Pro rodiče

Speciální cvičení usnadňuje průběh těhotenství i poporodní rekonvalescenci

Devět měsíců těhotenství představuje pro každou maminku nejen radostné těšení se na miminko, ale nezřídka s sebou přináší i různé zdravotní obtíže. Pro jejich prevenci či zmírnění projevů představuje skvělou pomoc speciální cvičení pro těhotné ženy. Díky němu dochází i k rychlejší rekonvalescenci po porodu.

„Cvičení v těhotenství má pozitivní vliv nejen na zlepšení stability těla, která se v průběhu těhotenství mění, udržení kondice pro nadcházející porod, ale právě i pro prevenci bolestivých stavů během těhotenství a následně k rychlejší poporodní rekonvalescenci. Nastávající maminky se během odborně vedeného kurzu naučí cviky, které jim pomohou udržet se v dobré fyzické i psychické kondici. Konkrétně jim pomůžou od bolestí zad, především v bederní a křížové oblasti, bolestí v oblasti pánve a kyčlí, nožní klenby a celých dolních končetin v důsledku tvorby otoků a dále například od bolesti hrudní páteře,“ vysvětluje na úvod lektorka Marta Svatošová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym.

Pro koho je cvičení vhodné?
Cvičení lze doporučit všem zdravým těhotným ženám, po konzultaci s jejich lékařem. Pro ženy, které i před graviditou sportovaly, bude nejspíš pokračování ve cvičení – i když v mnohem mírnější formě – samozřejmostí, protože jsou na pravidelný pohyb zvyklé.

„V případě, že žena před otěhotněním nebyla fyzicky aktivní, doporučuje se začít se cvičením až po 13. týdnu těhotenství. Účastnit by se ho neměly ženy, které mají rizikové těhotenství, nebo pokud lékař cvičení výslovně nedoporučil (například při nadměrném rozvolnění stydké spony),“ upozorňuje Marta Svatošová, která je sama maminkou dvouleté dcerky, a tak má se cvičením v těhotenství osobní, čerstvou zkušenost. Kurzy v Monkey’s Gym vedla po celou dobu svého těhotenství až do samého závěru, a podle vlastních slov pociťovala hluboké uvolnění po každém cvičení. Také návrat k aktivnímu životu po porodu byl prý pro ni velkou motivací a poté se stal milou realitou.

Žádná lekce není nudná
„Musím říct, že jsem vyzkoušela těhotenské cvičení i v jiných institucích, ale nevyhovovala mi jednotvárnost lekcí. Proto jsem si vytvořila svoji jedinečnou skladbu lekcí, kdy pokaždé protáhneme celé tělo, ale v každé lekci se více zaměříme na jinou problematickou partii. Málokdo totiž chce třeba 12x za sebou cvičit to samé, a tím jsem se inspirovala,“ vysvětluje lektorka, která si zároveň pochvaluje, že v každém bloku těhotenského cvičení vládla příjemná a přátelská atmosféra. Tu prý navíc často na konci cvičení doprovázelo spontánní sdílení vlastních pocitů, pozitivních zkušeností například z předchozích těhotenství, předávání kontaktů mezi těhotnými ženami na odborníky v oblasti fyzio a porodnictví. Kdo chtěl, mohl klást dotazy, odpovídat nebo se jen vypovídat. „To je přidaná hodnota, kterou tvoří samy klientky mých kurzů, a jednoznačně přispívá k jejich duševní pohodě. A těhotenské cvičení má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu – tvoří totiž základ pro pokračování ve cvičení s dětmi od 6 měsíců, kdy tak maminky docházejí na cvičení s dětmi do prostředí, které již dobře znají, a setkávají se s lektory, jimž důvěřují,“ uzavírá Marta Svatošová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym.

Zdroj: Amaze Media / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář