Zdraví

Vitamíny a minerály nezbytné pro zdravá záda

Všichni víme, že důležitou součástí našeho celkového zdraví je správná výživa a vyvážená strava. Správnou výživu a vitamíny potřebuje také naše páteř, aby byla dostatečně silná pro podporu těla a další funkce. Vyvážená strava, správné množství a různorodost vitamínů a dalších živin může snížit problémy se zády.

Vitamín A
Vitamín A najdete například v hovězím mase, kuřecích játrech, mléčných výrobcích, oranžovém ovoci (meruňky, nektarinky, meloun), v mrkvi, sladkých bramborách, rajčatech, kapustě nebo špenátu. Tento antioxidant pomáhá zejména imunitnímu systému v boji proti nemocem, pomáhá opravovat tkáně a při tvorbě kostí.

Vitamín B 12
Vitamín B 12 se nachází v masných produktech, jako jsou ryby, červené maso, játra, drůbež, v mléčných produktech (mléko, vejce, sýr), špenátu, kapustě a brokolici. Je nezbytný pro zdraví kostní dřeně, pro normální růst a funkce páteře.
potraviny_zada_02
Vitamín C
Vitamín C hledejte zejména v ovoci a zelenině – obsahují ho citrusové plody, jahody nebo kiwi, rajčata, brokolice, špenát, červené a zelené papriky, brambory a sladké brambory. Je nezbytný pro rozvoj kolagenu, neutralizuje volné radikály, které způsobují poškození buněk.

Vitamín D
Vitamín D se přirozeně nachází v rybím oleji, žloutcích, v mléku, získat ho můžete také ze slunečního záření. Tento velmi důležitý vitamín pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku, který je nezbytný pro vývoj silných a zdravých kostí. Dobré vstřebávání vápníku dokáže zabránit rozvoji osteoporózy (metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně).

Vápník
Vápník najdete v mléce, jogurtech, sýrech, tofu, špenátu, brokolici a kapustě, v arašídech, mandlích, některých druzích ryb (losos, sardinky), v sezamových semínkách… Je nezbytný pro zdraví kostí, v průběhu života pomáhá udržovat nezbytnou úroveň kostní hmoty, jeho dostatečná míra zabraňuje rozvoji osteoporózy.
potraviny_zada_03
Hořčík
Hořčík můžete získat přirozenou cestou z celozrnného pečiva, fazolí, ořechů, brambor, hnědé rýže, banánů, avokáda, citrusových plodů nebo listové zeleniny. Je velmi důležitý pro relaxaci svalů, pomáhá udržovat svalový tonus a hustotu kostní tkáně, což může zabránit mnoha problémům se zády.

Železo
Železo se vyskytuje v masných výrobcích (vepřové maso, játra, ryby, drůbež), v čočce, fazolích, rýži, sóje, vejcích, listové zelenině, granátovém jablku… Je nezbytné pro zdraví buněk, pomáhá jim přijímat kyslík a zbavovat se oxidu uhličitého. Pomáhá také při výrobě myoglobinu (vyskytuje se v některých svalech, kde plní funkci hemoglobinu – přenáší kyslík), což je důležitý prvek zdravých svalů, potřebných pro podporu páteře.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář