Zdraví

Potřebujete „promazat“ klouby? Zkuste kyselinu hyaluronovou!

Kyselina hyaluronová neslouží jen k vyhlazování vrásek. Ve skutečnosti může prospět každému, kdo potřebuje zlepšit funkci svých kloubů: závodníkům a rekreačním sportovcům, ale i starším lidem.

Lidské tělo je opravdu složitý stroj. Skládá se z více než 200 kostí, které jsou navzájem pospojované přibližně stovkou kloubních spojení, od velkých kloubů jako jsou kolena až po ty malé, o nichž v běžném životě ani nevíme. Zatímco u stroje je zapotřebí tyto pohyblivé spoje pravidelně mazat olejem, v našem těle tuto funkci zastává kloubní tekutina. Ta zmírňuje mechanické tření a zajišťuje výživu kloubní chrupavky a také to, že budou jednotlivé plochy k sobě těsně přiléhat. Máme-li této tekutiny nedostatek, výživa i regenerace kloubů se rychle zhoršuje. Objevují se bolesti i snížení pohyblivosti. Koneckonců, bez důkladného promazávání by se neobešlo auto ani kolo a brzy bychom se s ním rozloučili.
Joint pain. Senior woman is touching her arm while expressing suffering. Copy space in the right side
Působí zvenčí i zevnitř
Pokud si budete chtít promazat klouby, aby správně fungovaly, můžete sáhnout po kyselině hyaluronové pro vnitřní užívání. I podle názoru odborníka PharmDr. Ludvíka Drnka má tento krok smysl.

„Z farmakologického pohledu mohu konstatovat, že je to jedna z nejvíce biokompatibilních (tělu podobných) látek, které současná estetika a medicína používá. Každý člověk má v těle kyselinu hyaluronovou od narození a s věkem její množství ubývá. Dnes tento přirozený úbytek lékaři zcela běžně nahrazují, například ve formě kožních výplní při korekcích obličejových vrásek. V ortopedii ji injekčně vpravují do velkých kloubů, nejčastěji kolen, v rámci léčby poškozených kloubních chrupavek. Doplňování stravy o kyselinu hyaluronovou se ukazuje jako dobrý doplněk ke klasické léčbě touto látkou ve formě krémů nebo výplní.“

Dělá dobře sportovcům
Řada sportovců svůj jídelníček obohacuje o kyselinu hyaluronovou, ať z řad kulturistů, maratonských běžců nebo rekreačních nadšenců. Jednoduše jim toto promazávání dělá dobře. Pokud se tedy rozhodnete je následovat, nastává zásadní otázka: Jaké „mazivo“ zvolit? Vhodná je kombinace vysoko a nízkomolekulární kyseliny hyaluronové. Tekutá forma se vstřebá rychleji než pevná a nedráždí žaludek. V lékárnách je k dispozici tekutý přípravek Hyaluron N-Medical, který se vyznačuje vysokou koncentrací kyseliny hyaluronové (20mg v mililitru) a je hojně využívaný a vyzkoušený nejenom na promazávání kloubů, ale i na celkovou hydrataci. Pokud kyselinu hyaluronovou užíváte vnitřně, dostane se všude a pocítíte to nejen na kloubech, ale i na stavu pokožky.
Hyaluron_NMedical_02
Zdroj: N-Medical s.r.o. / foto: bigstock, výrobce / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář