Profíci radí

Vše, co potřebujete vědět o životním pojištění

Rodina a vaši blízcí jsou v životě to nejdůležitější. Životní pojištění myslí na riziko nemoci, úrazu i další rizika, včetně finančního zajištění vás i vaší rodiny. Abyste se v tématu životního pojištění lépe orientovali, vyzpovídali jsme pro vás Petra Procházku, ředitele Úseku pojištění osob ve společnosti Kooperativa pojišťovna, a.s.

1. Všude se mluví o tom, jak je životní pojistka důležitá a nezbytná. Vysvětlete mi prosím, proč bychom si ji měli pořídit.
Životní pojištění je důležité především na pokrytí nejvážnějších rizik, které nejvíce ohrožují zdraví a život. Tedy vážná onemocnění či úrazy, invalidita, prostě věci, které ohrozí a určitě změní finanční situaci celé rodiny. Toto by měl být základ životního pojištění, který si každý podle sebe pak může doplňovat o krytí dalších rizik. Pokud máte děti, je dobré zvážit například Pojištění nemoci nebo úrazu. Pomůže vám, abyste se mohl soustředit především na uzdravení svého dítěte nebo mu mohl poskytnout lepší péči a nemusel řešit situace, kdy z důvodu nemocenské přicházíte o značnou část příjmů, a tím můžete ohrozit fungování rodiny.

2. Pokud přemýšlíme o životní pojistce, jak ji správně nastavit a na co bychom neměli zapomenout. Máte nějakou univerzální radu?
Univerzální rada na správné nastavení životní pojistky neexistuje. Hraje v ní totiž roli více faktorů jako je věk, rodinný a zdravotní stav, konkrétní životní situace a také to, co klient od pojistky očekává. U životního pojištění je, a troufám si říci, že vždy bude, důležitý pojišťovací poradce, který vám vysvětlí detaily nabízeného pojištění. Naši finanční poradci mají k dispozici unikátního PRŮVODCE, což je v podstatě elektronická analýza potřeb klienta, na jejímž základě doporučí optimální životní pojištění na dostatečné pojistné částky, a to podle vaší konkrétní životní situace. Získáte tak objektivní informaci o tom, jakou byste si měla nastavit pojistnou ochranu.

3. Jak poznáme, že jsme dostatečně pojištěni. Zkrátka, že v případě vážného rizika nám pojišťovna dá dost peněz?
Podpojištění může být určitě problém. Proto je dobré životní pojistku sjednávat s pojišťovacím poradcem. Pokud již pojistku máte a nejste si jistá, domluvte si s ním schůzku a vše proberte. Například průměrná pojistná částka u vážných onemocnění se v ČR pohybuje na úrovni 200 tisíc Kč. Podobně je to u pojištění invalidity, kde se průměrná pojistná částka pohybuje kolem 400 000 Kč. U klienta s průměrným příjmem, který by se stal invalidním a chtěl by si udržet stávající životní styl, by mu tato částka vydržela jen pár měsíců. Správně by proto pojistné částky měly být násobně vyšší. I z toho důvodu se dlouhodobě snažíme na závažná onemocnění a jejich dopady upozorňovat a veřejnost vzdělávat.

4. Životní pojištění si nesjednáváme na rok, ale v podstatě na celý život. Můžeme ho v průběhu života upravovat?
V minulosti to bohužel někteří poradci řešili formou přepojištění, což pro klienta nebylo vůbec výhodné. Protože pojišťovny průběžně své pojistky upravují a zvýhodňují, je dobré občas se svým poradcem pojistku projít a případně aktualizovat. To doporučujeme také při změně rodinného stavu, například v případě svatby nebo založení rodiny. Zároveň klientům se staršími typy smluv nabízíme výhodnou konverzi na nové FLEXI. Již v minulosti klienti této možnosti hojně využívali, každoročně si modernizovalo smlouvu přes 5000 klientů. Většinou si také až o 30 procent navýšili limity pojistného krytí.

5. Jaká jiná pojištění jsou součástí životní pojistky? Kryje i běžné úrazy, léčbu a dělají se mezi klienty rozdíly? Například pracovní rizika zdravotní sestra vs. učitelka apod.
Teď musím být konkrétní, protože každá pojišťovna má svá vlastní řešení. Unikátní součástí naší nové FLEXI životní pojistky je bonus CESTA KE ZDRAVÍ, který přináší až 100 000 Kč na zotavení z velmi vážných nemocí a úrazů. Klient jej může využít na zdravotní pomůcky, na lázně, ošetřovatelskou péči, ale například i na úpravu řízení vozidla nebo úpravy bydlení. Dále přináší bonus na prevenci nad rámec procedur hrazených zdravotní pojišťovnou až 3 000 Kč každých 5 let. Nově také nabízíme pojištění pracovní neschopnosti až od 57. dne, a to i ve variantě s plněním od prvního dne. Tato varianta je vhodná pro klienty, které kratší neschopenka finančně neohrozí. Pojištění pracovní neschopnosti jsme rozšířili i pro profesionální sportovce. Přidali jsme další diagnózy, kvůli kterým se rodina může dostat do svízelné situace. Ať už jsou to vrozené vady, narození vícerčat či třetí asistovaná reprodukce (IVF). Zdravotní pojišťovny například hradí jen 3 až 4 IVF cykly do čtyřiceti let ženy, ale jedná se jen o základní zákroky. Další metody, které mohou zvýšit šanci na početí, je potřeba platit zvlášť. Díky pojištění FLEXI tak klienti získají možnost úhrady i těchto nákladů, které zdravotní pojišťovny nehradí.

Zdroj: Kooperativa pojišťovna, a.s. / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář