Volný čas

S čím kočky chodí k veterináři

Pro zajištění optimálního zdraví vaší kočky je důležitá pravidelná veterinární péče a přizpůsobení stravy případným zdravotním obtížím. Jedním z nejčastějších problémů, s nimiž se kočky potýkají, jsou urinární problémy.

Jak zjistit, že zvíře trpí urinárními problémy
„Příznaky těchto potíží jsou různé a někdy jen velmi málo patrné. Ať už je ale jejich intenzita jakákoli, zvíře má vždy bolesti a necítí se dobře,“ říká MVDr. Tereza Štěpánková.

Většinou tráví kočka více času na své toaletě, dělá malé loužičky po bytě a častěji si umývá genitálie.

Moč koček je vysoce koncentrovaná a v případě urinárního onemocnění tedy působí velmi dráždivě. Proto je důležité reagovat na příznaky této choroby co nejdříve, aby veterinář zahájil léčbu, která zvířeti poskytne rychlou úlevu.kocky_veterina_02

Varovné signály
časté močení, ale pouze v malém množství
– neustálé olizování genitálií
– při močení dává najevo bolest (mňouká, sténá)
– moč může být zbarvena růžově (značí přítomnost krve)
– občasné močení mimo toaletu
– ztráta chuti k jídlu
– změny v chování

Nejčastějším druhem onemocnění dolních močových cest u koček je tzv. Ideopatická cystitida. 60% urinárních potíží u koček je způsobeno právě díky ní. Klíčovou roli při zvládnutí či předcházení této chorobě hraje výživa.

Nejlepší prevencí je správná výživa a dostatek vody
Kočka musí mít neustále k dispozici dostatek čerstvé a kvalitní vody. Nejideálnější jsou proto fontány, ve kterých voda neustále cirkuluje a čistí se přes filtr.

Druhým zásadním krokem je výběr krmiva. U koček, které již urinárními problémy trpí či jsou v pokročilejším věku, je toto opatření nezbytné.

Krmivo pro kočky náchylné k tomuto onemocnění by mělo mít sníženou koncentraci určitých minerálních látek.

Pro tento případ má Purina ONE ve svém portfoliu krmivo s označením Urinary Care. Toto krmivo je speciálně vyvinuto pro kočky s urinárními problémy a kočky vyššího věku. Obsahuje řadu účinných látek, které pomáhají těmto potížím předcházet a udržují kočce zdravý močový trakt.

Pokud už se u vaší kočky urinární potíže vyskytly, dodržujte několik základních pokynů:
kocky_veterina_03
Neměňte stravu – přejděte na krmivo vhodné pro kočky s urinárními problémy, např. Purina ONE Urinary Care a u něj zůstaňte.

Nepřerušujte předčasně léčbu – máte-li veterinářem předepsanou léčbu, neukončujte ji dříve. I když se zvíře může zdát zdravé, nemusí to to tak ještě být.

Jídlo rozdělujte – denní příděl krmiva kočce rozdělte na několik menších porcí. Zmenší se tak výkyvy pH v moči.

Zajistěte dostatek pitné vody – dbejte na to, aby kočka měla k dispozici vždy čerstvou, pitnou vodu.

Dejte pozor na zadržování moči – ujistěte se, že kočka nezadržuje vykonání potřeby. V případě, že by totiž moč zadržovala, koncentruje se moč a minerály v ní obsažené. Záchod kočky je nutné udržovat v maximální čistotě. Na znečištěný záchod kočky odmítají chodit.

text: Purina One, redakce / foto: Purina One (purina-one.cz) / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář