Zdraví

Unikátní cvičení, které pomůže s problémy se zády i svaly pánevního dna

Pomohl klientům s výhřezem ploténky, kterým hrozila operace, i ženám s diastázou či těhotným. Osobní trenér Vašek Rázl a současně i club manager fitcentra Gymstory v pražském obchodním centru Šestka je tvůrcem metody ideomotorické terapie (IMC). Ta může mít zázračné účinky, ale přitom její princip je prostý – návrat ke kořenům. Navíc výsledky pocítíte do šesti týdnů.

S čím mají klienti nejčastěji problém, co je nejvíc bolí?
Většina lidí má největší bolesti v zádech. Tyto problémy však začínají od zborcených chodidel a spadlých kyčlí. Lidem totiž chybí přirozené vzpřimovací impulzy. Málokdo pracuje s vrozenými souhrami a jejich aktivací.

Můžete to trochu více charakterizovat? V čem se IMT liší od jiných tréninkových metod?
Téměř všechny tréninkové metody pracují s vědomým zapínáním svalů, přičemž dochází k realizaci představ člověka – jak on si myslí, že se má tělo hýbat. Jenže my se v rámci IMT naopak inspirujeme vlastním tělem. Mozku dáváme informace o předpokládaném pohybu a respektujeme reakci těla, která je naprosto dokonalá, pokud je řízená centrální nervovou soustavou.

Uvedl byste nám pro představu konkrétní příklad?
Např. pokud chceme zdvihnout činku (např. při bicepsovém zdvihu), musíme to dát na vědomí své nervosvalové soustavě představou, že chceme činku někomu podat, nebo ji odložit na konkrétní místo. Zcela zásadní je nezpevnit hned vědomě tělo, ale naopak ho nechat uvolněné.

To zní téměř absurdně. Proč musíme nechat tělo uvolněné?
Stažení těla totiž zabraňuje přirozenému pohybovému programu, který vymyslela příroda. Ve fitness se většinou hýbe rukama a nohama bez zjevného důvodu, střed těla se zpevňuje vědomým zatínáním určitých svalových partií s cílem naučit své tělo se hýbat a stabilizovat v prostoru. Jenže náš mozek to dokáže mnohem lépe než my! Potřebuje ovšem od nás prostřednictvím představy pohybu optimální informace. Pokud vytváříme nějaký pohyb, měli bychom tedy vědět, proč to děláme.

Co se pak v našem těle odehrává?
Zvětšuje se prostor v kloubech, zvyšuje se stabilita těla, hybnost a síla v končetinách. Svaly celého těla pracují v celotělové harmonii – co se má zapnout, zapne se, co zase uvolnit, to se uvolní. Vše řídí mozek na základě optimální vstupní informace – představa pohybu končetin a těla v prostoru.

To je velmi zajímavé. Čemu byste tuto terapii nejvíce připodobnil?
Inspiraci hledáme v pohybu dětí v prvním roce života, kdy se veškerý pohyb odehrává automaticky prostřednictvím opěrných funkcí končetin a hlavním spouštěčem se stává idea pohybu – snaha něco vidět, slyšet, cítit, někam dosáhnout, někam se přemístit. Dítě neřeší, jaké svaly k tomuto cíli použije.

Když k vám někdo přijde poprvé na soukromou lekci, jak to probíhá?
První trénink je vždy věnován diagnostice těla a zjištění problémů reálných i potenciálních. Pak začneme pracovat na jejich odstranění.

Za jak dlouho při pravidelném cvičení je možné pocítit posun, výsledky?
V některých případech v podstatě ihned již během úvodního tréninku přenastavením těla a zaktivováním chodidel. Někdy to trvá déle, ale do šesti týdnů se dostaví výsledek téměř vždy.

V čem konkrétně tato metoda klientům už pomohla?
Velice vysokou úspěšnost máme v případech odstranění problémů se zády. Téměř všichni klienti s výhřezem ploténky s doporučením lékaře k operaci se následně invazivnímu řešení vyhnou. Ženám mizí prostřednictvím cvičení s vyvoláním vrozených souher problémy s pánevním dnem, s diastázou apod. Velice dobré výsledky máme také s těhotnými.

Zdroj: fitcentrum Gymstory / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář