Cestování

Představujeme destinaci měsíce podle Letušky.cz

Londýn je v kurzu a nejen proto sem stále létá nejvíce Čechů. Je to blízká a zajímavá destinace, která má stále co nabízet. Ukázaly to mimo jiné výsledky loňského roku, podle kterých si letenku z Prahy do Londýna koupilo téměř půl milionu lidí. Připravili jsme pro vás pár tipů, které rozhodně musíte v městě Sherlocka Holmese najít a vyzkoušet. Projeďte se na nejdelší skluzavce světa, inspirujte se ke koupi originálních suvenýrů a využijte rady, jak ušetřit.
letuska_londyn_02
Tradiční památky – stále dech beroucí, můžete však objevit víc
Kdo by neznal nejznámější londýnské památky? Big Ben, Buckinghamský palác, Trafalgar Square s Nelsonovým sloupem nebo Piccadilly Circus. Rozhodně stojí za návštěvu. Na Londýně je však atraktivní to, že nabízí stále něco nového. Pro někoho to bude čínská čtvrť China Town se svou nezaměnitelnou atmosférou a výborným jídlem, pro někoho malebný Notting Hill proslavený stejnojmenným filmem. Pokud jde o místo, kde se skvěle nakupuje, a kde vás naprosto pohltí barvy a pouliční umění, je to rozhodně Camden Town. Tuto čtvrť si zamilují nejen všichni mladí návštěvníci Londýna.„Pokud máte rádi netradiční zážitky, v Londýně máte jedinečnou možnost navštívit nejdelší a nejvyšší tunelovou skluzavku na světě – The Slide. Čtyřicet sekund jízdy zní sice jako krátká projížďka, ale věřte – stojí to za to,“ doporučuje ředitel letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal a dodává: „Díky silně rozšířenému trendu pouličních umělců po celém Londýně může být zážitek i ledabylé potulování ulicemi a uličkami. Po krátké chvíli rozhodně narazíte na zajímavého performátora, který vám zpříjemní den.“
letuska_londyn_04
Extra dávka kultury a vzdělávání
Londýn je město, které kulturou přímo žije a podporuje ji. Proto je vstup do téměř všech galerií a muzeí zcela zdarma. Sídlí zde také světově proslulé divadlo Globe neboli Shakespearovo divadlo. Pokud byste nechtěli zajít na představení, můžete zde navštívit stálou výstavu Mistrova života. A pokud si chcete odvézt z Londýna jiný suvenýr než přívěšek na klíče ve tvaru telefonní budky či dvoupatrového červeného autobusu, kupte sobě nebo svým blízkým knihu. Londýn je městem literatury. Pocházelo odtud velké množství celosvětově známých autorů, jako byl Oscar Wilde nebo James Joyce. Nejspíše proto, je Londýn plný knihkupectví a také malých i velkých antikvariátů, kde můžete sehnat knížky od všemožných autorů, ve všemožných vydáních a za skvělou cenu. „Jedním z největších knihkupectví je JUDD BOOKS, což je zároveň i antikvariát, kde můžete o cenu výtisků dokonce i smlouvat. Kniha je rozhodně skvělý a praktický suvenýr, ke kterému se můžete stále vracet a rozšiřovat si slovní zásobu,“ upřesňuje Josef Trejbal. Londýn je také cílovou destinací pro většinu studentů, kteří sem jezdí na jazykový pobyt. Kromě nové jazykové znalosti si totiž odnášejí celoživotní přátelství s lidmi z celého světa.
letuska_londyn_03
Neplaťte více, než je nezbytné
Po Londýně se můžete přesouvat městskou hromadnou dopravou, tedy autobusy a metrem. V tomto případě je nejlepší pořídit si Oyster Card, na kterou si potom nabijete určitý obnos peněz nebo si můžete koupit jízdenku na libovolně dlouhou dobu. „V hezkém jarním a letním počasí je však nejpříjemnější přesun na kole. To si půjčíte za 2 libry a po půlhodinových intervalech na nich můžete jezdit celých 24 hodin. Je to praktické, pohodlné, ušetří vám to spoustu času a uvidíte město z úplně nové perspektivy,“ radí Josef Trejbal. Co se týká ubytování na pár dní, určitě se vždy dívejte na možnosti v centru. I tam se dají najít nabídky za přijatelnou cenu. Například sedmipatrový London Central Youth Hostel leží jen pět minut od Oxford Street, kde nakoupíte všechny dárky pro příbuzné i „must have“ kousky do šatníku.

Zdroj: Asiana / foto: archiv / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář