Profíci radí

Využijte zimní kulisy pro vytvoření dokonalých fotek!

Barevný podzim předal své žezlo Paní zimě, která ovšem nabízí neméně atraktivní prostředí pro fotografii. Zasněžená krajina, scenérie dokreslené mrazem, zajímavé kontrasty i zachycení dynamických zimních sportů… Využijte tuto jedinečnou atmosféru a vydejte se s fotoaparátem v ruce za nezapomenutelnými zážitky!

Pravidla kompozice
„Pro mě osobně je v krajině důležité najít si vhodnou kompozici a mít výborné světlo, protože to je základ dobré fotografie. Pokud není světlo, v počítači už se toho moc nedožene,“ upozorňuje Tomáš Morkes, lektor Nikon školy. Co se týče kompozice, specialista na krajinářské fotografie radí vést pohled pomocí linií a křivek „Vyzkoušejte zlatý řez, rámování, rytmus i jeho porušení. Pokud je součástí krajiny řeka s lesklou hladinou, stromořadí nebo horská cesta plná zákrut, využijte je na fotce. Tyto linie vedou pohled diváka,“ doporučuje Tomáš Morkes a dodává: „Zakomponujte výrazné prvky (dominantní stromy, skalní věže, dřevěné chalupy) mimo střed vaší fotky. Pokud se v krajině vyskytuje nějaký výrazný tvar nebo barva (například vrcholky hor), foťte tak, aby se tento motiv v záběru vícekrát opakoval. Taková rytmika je pro lidské oko velmi příjemná.“

Kouzlo zimních východů
Pokud jde o světlo, ta nejlepší chvíle nastává v takzvané zlaté hodince, tedy po východu slunce anebo před jeho západem, kdy je světlo měkčí a krajina nejvíce fotogenická. V zimních měsících je dobré si přivstat, protože právě východy jsou plné růžových a rudých tónů. Zároveň je však tento okamžik velmi rychlý, proto neváhejte vyrazit za lovem fotografie brzy, abyste měli vše dopředu nachystané – ještě dříve, než se kotouč slunce vyhoupne nad horizont. Přípravě věnujte čas a také lokalitu si vytipujte s předstihem. „Pokud máte výbornou kompozici a světlo, fotku máte hotovou za pět, za deset minut,“ uvádí Tomáš Morkes a přiznává, že on sám nedělá fotografii z padesáti nebo sto snímků, ale většinou si vystačí s jedním, maximálně dvěma záběry.
Morkes_02
Za mlhou hustou…
Právě po ránu je možné zachytit také šedavý závoj mlhy, který se snáší nad ještě spící krajinou, a halí ji do kouzelné atmosféry… „Pro mě krajinářská fotografie představuje relax, pobyt v přírodě, speciálně, když jsou ráno mlhy a vyleze sluníčko, to je pak úžasný pocit v krajině pobýt a zdokumentovat ji,“ říká Tomáš Morkes. Abyste zdůraznili perspektivu a zredukovali objekty do jednotlivých tvarů, využijte teleobjektiv. Pro zachování bledých, mlhavých tónů, využijte kompenzaci expozice – začněte na hodnotě + 0,7EV a citlivě můžete v případě potřeby hodnotu zvyšovat. Bez využití kompenzace expozice se mohou takové tóny zvrtnout do nehezkých „špinavých“ odstínů.

Když se s přibývajícími dopoledními hodinami mlha zvedne a vysvitne slunce, můžete zase využít kontrastu bílého sněhu a azurového nebe. Vybírejte jednoduché kompozice a opatrně volte expozici (EV). Použijte kladné hodnoty kompenzace, aby sníh vyšel bílý a ne šedý. Také tvary mraků se mohou stát zajímavým motivem snímku. To, do jaké míry oblohu v expozici ztmavíte nebo naopak přepálíte, vždy ovlivní celkovou barevnou vyváženost fotografie.
Morkes_03
Focení nejen na svahu…
Na sněhovou nadílku se každoročně těší všichni milovníci lyžování, snowboardování, ale i sáňkování… Zachytit však tyto akční sporty může být náročné – chce to zejména rychlost, a to jak u zaostřování, tak i reakce spouště, a také sériového snímání. Protože z důvodu bezpečnosti je třeba sportovce snímat z větší vzdálenosti, zaměřte se také na výběr správného teleobjektivu. Například letos nově představený rychle zaostřující objektiv NIKKOR Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR má rozsah ohniskových vzdáleností 50-250 mm – od normální až po teleobjektiv. Navíc je v zasunutém stavu extrémně kompaktní a váží jen 405 gramů, takže jej v brašně takřka neucítíte. Při focení v terénu je právě hmotnost fotografického vybavení, včetně samotného těla aparátu, důležitá. „Nízká váha má svoje výhody, protože pokud budete šplhat někde po horách a máte více objektivů, budete mít batoh výrazně lehčí,“ upozorňuje Tomáš Morkes. Pokud jde o tělo, pro zachycení zimní krajiny doporučuje Morkes zrcadlovku. Jestliže s focením začínáte, nemusíte se však bát, že vás její pořízení zruinuje – například sada digitální jednooké zrcadlovky Nikon D3500 a objektivu AF-P DX 18-55 VR lze pořídit již od 10 490 korun, sada pokročilejšího modelu Nikon D5600 se stejným objektivem vyjde na 14 900 korun.

Zdroj: GUIDELINE DIGI & PR / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář