Zdraví

S jógou na cestě ke zdraví

Jóga – tělesné, duševní a duchovní cvičení pocházející z Indie, jehož popularita v Evropě roste již desítky let, nejen pro svoje kvality, které přináší jako cvičení, ale také pro duchovní element, který je s tímto cvičením silně propojen. Není náročná na prostor, ani vybavení, věnovat se jí může skoro každý, ne jen ten, co se v předklonu dotkne palců na nohou.

Ohebnost
Jednotlivé pózy jógy pracují na protažení svalů a šlach, což vede ke zlepšení pohybu a vy se pak cítíte méně strnulí a unavení. Podle jedné studie lidé zlepšili svoji ohebnost o 35 procent už po 8 týdnech cvičení.

Síla
Některé styly jógy, jako jsou třeba Ashtanga nebo Power jóga, jsou velmi fyzicky náročné, tím se jejich účinek na zvýšení fyzické síly násobí. Ale i méně dynamické styly, jako například Hatha jóga, vám mohou přinést nárůst síly. Pózy jako „Střecha“, „Kobra“ nebo „Prkno“ posilují horní část těla. Dolní část těla posilují především pózy ve stoje, zvlášť pokud je držíte několik dlouhých nádechů. Prakticky všechny pózy posilují střed vašeho těla a hluboké břišní svalstvo.

Lepší držení těla
Ohebnost a síla pomáhají lepšímu držení těla, posílený trup zajistí, že budete stát a sedět rovně. Vzhledem k tomu, že jóga také zlepšuje vnímání vašeho těla, pomůže vám rychleji si uvědomit, že se hrbíte.

Dýchání
Součástí jógy je také vnímání vašeho dechu, případně obsahuje speciální dechová cvičení. Správné dýchání přináší vašemu tělu více kyslíku (takže budete méně unavení), zvyšuje kapacitu plic a v neposlední řadě má uklidňující účinky.

Méně stresu, více klidu
Některé styly používají speciální meditační techniky na uklidnění, ale už jen základní soustředění na váš dech během cvičení pomáhá. Cvičení jógy vás rozhodně uklidní, zvýší pocit relaxace a vyplaví nahromaděný stres. Jóga vás naučí odpočívat a lépe se koncentrovat.
joga_zdravi_02
Srdce
Vliv jógy na snížení krevního tlaku a zpomalení srdečního tepu je známý již dlouho, to z ní dělá jedno z nejlepších cvičení pro ty, kteří trpí vysokým krevním tlakem nebo mají potíže se srdcem. Navíc jóga přispívá optimalizaci hladiny cholesterolu a tím snižuje riziko srdečních onemocnění.

Hubnutí
Cvičení jógy zrychluje metabolismus a to zejména tuků. Dechová cvičení pomáhají spalovat především útrobní tuk, kterého je jinak velmi těžké se zbavit. Celkové uklidnění organismu také zlepšuje trávení a méně stresu většinou znamená méně přejídání.

Imunita
Další výhodou tohoto cvičení je zlepšení lymfatického oběhu v těle, který je základním kamenem naší imunity. Lymfa se v těle pohybuje pomocí stahů kosterních svalů a právě k těmto kontrakcím během cvičení jógy dochází. Dalším pomocníkem pro oběh lymfy a zvýšení odvodu odpadních látek z tkání jsou obrácené polohy – například stoj na ramenou, kdy oběhu lymfy pomáhá gravitace.

Je tedy zřejmé, že má jóga skutečně komplexní vliv na naše zdraví, a to jsme se ani nevěnovali všem jejím pozitivním účinkům. Důvodů, proč s ní začít, je mnoho. Tak se do toho pusťte, ať už v některém z jóga center nebo například s pomocí aplikací do telefonu, kde najdete detailní návody.

text: redakce / foto: dreamstime, pixmac

Doporučené

Přidat komentář