Profíci radí

Profesionální lékařská poradna kliniky Program Health Plus

Také v srpnu přinášíme odbornou lékařskou poradnu, kde odpovídají specialisté různých lékařských oborů ze špičkové polikliniky Program Health Plus. Můžete jim posílat otázky ohledně fyzických i psychických problémů, které trápí Vás či Vaše blízké.

Tentokrát jsme vybrali tři čtenářské dotazy, které jsou zaměřeny na problematiku ztuhlosti a bolestí svalů, řešení problému s kožními bradavičkami a nepříjemnými symptomy, které by mohly signalizovat diabetes mellitus.

Posílejte nám i nadále Vaše dotazy. Specialisté z polikliniky Program Health Plus udělají maximum, aby Vám dokázali dobře poradit a najít cestu k řešení Vašich zdravotních obtíží.

Ztuhlost a bolesti svalů
Šárka Ž., Mladá Boleslav: Dobrý den, také bych se ráda svěřila se svým problémem. Je mi 49 let a již několik měsíců pociťuji – zejména po ránu bolesti svalů. Bývám dosti ztuhlá a rozhýbat se mi trvá podstatně déle, než například ještě před rokem. Po nějaké větší námaze mě pak bolí celý člověk a po odpočinku, tedy ráno, je to horší než běžně. V takovém případě mívám i zvýšenou teplotu. Partner si myslí, že by se mohlo jednat o revmatismus, ale to mi v mém věku přijde příliš brzy. Můžete poradit…?
program_health_plus_poradna_cadova
Ve Vašem případě by bylo nejlepší začít minimálně návštěvou u praktického lékaře, který by měl provést laboratorní vyšetření a na základě výsledků určit další postup, může doporučit i spolupráci s fyzioterapeutem. Nicméně by bylo určitě dobré lékaře vyhledat co nejdříve a zjistit diagnózu. Popisované příznaky, jako zvýšená teplota, únava, vyčerpanost, bolesti svalů i kloubů po zátěži a ztuhlost pohybového aparátu po probuzení totiž mohou signalizovat autoimunitní onemocnění (o kterém přemýšlel i Váš partner), únavový syndrom a podobně. Každopádně jsou podobné potíže většinou spojené s probíhajícím zánětem v těle, který může mít různý původ. Samozřejmě záleží i na Vaší rodinné anamnéze. Pokud se ve Vaší rodině nějaké autoimunitní onemocnění již někdy objevilo, zvyšuje se riziko jeho vzniku také u Vás. V každém případě doporučuji brzkou konzultaci s praktickým nebo rehabilitačním lékařem, revmatologem či ortopedem.

Dotaz zodpověděla: Mgr. Apolena Čadová,
fyzioterapeutka Programu Health Plus

Problém s bradavičkami
Milada T., Praha: Je mi 40 let, asi před 4,5 lety jsem začala pozorovat, že se mi po těle dělají takové malé bradavičky, zejména na krku a pod prsy. Některé časem samy odpadnou, nahradí je však jiné. Je to nějaká porucha organismu? Nebo kůže?
program_health_plus_poradna_prusikova
V dospělém věku se na kůži začínají objevovat různé typy kožních výrůstků, které nejsou ve většině případů spojeny s žádnou poruchou organismu ani vnitřním onemocněním, ale jedná se pouze o kosmetický problém vznikající kvůli přirozenému stárnutí kůže. Mezi nejčastější projevy patří tzv. seborrhoické bradavičky, jiným názvem seborrhoické nebo senilní veruky. Na kůži se začínají objevovat po 30. až 40. roce věku, u osob nad 60 let věku se pak vyskytují téměř vždy. Jsou typicky lokalizovány na hrudníku, břiše a zádech (u žen velmi často pod prsy), dále na krku, spáncích, čele a ve vlasech, méně často na končetinách. Jedná se o světle hnědé, lehce vystouplé, ploché výrůstky s drsným povrchem o velikosti cca 2mm až několik cm, někdy skvrnitě hnědé až hnědočerné barvy. Příčina vzniku seborrhoických veruk není známá a jejich vzniku tedy nelze účinně zabránit. Někdo má ke vzniku veruk dědičný sklon a často zdědí větší množství projevů například po jednom z rodičů. Je ale známo, že se veruky tvoří více v místech tření, u žen typicky pod prsy. Někdy může dojít také k většímu výsevu seborrhoických veruk po spálení sluncem, ale jinak jejich vznik s opalováním, na rozdíl např. od některých kožních nádorů, nesouvisí. Většina dospělých tyto bradavičky díky jejich hnědé barvě mylně považuje za pigmentová znaménka. Z pohledu dermatologa se ale jedná pouze o esteticky rušivé projevy, které lze odstranit tekutým dusíkem, laserem nebo seškrábnutím ostrou lžičkou. Každá z metod má své výhody i nevýhody. Dusík je v ambulanci dermatologa většinou běžně dostupný, aplikace je časově nenáročná a kůže v místě zákroku nekrvácí. Nevýhodou je často ne zcela kompletní odstranění bradaviček a riziko vzniku pigmentací či naopak depigmentací v místě odstranění. Seškrábnutí ostrou lžičkou vede k okamžitému odstranění projevu, ale zanechá drobnou krvácející ranku, která se hojí během několika dnů. Při větším množství projevů je zákrok poměrně bolestivý a proto je výhodnější bradavičky předem na zhruba 40 až 60min znecitlivět speciálním přípravkem, nejčastěji EMLA krémem. Odstranění laserem je velmi elegantní a efektivní metodou, ale finančně náročnější.

