Pro gurmány

Provoňte svou podzimní kuchyni pochoutkami ze sezónních hrušek

Rádi si během studených podzimních dnů dopřejete klidný večer v teplé dece s hrnečkem horkého čaje? Pro dokonalou atmosféru navíc nezapomeňte na plápolající svíčku s vůní skořice, jablek a hrušek. Tyto základní ingredience patří nejen do chladného počasí, do čaje a vonných svíček i tyčinek, ale promítnout se mohou také v přípravě originálního menu. A že je tradiční štrůdl už nuda? Vsaďte tedy tentokrát na hrušky a využijte je v neobvyklých receptech v kombinaci s kouskem lahodného masa.

Hrušky patří mezi oblíbenou plodinu, která se o své místo v kuchyni hlásí především během podzimu. Nejčastěji se s ní můžete setkat jako s přísadou do neodolatelně voňavého koláče či například do chutného pečeného čaje. Pokud ale rádi experimentujete, dopřejte si něco extra a využijte hrušky i při přípravě hlavního chodu a překvapte své chuťové buňky neotřelou kombinací chutí.

Ať už se však pustíte s hruškami do jakéhokoli receptu, dbejte na to, abyste vždy zpracovávali kvalitní kousky ovoce. Takové, navíc vypěstované v souladu s přírodou a bez zbytečné chemie, najdete u ekologických zemědělců. Seznam farem s interaktivní mapou lokálních farmářů najdete na stránkách lovime.bio a kamprobio.cz. Na kvalitní biopotraviny narazíte i na farmářských trzích, kde by se vám prodejce měl prokázat certifikátem na bioprodukci, ale také v běžném supermarketu. Myslete však vždy na to, že bio ovoce a všechny biopotraviny vůbec poznáte spolehlivě jedině podle označení logy biolistu a biozebry. Věřte, že kupovat bio má smysl – pro vás i pro přírodu. Více informací o biopotravinách najdete na stránkách myjsmebio.cz.

Kam pro bio hrušky?
Kvalitní ovoce v bio kvalitě seženete například na Ekostatku Vlkaneč. Malé, rodinné a ekologické hospodářství se nachází téměř na konci Středních Čech a od roku 2008 pěstují ovoce, zeleninu i byliny v bio kvalitě. Biopotraviny koupíte přímo na místě nebo na několika výdejních místech. Více informace poskytnou webové stránky www.ekostatek.cz.

Ovoce v bio kvalitě nabízí také Ekosady Komňa, které se nachází v malebné oblasti CHKO Bílé Karpaty. Hospodaří zde již od roku 2005 a od samého počátku rovněž ctí zásady ekologické produkce a citlivého přístupu ke krajině. Ve svých sadech pěstují a vlastními silami zpracovávají švestky, jablka i hrušky. Více informací najdete na stránkách www.ekosadykomna.cz.
Summer snacks. Pear appetizer with jamon, arugula and brie cheese on a light stone table. Top view flat lay background. Copy space.Rychlá svačinka i dokonalé pohoštění pro nečekané hosty – Obložená hruška s parmskou šunkou
2 bio hrušky
1 bio hermelín (či jiný plísňový sýr)
1 balení parmské šunky (či jiné bio šunky)
hrst bio rukoly

Hrušky rozkrájejte na několik dílků ve tvaru měsíčků. K nim poté přidejte měsíčky sýru a vše zabalte či jen překryjte plátkem šunky. Lehce posypte rukolou a super rychlé pohoštění je hned na světě!

Vepřové kotlety v medovo-česnekové marinádě s hruškou na rozmarýnu
2 bio vepřové kotlety
2 bio hrušky
čerstvý bio rozmarýn
2 lžíce bio medu
3 stroužky bio česneku
bio slunečnicový olej
sůl, bio pepř

Nejprve si smíchejte med s rozmačkaným česnekem. Osolené a opepřené kotlety potřete připravenou marinádou a nechte alespoň hodinu odpočinout v lednici. Poté maso zprudka opečte na pánvi z obou stran a podlijte troškou vody. Nechte dusit zhruba 20 minut a poté do pánve přidejte rozkrojené hrušky a snítky čerstvého rozmarýnu. Duste s trochou vody dalších zhruba 10 minut – podle tloušťky kotlet. Hotový pokrm podávejte například se šťouchanými brambory.

Zdroj: PEPR Consulting / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář