Hubnutí

10 tipů na potraviny, které vám pomohou zhubnout

Máte všechny potraviny za nepřítele své postavy? Věřte, že jsou i takové, které mohou pracovat pro vás – pro vaše zdravé hubnutí. Dnes vám několik takových potravin představíme.

Rajčata
Jsou rajčata ovoce nebo zelenina? To v tuto chvíli není důležité. Vše, co o nich potřebujete vědět, je to, že vašemu tělu poskytují mnoho dobrého. Obsahují velmi málo kalorií, není v nich téměř žádný tuk a díky vláknině a vysokému obsahu vody ve vás dlouhodobě udrží pocit plnosti. Navíc obsahují velké množství vitamínu C, který hraje důležitou roli v udržení zdravého imunitního systému.

Sladké brambory
Velké množství vlákniny, málo kalorií a vysoký obsah vody – tyto 3 vlastnosti sladkých brambor pracují společně na vašem zdravém hubnutí. Vláknina je pro hubnutí důležitá z mnoha důvodů – je objemná, zabere tedy hodně místa ve vašem žaludku a zajistí dlouhodobý pocit plnosti. Navíc váš žaludek opustí až za dlouhou dobu. To zabraňuje přejídání a tím pádem příjmu velkého množství kalorií. Sladké brambory mají relativně nízký kalorický obsah (bráno v poměru k běžným bramborám) a značně vysoký obsah vody, která, stejně jako vláknina, zabírá hodně místa v žaludku.
potraviny_hubnuti_02
Ořechy
Většina ořechů má vysoký obsah tuku, ale to ještě nutně nemusí být špatné, pokud máte jejich spotřebu pod kontrolou. Navíc ořechy obsahují zejména zdravé tuky. Konzumace řízeného množství ořechů může zahnat váš hlad a udržet vás tak dál od nezdravých jídel. Ořechy se mohou stát tzv. zdravým doplňkem vaší diety. Směs omega-3 mastných kyselin, bílkovin a vlákniny vám dodá pocit plnosti a potlačí chuť k jídlu. Vyvarujte se však ořechů pražených na oleji a soleným ořechům. Volte raději jejich přírodní verzi. Různé studie ukazují, že konzumace ořechů pomáhá zrychlovat metabolismus, tělo tak bude využívat více energie a spálí více tuku.

Jablka
A zase ta vláknina. Jablka jsou bohatá na vlákninu a chudá na kalorie a tuky, obsahují množství vitamínů (zejména vitamín C) a minerálů. Jablka mají nízký obsah sodíku, což pomáhá zamezit zadržování vody v těle. Vitamíny zlepšují zdraví a vitalitu a jak je známo, aktivita pomáhá spalovat kalorie rychleji.

Hrušky
Jen jedna hruška vám zajistí 15% potřebného denního příjmu vlákniny. Takový obsah vlákniny nejen, že na dlouhou dobu zasytí, ale může pomoci zabránit rakovinnému bujení v tlustém střevě. Hrušky poskytují tělu také slušné množství mědi, vitamínu C a bóru, který je potřebný pro správnou funkci vápníku a hořčíku. Obsahují flavonoidy a karotenoidy.
potraviny_hubnuti
Čočka
Čočka získává jako zdravé jídlo stále větší popularitu. Vláknina, kterou obsahuje, pomůže prodloužit dobu, po kterou nemáte hlad a pomůže udržet v normálu i hladinu cukru v krvi. Čočka je dobrým zdrojem bílkovin, kyseliny listové, železa a hořčíku. S nízkým obsahem tuku je ideální náhradou za maso.

Fazole
Fazole jsou oblíbené pro svou schopnost podílet se na regulaci hladiny cukru v krvi a pomoci s trávením – díky vysokému obsahu vlákniny. Co do počtu kalorií jsou fazole srovnatelné s masem, ovšem díky vysokému obsahu vlákniny a vody ve vás delší dobu udrží pocit sytosti, tedy prodlouží dobu mezi jídly a sníží pocit hladu. Jeden šálek černých fazolí obsahuje neuvěřitelných 15 gramů vlákniny a žádné nasycené tuky.

Hnědá rýže
Hnědá rýže obsahuje daleko více vlákniny než její bílá sestra. Obsažené zdravé tuky pomáhají normalizovat hladinu cholesterolu v krvi, vláknina podporuje funkci střev (pomáhá předejít vzniku rakoviny tlustého střeva) a udrží vás déle plné. Je dobrým zdrojem hořčíku, fosforu, thiaminu, vitamínu B-6 a niacinu.

Feferonky
Pokud vám nevadí ostré jídlo, potom jsou pro váš dietní program feferonky to pravé. Obsahují kapsaicin, který poskytuje hned několik hubnoucích výhod. Účinně potlačuje chuť k jídlu, zvyšuje energii a výdrž (například při cvičení), zlepšuje schopnost trávení, chrání buňky před poškozením. Dostatečné množství kapsaicinu může zastavit hromadění tuku v játrech.
potraviny_hubnuti_03
Hubnutí a koření
Není třeba jíst nevýrazné a nudné jídlo, když se snažíte zhubnout. Naopak – je to skvělý čas začít experimentovat s kořením z různých kultur. Mnohá z nich mají termogenní vlastnosti, které zrychlí váš metabolismus. Pro příklad: Hořčičné semínko zrychlí váš metabolismus, zázvor pomůže s trávením, ženšen zvýší vaši energii, černý pepř spálí kalorie, kurkuma (indický šafrán) zase štěpí tuk.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář