Pro maminky

Přípravu na zápis i školu zvládněte hravě

Máte doma předškoláka a přemýšlíte, jak jeho rozvoj podpořit nenuceně a s radostí? Ponořte se s ním do světa edukativních her, které pomohou dětem rozšířit obzory a zlepšit potřebné znalosti i dovednosti. Navíc díky nim příjemně strávíte společný čas.

Praktické tipy, jak s pomocí her dítě podpořit v jeho rozvoji, jsme připravili ve spolupráci se Štěpánem Peterkou. Čerpá ze svých mnohaletých zkušeností pedagoga i vývojáře společenských a deskových her. Dlouhodobě se rovněž věnuje takzvané gamifikaci vzdělávání, tedy zapojení herních prvků do výuky. Jeho postřehy se vám mohou hodit jak při výběru, tak samotném hraní.

Skutečná (vý)hra
Hra učí a rozvíjí kohokoliv, od dítěte po seniory. Předškolákům usnadní osvojování i procvičování celé řady oblastí – počínaje tréninkem hrubé i jemné motoriky přes soustředění a vyjadřování až po logické uvažování. Snáz se díky ní naučí poznávat a pojmenovat své okolí od rodinných příslušníků, zvířat a rostlin po tvary a barvy. Cennou zkušeností je pro předškoláky také seznámení se s pravidly. S těmi se pochopitelně setkávají rovněž v běžném životě, při hře ale jasně vidí, že bez jejich dodržování celý princip nefunguje.

Jedná se také o příležitost, jak v bezpečném prostředí připravit děti na to, že život nepřináší jen výhry. V tomto směru však buďte u předškoláků spíše zdrženliví. Neúspěchy na začátku je mohou od dalšího poznávání a hraní zbytečně odradit. „Postupně je samozřejmě důležité pracovat i s případnou prohrou, pro začátek ale upřednostněte aktivity, kde nejsou jednotlivci v rolích vítězů ani poražených. Jde například o kooperativní hry, kdy hrajete všichni proti hře – tedy například společně hledáte nejlepší řešení nebo plníte různé úkoly, abyste se dostali do cíle. Vyhrají nebo prohrají tak všichni hráči společně,“ doporučuje Štěpán Peterka, který vyvíjí hry pro českou značku Dino.

Pokud už máte soutěživé dítko, je vhodné vybírat hry, v nichž má šanci uspět díky vlastní píli a dovednostem a kde o výhře nerozhoduje pouze náhoda. Na tomto principu je postavena i novinka Zvíře nebo věc? od českých autorů a ilustrátorů. Je určena dětem od tří let, výborně se ale hodí i pro předškoláky. Jde o postřehovou hru, která podporuje schopnost dětí zařadit obrázky do skupin a zároveň u nich cvičí rychlou orientaci. Na rozdíl od řady dalších postřehovek, kde často dominuje jeden hráč a ostatní se těžko dostanou „ke slovu“, se tady vítězové kola stávají pro to následující sudími. Šanci získat bod do celkového součtu tak mají i ostatní hráči, což je zvlášť pro děti velmi motivující.

Čas hrát
Ze hry, ani té edukativní, by se v žádném případě neměla stát povinnost. Zkuste ji tedy neuvádět například tím, že si procvičíte barvy. Raději děti vyzvěte, že si půjdete hrát s barvami. Nebo jim hru nabídněte jako alternativu pro to, jak právě teď trávit čas. Děti jsou přirozeně hravé, mají dar se nadchnout pro věc, takže stačí, když přidáte své nadšení i vy a společnou zábavu si užijete.

Pokud je to jen trochu možné, nechte v tomto případě načasování na dítěti. Zkuste potlačit tendence přerušovat ho v jiné aktivitě jen proto, že vy zrovna máte chvilku a chcete ji věnovat pro vás smysluplnější edukativní hře. Pokud je například dítě zrovna ponořené do světa své vlastní fantazie, respektujte to, i když to na první pohled vypadá, že jen marní čas.

Hry pro předškoláky jsou většinou koncipované jako poměrně svižné. Jednotlivá kola netrvají příliš dlouho, aby děti udržely pozornost. Pokud vidíte, že je hra baví a plně se jí věnují, klidně v ní pokračujte. Když se vám ale děti zdají unavené nebo znuděné, nenuťte je ji dohrát. Někdy se k rozehrané partii můžete vrátit po přestávce, není to ale nutnost. Jsou to kromě jiného hry, které zlepšují schopnost soustředit se a udržet déle pozornost, vždy však záleží na konkrétní situaci a rozpoložení dítěte. Vyhodnocujte tedy podle aktuálních okolností, kdy ještě ve hře setrvat a v jakém okamžiku ji ukončit.

