Soutěže

Soutěž: Získejte produkty pro účinnou ochranu proti parazitům

Z přicházejícího jara se netěšíme jen my. Bohužel, stejně tak se ho už nemůžou dočkat ani naši nezvaní „příživníci“, klíšťata a komáři. Přestože jsou tak mrňaví, máme z nich pořádný respekt – především proto, jsou přenašeči velmi nepříjemných nemocí. Nedejme jim šanci!

Věřili byste tomu, že obyčejní komáři zabijí každoročně víc lidí než jakýkoli jiný živočich na Zemi? Kam se na ně hrabou medvědi nebo žraloci. Přenášejí totiž smrtelně nebezpečné tropické nemoci jako je malárie, žlutá zimnice a horečka Dengue. Ty nám naštěstí v našem podnebném pásmu nehrozí, ale přesto není pisklavý vetřelec úplně neškodný. Může nás nakazit třeba takzvanou valtickou horečkou, (onemocněním podobném chřipce), a ve vzácných případech i lymeskou boreliózou, podobně jako klíšťata. Ta nás navíc můžou obšťastnit i klíšťovou encefalitidou.

Kde se cizopasníkům líbí
Počet těchto mrňavých nepřátel závisí především na třech věcech – na roční době, na počasí a na lokalitě. V obzvláštní oblibě mají vlhké nížiny v povodí velkých řek jako je Vltava, Labe nebo Morava. Tyto končiny jsou vyhledávanými chatařsko-chalupářskými oblastmi, proto by lidé, kteří do takového místa pravidelně jezdí, měli opravdu důsledně dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Důležitý je především výskyt nakažených klíšťat – epidemiologové každoročně sestavují speciální mapy podle nahlášených onemocnění. Z hlediska klíšťové encefalitidy proslulo jako klíštěcí ráj především Mostecko, Prachaticko, Benešovsko, Kladensko a Táborsko. Vyšší výskyt infikovaných klíšťat je hlášen i na Jižní Moravě a především v Brně.

Borrelióza a encefalitida: zážitek, který si raději odpustíte
Obě onemocnění mají některé společné znaky. Ze začátku se snadno spletou s chřipkou a obě někdy zákeřně udeří řadu týdnů nebo i měsíců po nákaze. A obě mohou ohrozit kvalitu našeho života, za zvlášť nepříznivých okolností dokonce život sám. Aktivita klíšťat spadá především do období duben až říjen, s vrcholy v červnu a v září. Je-li ale krátká a mírná zima, můžeme se s nimi potkat už dřív. Při zakousnutí infikovaného klíštěte do člověka se nákaza přenáší slinami, může ale proniknout do krve např. při likvidaci klíštěte rozmáčknutím (stačí drobná ranka nebo oděrka na kůži). Mějte na paměti, že klíšťata nepadají ze stromů! Vlezou na vás z trávy, z keře nebo z křoví. Nejrizikovější je listnatý nebo smíšený les s nízkým podrostem. Noste zavřené boty, dlouhé kalhoty (nejlepší je zastrčit nohavice do bot nebo ponožek), po návratu domů oblečení protřepte a prohlédněte se. Pozor na larvy, jsou velmi malé – asi 1 mm – a v tělesných záhybech je snadno přehlédnete.

Než vyrazíte na výlet, postříkejte se
Ani sebepečlivější opatření nemusí stačit. Než vyrazíte na výlet nebo na procházku se psem, ošetřete si nechráněné části těla repelentem. Nebudete se muset obávat klíšťat a vyhnete se i obtěžování létajícím hmyzem, především komáry. Komáry totiž silně přitahuje váš pot, na který má speciální pachové receptory. Z bohaté nabídky si vyberete si přípravek přímo na míru – podle toho, jestli budete mít s sebou maličké či trochu větší dítě, jestli vyrazíte k Sázavě nebo rovnou do džungle na jiný kontinent. Pod značkou Predator najdete moderní ochranné prostředky proti dotěrnému lezoucímu i létajícímu hmyzu, zaměřené na různé věkové skupiny. Všechny jsou testovány jak dermatologicky, tak v extrémních podmínkách záplavových oblastí lužních lesů.

Produkty Predator

Predator Repelent Forte
Přípravek se zvýšeným obsahem účinných látek. Působí proti komárům, klíšťatům, muchničkám a dalšímu hmyzu. Lze jej aplikovat jak na pokožku, tak na oděv. Účinnost repelentu trvá po dobu 4-6 hodin a je vhodný k delšímu pobytu v přírodě nebo při fyzické aktivitě. Je vhodný pro děti od 2 let.

Predator Repelent Junior
Přípravek, vhodný pro děti už od 3 měsíců i osoby s citlivou pokožkou, který působí proti komárům, klíšťatům a muchničkám. Lze jej aplikovat jak na pokožku, tak na oděv. Účinnost repelentu trvá po dobu 2 až 4 hodiny.

Predator Repelent Bio
Repelent funguje na bázi přírodních esenciálních olejů (citronelal, eukalyptol, limonen a další). Je bez parfemace a odpuzuje všechny druhy komárů a klíšťat. Lze jej aplikovat jak na pokožku, tak i na oděv. Účinnost repelentu trvá minimálně 3,5 hodiny. Vhodný pro děti od 2 let.

Predator Gel po bodnutí
Přípravek k lokálnímu ošetření pokožky, který účinně uleví po bodnutí obtížným hmyzem nebo zklidní podrážděnou pokožku po spálení kopřivami. Gel omezuje pocit svědění a postižené místo příjemně chladí a čistí. Vhodný pro děti od 3 let.

Soutěž: V naší dnešní soutěži můžete získat produkty pro celou rodinu. Každý výherce najde ve svém balíčku v hodnotě 468 Kč Predator Repelent Bio a Predator Repelent Junior. Celkem na vás čeká 5 Predator balíčků.
NATURALSoutěžní otázka: Víte, kde se klíšťata vyskytují nejčastěji?

a) V listnatém nebo smíšeném lese s nízkým podrostem
b) V listnatém lese s vysokým podrostem
c) V jehličnatém lese

Správnou odpověď zašlete na e-mail info@womanandstyle.cz do 4. 6. 2023, do předmětu uveďte PREDATOR. Výherci budou o výhře informováni e-mailem, v případě zájmu si můžou výhru vyzvednout v redakci časopisu.

Staňte se fanoušky WOMAN&STYLE na FacebookuPinterestu nebo Instagramu a nepropásněte žádnou z připravovaných soutěží.

Účastí v soutěži potvrzujete souhlas s Obecnými podmínkami soutěží.

UKONČENO! Správná odpověď: A. Výherci: Hedvika P., Chlumec nad Cidlinou, Jakub Š., Fulnek, Andrea M., Česká Kamenice, Dagmar V., Dobříš, Patricie T., Praha.

Doporučené

Přidat komentář