Dalším typem benigních kožních výrůstků lokalizovaných zejména na krku a v podpaží jsou tzv. fibromky, které mají vzhled nitkovitých výrůstků hnědé nebo světlé barvy. Příčina vzniku těchto projevů opět není známá, častěji se objevují v místě tření, tj. v podpaží, na vnitřních stranách stehen a na krku. Zde může ke vzniku projevů přispívat i nošení řetízků či upnutých košil. Fibromky se běžně odstraňují elektrickou jehlou (tzv. elektrokauterem), laserem nebo prostým sestřižením z kůže. V populaci je pak velmi rozšířenou metodou fibromky jednoduše podvázat nití a nechat odpadnout. Tento postup lze tolerovat u velmi drobných nitkovitých projevů, ale rozhodně bych tuto metodu nedoporučovala u větších fibromů, kde může odpadnutí projevu trvat delší dobu, komplikovat se zánětem, větší bolestivostí a někdy i vznikem jizvičky. S věkem na trupu často přibývají také sytě červené krevní tečky a drobné pupínky neboli hemangiomky. Hemangiomky představují opět pouze kosmetický problém, nepočítáme-li jejich možné krvácení po zatržení. Lze je opět šetrně odstranit cévním laserem nebo elektrokauterem.

Souhrnem lze říci, že u jedné osoby se na kůži může vyskytovat několik typů různých kožních projevů. Mezi nejčastější patří pigmentová znaménka, seborrhoické veruky, fibromky a hemangiomy. Není-li si dotyčná osoba jistá, zda se jedná o neškodný kožní projev či dochází-li ke změnám v oblasti ložiska (ložisko trvale roste, svědí, bolí nebo mění barvu), je vždy lepší navštívit dermatologa a nechat se co nejdříve vyšetřit. Vyšetření bych pak u dospělých doporučila vždy v případě, že se jedná o nově vzniklé, tmavě hnědé nebo černé ložisko typu skvrnky nebo výrůstku, které navíc trvale roste.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Dana Prusíková,
dermatoložka Programu Health Plus

Příznaky signalizující cukrovku
Renata S., Svitavy: S díky za tuto možnost se na vás obracím se svým dotazem. Ještě donedávna jsem si myslela, že to není žádný zdravotní problém a tak jsem kvůli tomu ani nevyhledala lékaře. Před časem jsem se však dozvěděla, že by můj problém mohl být příznakem cukrovky, což by nemuselo být nemožné, neboť cukrovkou trpěla část naší rodiny. Tak tedy: velmi často se mi stává, že mám takové sucho v puse, že se v noci probudím s úplně otevřenou pusou a mám pocit, že ji ani nezavřu, běžně vypiji 3 až 4 litry tekutin denně a zřejmě i následkem toho chodím velmi často na záchod. Tyto příznaky se ještě zhoršují, dostanu-li nějakou chřipku nebo nachlazení. V takových případech se mi často točí hlava, nezřídka si musím okamžitě sednout nebo lehnout (horko, černo před očima…). Mohlo by se opravdu jednat o příznaky cukrovky? Děkuji.
program_health_plus_poradna_kabrt
Vámi popisované příznaky skutečně mohou být projevem cukrovky. Pokud je vyšší hodnota krevního cukru, způsobuje to zvýšené močení/diurésu, protože se glukóza rovněž vyplavuje močí. Proto doporučuji vyšetření glukózy v krvi, které se provádí na lačno a může jej provést Váš praktický lékař. Je to jednoduché a rychle diagnostikovatelné. Podle výsledků je třeba stanovit další postup, případně provést další vyšetření pro zjištění přesné diagnózy. Výskyt cukrovky ve Vaší rodině nicméně naznačuje jisté riziko, že může jít právě o diabetes mellitus.

Dotaz zodpověděl: Doc. MUDr. Jan Kábrt,
internista a hlavní lékař Programu Health Plus

O Programu Health Plus
Soukromá poliklinika Program Health Plus sídlí v atraktivních prostorách spojených s uměleckou galerií na Smíchově v Praze 5 a poskytuje maximálně komplexní a individualizovanou lékařskou péči pro děti, dospělé i firemní klienty. V rámci ambulantních služeb nabízí komfort, soukromí a osobní přístup zajištěný špičkovým týmem specialistů všech klíčových oborů, pro lůžkovou péči využívá zázemí českých i zahraničních nemocnic. Posláním Programu Health Plus je kompletní organizace preventivní, diagnostické, léčebné i rehabilitační péče, a to v klientem zvoleném čase.

Více informací na webu www.programhplus.cz.

Doporučené

1 komentář

  • Renata 12/09/2017 at 5.52

    Velmi děkuji celému týmu, který se věnoval mému dotazu a zvláště potom MUDr. Kábrtovi, že mi věnoval svůj jistě drahocenný čas.

    Odpovědět

Přidat komentář