„Dost času dejte dětem při hře samotné. Náš školní systém je stále do značné míry založen na tom, že děti nové informace pasivně přijímají. Při hře jim tak dejte prostor se projevit a dojít k výsledku v klidu a vlastní cestou. To, že dítě hned neukáže například červenou hvězdičku, nutně neznamená, že ji nepoznává. Možná jen přemýšlí a hledá. Počkejte, případně ho zkuste navést,“ radí Štěpán Peterka.

Hry, které podporují rozvoj, jsou často vhodným parťákem na cesty. Můžete si s nimi zkrátit čas v čekárně, při odpočinku na zahradě, zkrátka kdykoliv máte vy i vaše ratolest chuť. Kartičky s úkoly a tipy na procvičování si s sebou můžete vzít na procházku a za jejich pomoci ještě lépe poznávat či popisovat okolí.

Kromě her jsou výbornou volbou také časopisy s úkoly, vystřihovánky či mikádo, které dítě ocení třeba v pauze mezi domácími úkoly. Skvělým pomocníkem jsou i tradiční dřevěné kostky. Nejmenším dětem pomáhají objevovat tak základní jevy, k jakým patří gravitace. Ačkoli je pro dospělé občas únavné sledovat, jak děti boří vše, co z kostek postaví, i toto je pro nejmenší důležitou součástí rozvoje. Předškoláci jsou samozřejmě dál, a tak kromě stavění hradů či obrázků mohou kostky využít k seznámení se s čísly nebo písmeny. Ty má ve své nabídce i tradiční česká značka Dino. Vyrábí je z českého smrkového dřeva v továrně s historií, která se píše už od 50. let minulého století.
Dino_Barvínci_hraUžiteční pomocníci
Nabídka her je obrovská a je těžké se v ní zorientovat. Pokud má být hra skutečně edukativní, vybírejte ji podle toho, co vaše dítě potřebuje zlepšit nebo co ho chcete naučit. Společným jmenovatelem všech her by měla být bezpečnost. V případě předškoláků se týká například veškerých komponentů, které by v žádném případě neměly být ostré. Zároveň musí být přiměřeně velké, aby je mohly snadno uchopit i děti, které mají ještě poměrně malé a občas trochu nešikovné prsty. Herní plán by měl být přehledný, aby se v něm děti vyznaly. Pro předškoláky jsou vhodnější jednodušší kresby a výraznější základní barvy na větší ploše.

Z motivů u předškoláků často vedou ty, které děti znají a které je obklopují v běžném životě, tedy například zvířátka, kytičky, oblečení, hračky, ale i dopravní prostředky. Stálicí, kterou děti na ulicích nevídají, přesto ji často milují, jsou dinosauři, a pak samozřejmě hrdinové z pohádek, které sledují. U pravidel je jasnou předností stručnost. Dětem byste je měli být schopní vysvětlit během pár minut.

Respektujte věková doporučení od výrobců, kteří se hry skutečně snaží přizpůsobit zájmu a také schopnostem dětí v dané kategorii. Vždy je to velmi individuální, takže v některých aspektech může být vaše dítě skutečně napřed a není pak problém pořídit i složitější hru určenou pro starší. Jinak je ale lepší pořídit hru, kde můžete začít u jednodušší verze a postupně přidávat na obtížnosti. Při hraní můžete dětem pomáhat. Radit jim nebo je navést, řešení by ale měly být schopné najít samy. Pokud v podstatě hrajete za dítě, vybrali jste pravděpodobně hru, která je zatím příliš složitá a bude lepší, když si ji schováte na později.

U edukativních her vám přijde vhod, když výrobce přidá tipy, jak je co nejlépe využít. Najdete je i u her české značky Dino, které pro předškoláky vyvinul právě Štěpán Peterka. Inovativní výukovou pomůckou pro učitele, rodiče a děti jsou například Chytré kvízy Předškolák. Tvoří je 60 kartiček s otázkami a úkoly, které obsáhnou vše, co by děti v tomto věku měly znát a umět. Součástí návodu je hned několik způsobů, jak je uplatnit, ať už pro skupinu dětí nebo pro jednotlivce. Chytré kvízy vám současně pomohou odhalit, ve kterých oblastech vaše děti vynikají a ve kterých by potřebovaly při rozvoji více podpořit. Tomu pak můžete přizpůsobit další aktivity i volbu edukativních her.

Naprostou novinkou jsou Barvínci. Jde o veselé barevné tvorečky vyobrazené na kartách, které pomohou dětem s poznáváním tvarů a barev. Procvičí také jejich paměť a schopnost soustředit se. Využít je můžete pro některou z pěti jednoduchých her popsaných přímo v návodu, jenž je součástí balení. Cílem je zjistit, kolik obrázků, konkrétních tvarů či barev daná karta zachycuje. Kartičky výborně poslouží i jako pomůcka pro vaše vlastní aktivity. Novinka je určena hráčům ve věku od tří let. Za 279 Kč ji pořídíte na mojedino.cz, kde najdete i spoustu další herní inspirace.

Zdroj: Dino / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář