Fashion

Vyznáte se v názvech bot? Některé vás možná překvapí!

Znáte to, vyhlédnete si boty, ale nějak nedokážete přijít na to, jak je popsat kamarádce, prodavačce nebo Googlu. Naštěstí existuje spoustu typů bot, které mají svůj specifický název. Že určitě znáte všechny? Jestli ne, máme pro vás malý tahák!

Broque – Zdobené oxfordky, tedy boty v tradičním britském pánském stylu, se nazývají brogue. Obvykle jde o ozdobné děrování podél švů nebo rozmanité ornamenty na špičce bot.

Chelsea – Naši rodiče jim říkali „perka“, v dnešní době se často setkáme s názvem „chelsea“. Kožené kotníkové boty s gumovou vsadkou jsou jedny z nejuniverzálnějších podzimních či zimních bot a oblíbilo si je už několik generací. Ostatně navrženy byly už v roce 1836 pro královnu Viktorii.

Kitten heel – U nás známe především pojem „kačenka“. Boty na podpatku do 5 cm, který objímá celou patu a směrem dolů se zužuje, jsou nejlepším přítelem žen, které si na vysoké jehly nepotrpí a svou největší slávu zažily v padesátých letech.

Loafers – Unisexové nazouvací boty velmi podobné mokasínám jsou jedním ze žhavých trendů nadcházející sezóny. Na rozdíl od mokasín mají vyšší přední díl a nízký podpatek.

Mary Janes – Velmi populární typ bot, především lodiček nebo balerínek, jež jsou vykrojené a přes kotník mají jeden nebo více pásků. Své jméno získaly již v roce 1904 podle komiskové holčičky „Mary Jane“.

Peep toe – V doslovném překladu znamená „peep toe“ vykukující palec. Jde tedy zpravidla lodičky na jehlovém podpatku, které mají mírně otevřenou špičku.

Sneakers – Česky zkrátka tenisky, botasky nebo jiná pohodlná sportovní obuv. V loňském roce ovládl botníky nejen slavných žen trend „ugly sneakers“ inspirovaný nepříliš hezkými botaskami z devadesátých let.

Workery – Možná je kdysi nosil váš tatínek do práce, a teď v nich potkáváte každou druhou slečnu ve městě. Pracovní boty, nejen v ikonicky velbloudí barvě s tmavě hnědým lemem nad kotníky, jsou zvlášť v zimních měsících čím dál oblíbenější.

Zdroj: Salamander, foto bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář