Zdraví

Vyzkoušejte jarní detox

Jarní úklid se nemusí týkat pouze bytu. Můžete ho dopřát i svému tělo. Má to však svá ale.

Jarní detox – správná volba?
Když si do vyhledávače zadáte „jarní detox“ dozvíte se toho spoustu. Detoxů je totiž neuvěřitelné množství, a ne všechny jsou zrovna zdravé. Pouštět se do jarní očisty těla, pokud jste si včera obědvali svíčkovou, rozhodně není nejlepší nápad.

Jarní očista svědčí, ale s rozumem
Pít týden jen ovocné a zeleninové šťávy nebo dokonce jen vodu? Pokud na to jdete opatrně, může se vám vyčistit pleť i zažívání. Takový detox má však i svá úskalí.

Úskalí detoxu
Pokud přejdete pouze na tekutou stravu, můžete očekávat pokles energie i kognitivních dovedností. Rozhodně se tak nehodí do běžného provozu. V horším případě si můžete rozhodit i celé zažívání. To však neznamená, že by byla jarní očista celá špatně.

Jak k jarnímu detoxu přistoupit s rozumem?
Rozumný přístup k jarnímu detoxu záleží v první řadě na vaší stávající stravě.

První krok – analýza současného jídelníčku
Jak vypadá? Vezměte si tužku a papír nebo mobil s foťákem a týden důkladně sledujte každou potravinu i tekutinu, kterou plánujete zkonzumovat. Tím si uděláte přehled o svých návycích, se kterými můžete dále pracovat.

Druhý krok – odlehčení
Čeho se ve vašem jídelníčku nachází nejvíce? Pokud je to zelenina a ovoce, tak skvělé! Žádnou změnu ani „detox“ pravděpodobně nepotřebujete. Pokud se jedná o cukr nebo nezdravé tuky (fast food, chipsy…), bude na tom potřeba zapracovat.

Třetí krok – zařazení prospěšný potravin
Svých oblíbených pochoutek se nemusíte vzdávat hned. Zkuste místo toho ke každému jídlu i svačině zařadit porci zeleniny. Tím prospějete svému organismu, a navíc vás vláknina v ní obsažená více zasytí, čímž nebudete mít takovou chuť mlsat.

Tip pro ty, kteří zeleninu nemusí
Zelenina vám nejede? Důvody to může být různé, většinou se jedná o špatné zkušenosti. Můžete použít menší trik. Pořiďte si odšťavňovač a zeleninu proměňte v lahodné a nenápadné smoothie.

Čtvrtý krok – vyřazení „škodlivých“ potravin
V dalším kroku můžete postupně přistoupit k zbavování se toho nejhoršího ve vašem jídelníčku. Jíte každý po obědě dortík ke kávě? Dejte si raději ovocnou šťávu, která vás nakopne a zažene chuť na sladké.

Pátý krok – úprava hlavních jídel
Svíčkovou s knedlíky k obědu nahraďte např. kuřecím plátkem a salátem. A takto postupně postupujte, dokud váš jídelníček nebude z 80 % složený ze zdravých bílkovin, tuků a sacharidů.

Šestý krok – vytrvat
Pokud jste se krok za krokem drželi našeho návodu, detox už nepotřebujete. Vaše návyky se změnily tak, že zhubnete a zdraví upevníte i bez škodlivých krátkodobých řešení. Gratulujeme!

Zdroj: eFitness / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář