápoj pro večerní hodiny. Protizánětlivé složky tohoto čaje pomáhají například při léčení zánětu spojivek či hemoroidech. Uklidňuje žaludek, zmírňuje nadýmání, uvolňuje tělo, uklidňuje mysl a podporuje kvalitní spánek.

Máta
Mátový čaj je pravděpodobně druhý v popularitě mezi bylinnými čaji. Mátový čaj zklidňuje trávicí trakt a pomáhá při nadýmání a zažívacích potížích. Pití tohoto čaje v raném těhotenství pomáhá mírnit nevolnosti. Je také přirozeným lékem proti bolesti, zmírňuje horečku, jeho pepermintová chuť zanechává v ústech příjemně svěží pocit.
bylinne_caje_01
Kardamon
Čaj z kardamonu má štiplavou, nasládlou, aromatickou chuť. Pomáhá při zažívacích potížích, zabraňuje bolestem žaludku, zmírňuje nadýmání. Obsahuje přírodní antibakteriální látky, pro které ho již Egypťané používali jako součást ústní hygieny. Bonusem pro ženy je jeho schopnost zmírňovat výkyvy nálad během menstruačního období.

Lipový květ
Čaj z lipového květu má příjemnou chuť díky aromatickým olejům, které květ obsahuje. Mezi další účinné látky čaje patří třísloviny a flavonoidy, působící jako přírodní antioxidanty. Používá se zejména při léčbě nemocí horních cest dýchacích, zánětů, horečky a chřipky.
bylinne_caje_02
Rozmarýn
Ve středověku lidé věřili, že rozmarýn je darem od bohyně krásy a lásky Afrodity. Později, v době křesťanství, byl spojován s Pannou Marií a označován za „svatou bylinu”. Čaj z rozmarýnu zrychluje krevní oběh a zvýšením krevního tlaku prohřívá organismus. Tím také zvyšuje prokrvení kůže, která se pak zdá mladší a živější. Pomáhá relaxaci svalů, při kašli a mírných symptomech astmatu.

Kopřiva
Čaj z kopřivy probudí celé vaše tělo, vyčistí krev a osvěží mysl. Obsahuje velké množství vitamínů (včetně vitamínu A a C) a minerálů (například vápník a křemík). Kopřivový čaj pomáhá při vysokém krevním tlaku, artritidě, revmatu, kašli, nachlazení i cukrovce. Podporuje imunitu, celkově zvyšuje vitalitu.
bylinne_caje_05
Levandule
Levandulový čaj se připravuje z květů rostliny, která se již staletí používá jako vonná bylina. Uklidňuje tělo i mysl, čímž pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Tlumí křeče, včetně těch menstruačních, pomáhá také lidem trpícím migrénami. Levandulový čaj je dobrý i na střevní infekce a podráždění žaludku.

Šípek
Historie této rostliny nás zavede až do starověké Persie, odkud se pak dostala do Řecka a Říma, kde byla využívána k léčení více než 30 druhů nemocí. Je jedním z nejvíce koncentrovaných zdrojů vitamínu C, který je důležitý pro imunitní systém, energii i zdravou pokožku. Používá se při léčení rýmy a chřipkových onemocnění.
bylinne_caje_03
Ostropestřec mariánský
Tato rostlina je sice považována za plevel, obsahuje však látky, které pomáhají regenerovat a čistit játra. Zlepšuje produkci žluči, detoxikuje organismus, snižuje cholesterol a rezistenci na inzulin u diabetiků.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář