Profíci radí

Profesionální lékařská poradna kliniky Program Health Plus

Specialisté různých lékařských oborů ze špičkové pražské polikliniky Program Health Plus také v září odpovídají na Vaše dotazy ohledně fyzických i psychických problémů, které trápí Vás či Vaše blízké.

I tentokrát jsme vybrali tři dotazy. Jeden se zaměřuje na problematiku tukových boulí na pokožce, dva se zabývají únavou. Jednou ve spojení s bolestí těla, podruhé s potenciálním psychickým podtextem.

Ukazuje se, že odborná lékařská poradna je stále více oblíbená nejen mezi dámami, ale také mezi pány, protože hned dvě otázky pocházejí od mužů. Posílejte nám i nadále Vaše dotazy. Specialisté z Programu Health Plus udělají maximum, aby Vám dokázali dobře poradit a najít cestu k řešení Vašich zdravotních obtíží.

Nevysvětlitelná únava
Robert K., Praha: Dobrý den, rád bych se touto cestou poradil s odborníkem vaší kliniky – již několik měsíců (zhruba od ledna) mám pocit, že jsem stále unavený, v podstatě se unavený už probouzím, cítím se slabý. Začíná mi to bohužel komplikovat i fungování v práci, o víkendu nemám sílu ani náladu na žádné moc velké aktivity, spíš jen odpočívám, čtu, občas udělám něco na zahradě. Absolvoval jsem již několik lékařských vyšetření, všechna s negativním výsledkem. Můžete poradit, kde by mohla být příčina? Děkuji.
program_health_plus_poradna_bicikova
Pokud jsou veškerá fyziologická a laboratorní vyšetření v pořádku a nebyly odhaleny žádné abnormality, doporučila bych zvážit pokus o řešení z druhé strany, tedy psychologické. Vámi popisovaný stav, tedy neustálá únava, která Vás omezuje v běžných životních činnostech, by mohla naznačovat například rozvoj depresivní poruchy nebo psychické poruchy spojené se stresem. Ty jsou v dnešní populaci poměrně častým jevem. Proto bych doporučila minimálně návštěvu u psychologa. Ten může přesněji diagnostikovat typ obtíží a následně navrhnout vhodný postup. Nemusí jít nutně o léčbu psychofarmaky. Pokud se problém včas podchytí, stačí někdy úprava životního stylu, stravovacích, spánkových nebo pracovních návyků. Ale rozhodně bych příznaky v podobě neustálé únavy nepodceňovala. Pokud jde skutečně o depresivní poruchu, mohl by její rozvoj nadále pokračovat a postupem času Vás možná zcela vyřadit z běžného života.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Kateřina Bičíková,
internistka a vedoucí lékařka Programu Health Plus

Podivné boule na těle
Václav B., České Budějovice: Už nějakou dobu se mi na těle objevují zvláštní boule, některé malé a jiné velké až několik centimetrů. Při doteku nebolí a mají stejnou barvu jako okolní kůže. Někde jsem četl, že by mohlo jít o podkožní tuk. Mohli byste mi poradit, o co vlastně jde a proč se mi ty boule pořád objevují? Jsem relativně štíhlý a nemám žádné problémy s nadváhou. A dají se ty boule nějak odstranit, aniž by se musely řezat? Děkuji za radu.
program_health_plus_poradna_klimesova
Z Vašeho popisu soudím, že by mohlo jít o tzv. podkožní lipomy, které vznikají pomnožením buněk podkožního tuku. Jde v podstatě o nezhoubný nádor, který je tvořený tukovou tkání, a postupně jich může přibývat. Lipomy se mohou objevit prakticky kdekoliv po těle, jednotlivě i ve větším počtu, a v jejich vzniku může hrát roli genetická dispozice. Lipomy obvykle nebývají bolestivé a jde spíše o kosmetický problém. V některých případech však lipom díky umístění může utlačovat nervy a způsobovat bolestivé pocity. V tom případě je nezbytné odstranění. Každopádně bych doporučila návštěvu kožního lékaře, který po vyšetření může sdělit jasnou diagnózu. Lipomy se obvykle odstraňují pomocí chirurgického zákroku, jde o jednoduchou proceduru. Různá „alternativní“ řešení většinou příliš nepomáhají. Pozitivní vliv může mít také úprava stravy a dodržování zdravé životosprávy. Obvykle se doporučuje omezení solení, tučných pokrmů a uzenin, konzervovaných jídel nebo alkoholu, zásadní je také správný pitný režim a pravidelná detoxikace organismu. Prospěšné může být užívání lecitinu či vitaminů C a E. Každopádně bych doporučovala navštívit vhodného odborníka a poradit se o postupu.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Aneta Klimešová,
dermatoložka Programu Health Plus

Únava provázená bolestí těla
Dana Č., Stará Boleslav: Zhruba od začátku léta pociťuji, že jsem častěji unavená, přisuzovala jsem to teplému počasí a větší pracovní zátěži. Stav ale trvá i v tomto období – kdy je chladněji a práce je již měsíc méně. Někdy mě bolí celé tělo, jakoby po prodělání nějakého virového onemocnění, jindy je to lepší, ale stejně už kolem 7 hodiny večer uléhám a kolem 9 už v podstatě spím. Může jít o únavový syndrom, nebo mohou tyto příznaky znamenat nějakou jinou nemoc? Bylo by dobré podstoupit nějaké celkové vyšetření, případně jaké?
program_health_plus_poradna_kovacikova
Únava je specifický stav lidského těla, které nám dává najevo, že je vyčerpané a potřebuje si odpočinout, regenerovat síly. Může být vyvolána fyzickým i psychickým vyčerpáním. Obvykle mluvíme o běžné každodenní únavě, či neúměrné únavě. Stav fyzické vyčerpanosti nastává po těžké fyzické práci, po sportovní aktivitě, ale také po dlouhé nemoci, která byla spojena s inaktivitou. Zde je nám většinou jasná příčina obtíží.

Psychická únava se projevuje odlišnou formou a může být nebezpečná při výkonu některých zaměstnání, třeba u profesionálních řidičů, různých dispečerů, lékařů atd. Tedy všude tam, kde je nutné se rychle rozhodovat a nést zodpovědnost. Psychická únava se vyznačuje třeba nechutí vykonávat určitou činnost, stavem otupělosti, nesoustředěnosti až zdánlivé omámenosti, mikrospánkem, ale také velmi různorodou škálou fyzických, psychických a emocionálních příznaků (podrážděnost, bolesti hlavy, bolesti svalů neúměrné k předchozí aktivitě, zpomalenost, apatie – netečnost, závratě, zhoršení paměti, nesoustředěnost, ztráta chuti k jídlu, snížení imunity, častější nemocnost atd.).

Pokud naše tělo „hlásí“ únavu, vysílá tím signál, že potřebuje zvolnit, odpočinout si. Nejefektivnějším způsobem odpočinku pro člověka je spánek. Ve spánku totiž dochází ke změnám, které umožňuji opravdový odpočinek. Mozek změní způsob činnosti, omezuje se vnímání okolního světa, zpomaluje se srdeční rytmus, snižuje se krevní tlak, svaly se uvolňují a klesá tělesná teplota. Pokud je spánek kvalitní a dostatečně dlouhý (průměrně 6–8 hodin denně), měl by stačit na odstranění běžných projevů únavy. K boji s únavou samozřejmě patří i pravidelná životospráva, pravidelná a přiměřená pohybová aktivita, dostatek vitaminů (ovoce + zelenina) a tekutin, omezení alkoholu a vynechání kouření.

Popsaná životospráva by měla v řádu týdnů či pár měsíců přinést očekávaný efekt. Pokud ne, či se stav dokonce zhoršuje, je nutné vyhledat praktického lékaře, který zahájí sérii vyšetření k odhalení původu únavy. Většinou jde o vyšetření u různých specialistů, protože diagnostika bývá někdy svízelná. Únava může být prvním hmatatelným projevem různých onemocnění, například cukrovky, onemocnění štítné žlázy, infekčních chorob, onemocnění srdce a plic, autoimunitní nemoci, krevního onemocnění, chronického stresu, nedostatku vitaminů, nádorového onemocnění či nadužívání léků proti depresím, alergiím atp. K únavě navíc může vést také nekvalitní spánek, chrápání či poruchy spánku jako spánková apnoe.

Určitě se nebojte vyhledat odbornou pomoc. Problémy spojené s únavou patří mezi velmi frekventované a řešíme je dennodenně. Únava patří k projevům současného zrychleného života a velkým nárokům, které jsou na každého z nás kladeny. Je ale také důsledkem našeho způsobu života.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Gabriele Kováčiková,
internistka a osobní lékařka Programu Health Plus

O Programu Health Plus
Soukromá poliklinika Program Health Plus sídlí v atraktivních prostorách spojených s uměleckou galerií na Smíchově v Praze 5 a poskytuje maximálně komplexní a individualizovanou lékařskou péči pro děti, dospělé i firemní klienty. V rámci ambulantních služeb nabízí komfort, soukromí a osobní přístup zajištěný špičkovým týmem specialistů všech klíčových oborů, pro lůžkovou péči využívá zázemí českých i zahraničních nemocnic. Posláním Programu Health Plus je kompletní organizace preventivní, diagnostické, léčebné i rehabilitační péče, a to v klientem zvoleném čase.
Více informací na webu www.programhplus.cz.

Doporučené

Přidat komentář