Soutěže

Soutěž s Waterdrop: Vytvořte si zdravé návyky, které vám vydrží

Vytvoření nového návyku, ať už se zdá jakkoli snadné, vyžaduje velké úsilí. K tomu, aby se nové chování stalo návykem, nestačí jednorázové rozhodnutí, musíme upravit automatismy našeho mozku, je třeba přeprogramovat desítky let staré vzorce chování. Dobrou zprávou je, že to lze úspěšně provést pomocí vhodných metod.

Zvyk je řada automatických myšlenek a činností, způsob, jakým obvykle reagujeme na danou situaci. Zvyky si náš mozek vytváří proto, aby šetřil energii a nemusel stále dokola vymýšlet opakující se situace. Myšlení spotřebovává mnoho energie. Náš mozek tvoří pouze 2 % naší tělesné hmotnosti, ale spotřebuje přibližně 20 % denního příjmu kalorií. To je v průměru 350-400 kalorií u dospělých žen a 400-500 kalorií u mužů. Návyky nevyžadují pozornost, často tyto činnosti vykonáváme, aniž bychom si je uvědomovali. Například způsob, jakým jdeme ráno do práce, jakým pijeme kávu po obědě, ale také způsob, jakým reagujeme na chování kolegy. Pro úspěšné vytvoření nového návyku je nutné zavést nové sekvence činností, které vědomě opakujeme, dokud se nestanou automatickými. Jakkoli zní tento recept jednoduše, vyžaduje větší nasazení. Náš mozek pracuje proti nám a nový návyk vnímá jako výjimku, takže se chce znovu a znovu vracet k automaticky osvědčenému chování. Proto si snadno najdeme výmluvy, proč bychom se svého předsevzetí neměli držet. Jak tedy můžeme být úspěšní a vybudovat si návyky, které se skutečně stanou součástí automatismů našeho každodenního života?

Vykročte do pole působnosti
Chci žít zdravěji, více cvičit a další obecná předsevzetí jsou dobrým východiskem, ale k dosažení úspěchu je třeba převést obecné záměry na úroveň činů. Chcete-li se například dostat do formy, pak si stanovte přesný, realistický a měřitelný cíl, ať už je to požadovaná velikost oblečení nebo běh kolem ostrova, a pak si sepište kroky a nové nebo změněné návyky, které můžete podniknout, abyste ho dosáhli. Nemusíte všemu rozumět, dělat to sami, pokud se na to cítíte, požádejte o pomoc odborníka, většina odpovědnosti a práce stejně zůstane na vás.

Buďte k sobě upřímní
Existují návyky, které se mění snáze a hůře. Nemá cenu se trápit drastickými změnami, spíše stojí za to zamyslet se nad tím, proč trváme na chování, které zároveň odmítáme, a proč je pro nás důležité tento zvyk změnit. Chceme-li například jíst více zeleniny, můžeme experimentovat se zcela novými potravinami nebo dietami, ale z dlouhodobého hlediska může být úspěšnější, když budeme pravidelně přidávat zeleninu, kterou máme opravdu rádi, k jídlům, která jsme jedli dosud.

Buďte k sobě trpěliví
Změna vyžaduje od našeho mozku velkou pozornost, a tak není divu, že po počátečním nadšení se nám nové vzorce po nějaké době zdají příliš zatěžující. Na základě výzkumů může trvat 21 až 360 dní, než se nový návyk stane automatickým, v závislosti na osobě a návyku. Připravte se na nejhorší možný scénář a považujte pokles nadšení za přirozený. Problémem není, když ochabneme, ale když to vzdáme. Sledujte své výkony a používejte kalendář nebo cvičební deník. Důsledky našich drobných rozhodnutí se také sčítají, takže v dlouhodobém horizontu se téměř nepozorovaně měníme směrem, kterému se chceme nebo dokonce hodláme vyhnout.

Vizualizujte si to
Abyste mohli úspěšně začlenit nový návyk do svého života, musíte si přesně určit, kdy a kde se ve vašem každodenním životě objeví a jaká posloupnost činností se stane jeho nepostradatelnou součástí. Pokud je vaším cílem pít více tekutin, naplánujte si do svého denního režimu, kdy přesně a z čeho budete pít více než dosud. Například si večer připravte plnou sklenici vody vedle zubního kartáčku a vypijte ji ihned po ranním čištění zubů, večer si ji pak doplňte, abyste se napili po vyčištění zubů. Pořiďte si pro vás ideální láhev na vodu, se kterou se rádi pochlubíte a ze které pohodlně vypijete velké množství tekutiny najednou. Pokud vám voda nechutná, zpestřete si ji přirozeně ochucenými nízkokalorickými příchutěmi, jako jsou například Microdrinks Waterdrop. Každé jídlo a kávu můžete také začít sklenicí vody.

Soutěž: Aby pro vás bylo vytvoření a udržení si nového návyku příjemnější, připravili jsme pro vás, ve spolupráci se společností Waterdrop, soutěž o 3 originální lahve Waterdrop a 3 balení microdrinků Waterdrop BOOST! Tak neváhejte a pojďte s námi do toho!
Eloisa-003 (1)Soutěžní otázka: Jakou příchuť má microdrink Boost?

a) černý bez
b) černý rybíz
c) černý bez a černý rybíz

Nechcete-li tipovat, nápovědu najdete na stránkách www.waterdrop.cz.

Správnou odpověď (ve tvaru A, B nebo C) zašlete na e-mail info@womanandstyle.cz do 16. 4. 2023, do předmětu uveďte WATERDROP. Tři autoři správné odpovědi od nás obdrží sadu Waterdrop – originální lahev Waterdrop a balení microdrinků Waterdrop BOOST.

Výherci budou o výhře informováni e-mailem, v případě zájmu si mohou výhru vyzvednout v redakci časopisu.

Staňte se fanoušky WOMAN&STYLE na FacebookuPinterestu nebo Instagramu a nepropásněte žádnou z připravovaných soutěží.

Účastí v soutěži potvrzujete souhlas s Obecnými podmínkami soutěží.

UKONČENO: Správná odpověď: C. Výherci: Ludmila Č., Hořovice, Michaela R., Praha, Zuzana T., Třebíz.

Doporučené

Přidat komentář