Zábava/Kultura

Vršovické divadlo Mana uvede detektivku Mléčné sklo

Kriminální drama Mléčné sklo vyhledávaného televizního a filmového scénáristy Marka Epsteina bude novoroční novinkou Vršovického divadla Mana. V napínavém příběhu plném nečekaných zvratů i emocí se mimo jiné představí Michaela Badinková a Miroslav Etzler. Světová premiéra původní české hry Mléčné sklo v inscenaci zkušeného režiséra Pavla Kheka proběhne na vršovické scéně 8. ledna 2020, nejbližší repríza 26. ledna 2020.

Lapač příběhů
Marek Epstein, vyhledávaný autor desítek TV i filmových scénářů o sobě skromně říká, že je pouhým „lapačem“. Tentokrát talentovaného scénáristu, spisovatele, dramatika a příležitostného herce inspiroval novinový článek a skutečný příběh matky, která nedokázala odložit nemocného syna, ale zároveň už neměla sílu se o něj starat. „Milovala ho jako matka a nenáviděla jako žena, které zničil život. Těch několik lakonických řádků bylo tak nabitých emocemi, že jsem příběh už nedokázal odložit,“ prozrazuje autor hry. Také režiséra Pavla Kheka aktuální Epsteinovo kriminální psychodrama zaujalo okamžitě. V chystané inscenaci Mléčného skla zdůrazňuje téma složitého hledání pravdy v dnešním světě plném dezinformací a divákům slibuje napínavou podívanou. „Je to dobrá detektivka a já jsem docela vášnivý obdivovatel tohoto žánru. Navíc pro divadlo jich zas tolik nevzniká,“ konstatuje režisér Khek, od nové sezóny také nový umělecký šéf hradeckého Klicperova divadla.

Vina a trest
Hlavním tématem je podle inscenátorů otázka viny a trestu. Silný příběh nabídne divákům mnoho nečekaných zvratů, překvapivou katarzi i skvělé herecké příležitosti. V inscenaci hraje Michaela Badinková, Miroslav Etzler, Vilém Udatný, Jan Hofman a Radim Madeja.

„Text Marka Epsteina mě oslovil hned u prvního přečtení, byla jsem napjatá až do posledního řádku. Moc se mi líbí příběh plný zvratů. Velmi nevtíravě ho obohatil i různými duchovními odkazy, které nás nutí k zamyšlení. Moje postava je tak barevná, že tuhle nabídku nešlo odmítnout,“ prozradila herečka Michaela Badinková, známá teď především z televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. S režisérem Khekem se dobře zná, naposledy spolu pracovali před 17 lety, tehdy ještě jako spolužáci na DAMU. „Jsem moc ráda, že po letech můžeme navázat spolupráci a velmi se těším na kolegy, se kterými se díky Mléčnému sklu budeme potkávat,” dodala.

Miroslav Etzler se na zkoušení Mléčného skla těšil hned z několika důvodů: „Jednak jsem nadšený z textu Marka Epsteina, věřím dramaturgyni Věře Maškové, rád se nechám vést talentovaným mladým režisérem Pavlem Khekem a taky se poprvé na jevišti potkám s Míšou. Navíc v tak krásném, znovu obnoveném divadle ve Vršovicích, které má jedinečnou atmosféru i ducha. Snad to ocení i diváci,“ věří známý herec.
Vršovické-divadlo-MANA
Pravda skrytá v detailech
A jak celý příběh začíná? Suspendovaný policista Schwarz je nasazen na banální případ daňového úniku. Ale začne o případu pochybovat. Jeho léty bystřeným smyslům neujdou detaily, jež se kolegům z kriminálky zdály nedůležité. „Smrt autistického chlapce v něm probudí dávno potlačenou touhu po pravdě. Ovšem cesta, po které se rozhodne vydat, odkryje nejen zrůdný zločin, ale i jeho vlastní vyprázdněný svět,“ prozrazuje podrobnosti ze své nové divadelní hry Mléčné sklo její autor Marek Epstein.

„Potřeba důsledně poměřovat naše běžné chování optikou věčnosti, kterou Marek Epstein realizuje ve svých prózách i řadě filmových scénářů napříč žánry, je dominantním momentem i jeho nové divadelní hry Mléčné sklo. Na pozadí rozplétání kriminálního případu se dozvídáme něco hodně podstatného o světě, v němž žijeme, o tom, jak nakládá s pravdou, o ztrátě morálky, o tom, jak se žije tam, kde neexistují zločiny, ale jen činy, jimž můžeme každý přisoudit vlastní hodnotu,“ uzavírá pozvánku na Mléčné sklo další z tvůrců inscenace, dramaturgyně Věra Mašková. Umělecká šéfka Vršovického divadla Mana si ještě pamatuje Epsteinův debut jako dramatika s hrou Veterán v divadle Rokoko. V současné době podle jeho scénáře natáčí stejnojmenný film i režisér Jan Hřebejk.

Zdroj: Vršovické divadlo Mana / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář