Zdraví

S „mozkovou mlhou“ se dá bojovat!

Výpadky paměti, zpomalené myšlení, zmatenost a pocit „zakaleného vědomí“ – i tak můžou vypadat dlouhodobé následky po prodělání covidu. Můžou se objevit i v případě, že byl samotný průběh nemoci docela lehký, takže si člověk nedá svoje potíže s onemocněním vůbec dohromady.

To, co jste dřív zvládali s úplnou samozřejmostí, je najednou problém. E-mail musíte číst třikrát, abyste pochopili jeho smysl. Bez nákupního seznamu popojíždíte nerozhodně supermarketem a nejste schopní si uvědomit, cože jste to vlastně potřebovali. Zničehonic si nedokážete vybavit jména lidí, se kterými běžně přicházíte do kontaktu. Podobně jako vaše babička, jenže té bude brzy devadesát! „To tedy začalo brzy,“ říkáte si možná a děsíte se toho, že takovéhle už to teď bude pořád. To, co se vám děje, ale není normální a nemusí to být nevratný proces. Je to porucha, se kterou je možné bojovat.

Co mozku prospívá a co mu škodí
Paměť, schopnost přemýšlení, koncentrace a plánování patří mezi takzvané kognitivní funkce mozku. Jejich prostřednictvím vnímáme svět kolem sebe a reagujeme na něj, řešíme problémy, učíme se a rozhodujeme. Kognitivní funkce je možné posilovat tréninkem stejně jako svaly; prospívá jim časté střídání různorodých činností (multitasking), kreativní zábava, slovní hry (třeba v současné době tak populární wordle) a učení se novým věcem.

Ke zhoršení kognitivních schopností naopak přispívá dlouhodobý stres, nedostatek spánku, ale třeba i stereotypní, na podněty chudý způsob života a nedostatek sociálních kontaktů. Příčinou samozřejmě může být i nějaké závažné onemocnění, jako je třeba roztroušená skleróza nebo deprese. Anebo, což je v současné době jednoznačně nejčastější příčina, prodělaný covid. V této souvislosti se mluví o takzvané „mozkové mlze“ (z anglického brain fog). Potíže, které mají lékaři už poměrně dobře zmapované, mohou přetrvávat i měsíce po odeznění vlastní infekce.

Nakrmte nervové buňky
V ideálním případě se podaří mozkovou mlhu odstranit úpravou denního režimu. Jsou to vlastně pořád stejné věci, o kterých určitě dávno víte, že vám – a vlastně každému – udělají dobře: pořádně spěte, dopřejte si hodně pohybu na čerstvém vzduchu (místo tréninku v klimatizovaném fitku si raději vyjděte na dlouhou procházku do lesa nebo k řece), jezte hodně barevné zeleniny. A dopřejte svému mozku pořádný přísun živin, které potřebuje. Jaké to jsou? Vedle ovoce a zeleniny je dobré si občas vzpomenout také na oříšky a mořské ryby, které jsou nejlepším zdrojem omega 3 mastných kyselin. Ty vstupují do řady procesů v lidském těle a mají vliv nejen na činnost mozku, ale i na zdraví zraku nebo srdce. Bohužel, náš organismus si nedokáže omega 3 mastné kyseliny sám vyrobit a je závislý na jejich přísunu zvenčí.

Přísun živin by měl být pravidelný
V našich končinách je tradiční jídelníček na ryby spíš chudý, takže není divu, že česká populace často trpí nedostatkem těchto pro organismus velice důležitých látek. Ne každému ryby chutnají, navíc, v každodenním shonu je obtížné, ne-li nemožné zajistit jejich pravidelný přísun bez větších výkyvů. Právě to je ale pro podporu mozkových funkcí nejlepší. V těchto případech se osvědčují kvalitní a prověřené doplňky stravy, mozkové „boostery“, které spolehlivě zajistí mozku pravidelné doplňování nejen omega 3 mastných kyselin, ale i dalších látek potřebných pro jeho bezchybné fungování.
ginkoOmega 3
Nejvýznamnějším zdrojem omega 3 jsou tučné mořské ryby, které bychom si měli ve svém jídelníčku dopřát minimálně 2x týdně. Mezi další zdroje omega 3 patří některá semena nebo ořechy a také oleje ze semen, které bychom měli používat pouze ve studené kuchyni. Jelikož si nedokážeme tyto esenciální mastné kyseliny sami vytvořit, jsme plně odkázáni na to, kolik jich přijmeme ve své stravě. A podle průzkumů je na tom s omega 3 český jídelníček velmi špatně, což ukázal i průzkum Státního zdravotního ústavu z roku 2019. K doplnění omega 3 mastných kyselin se mohou hodit doplňky stravy.

Doplněk stravy Vitar Omega 3 1000 mg – měkké želatinové kapsle obsahují omega 3 mastné kyseliny ve formě rybího oleje a k tomu vitamin E. Doporučená cena za 90 kapslí: 179 Kč /www.nasevitaminy.cz.

Vitar EKO Ginkgo biloba
Veganské kapsle s vysokým obsahem extraktu z Ginkgo biloby, který podporuje funkce mozku a příznivě ovlivňuje periferní krevní oběh. Je důležitý pro udržení paměti a zachování duševní pohody a mentální svěžesti. Pomáhá k lepšímu učení se, zapamatování si a udržení koncentrace i s narůstajícím věkem. Obsahuje také extrakty z ženšenu, DMAE (dimetylaminoetanol) a vitamin B6. Tento doplněk stravy je součástí unikátní řady Vitar EKO Friendly, které jsou vyráběné tak, aby zanechávaly co nejmenší uhlíkovou stopu a šetřily naši planetu při výrobě i po spotřebě. Kapsle jsou vyrobeny z rostlinné celulózy a uloženy do krabiček ze 100 % recyklovatelného materiálu a ekologicky šetrných sáčků, které nahradily klasické blistry. Sáčky lze uzavírat pomocí dřevěných kolíčků. Kapsle jsou vhodné také pro diabetiky.

Kapsle neobsahují lepek ani laktózu. Doporučená cena za 60 kapslí: 189,90 Kč/www.nasevitaminy.cz.

Flora Natura Ginkgo Biloba
Doplňky stravy francouzské značky Flora Natura, které najdete na Milujubio.cz, jsou výjimečné svým vysokým obsahem účinných látek, 2000 mg v 1 dávce, což je mnohonásobně více než u běžných přípravků. Umožňuje to tekutá forma přípravku, jež neobsahuje konzervanty ani sladidla, která by mohla znehodnotit aktivní látky. Použité ingredience pocházejí výhradně od lokálních dodavatelů bylinek v bio kvalitě a z ekologického zemědělství. Vzhledem k vysoké koncentraci se nedoporučuje přípravek užívat nepřetržitě déle než tři týdny.

Doporučená cena za 20 ampulek: 399 Kč/www.milujubio.cz.

Zdroj: MC CONSULTANT / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář