Zdraví

Dokonalý odpočinek v náručí přírody

Léto je obdobím, které většina lidí využívá k odpočinku, relaxaci a regeneraci těla. Každý hledáme svůj způsob odpočinku, způsob, jak uvolnit tělo i mysl. Čím je doba uspěchanější, nároky na nás vyšší, tím více toužíme po klidu a relaxaci. Přitom řešení máme už od nepaměti na dosah ruky. Použití éterických olejů k relaxačním terapiím je stejně staré jako lidé a jejich bolesti. Znaly je všechny dávné civilizace. Vůně rostlinných silic působí komplexně a hluboce na náš nervový systém a emoce, podporuje imunitní systém a spouští ozdravný proces celého organismu.

Aromaterapie je jednou z forem alternativní medicíny, smyslová terapie, která využívá esenciálních olejů a dalších aromatických rostlinných složek ke zlepšení fyzického nebo duševního zdraví člověka. Aromaterapie může mít mnoho podob, od vdechování vonných silic skrz aroma lampy, přes koupele, až po masáže oleji, k tomuto účelu uzpůsobenými.

Pro svou aromaterapii můžeme zvolit silici dle aktuálních potřeb a žádaného terapeutického účinku. Všechny oleje mají svůj vlastní jedinečný charakter, vůni a léčebné účinky. Najde se mezi nimi olej příznivě působící na nespavost, stres, úzkost, deprese, svalovou bolest, bolest hlavy, na zažívací či menstruační problémy, ale také na problémy spojené s klimakteriem.

Levandule
Levandule je jednou z nejznámějších rostlin, využívaných v aromaterapii. Má povzbuzující účinek pro celé tělo, stimuluje obnovu buněk, pomáhá při revmatických bolestech, uvolňuje napětí, zklidňuje nervový systém, zmírňuje deprese. Levandulové aroma podporuje kvalitní spánek, pomáhá mírnit bolesti hlavy, migrény, harmonizuje krevní tlak, zklidňuje rozbušené srdce a uklidňuje psychiku při nervovém vypětí, nespavosti, podrážděnosti a depresivních stavech.
relaxace_v_naruci_prirody_02
Máta
Máta je vynikajícím pomocníkem při dýchacích potížích (působí protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání), mírní bolesti hlavy a uklidňuje.

Bazalka
Bazalka se osvědčuje zejména při potížích s dýcháním, při žaludečních potížích a nevolnostech, při problémech s trávením.

Pomeranč
Aroma pomeranče pomáhá při nespavosti a depresích. Pomerančový olej je hojně využíván při masážích a to zejména pro svůj blahodárný vliv na pokožku (účinně bojuje s celulitidou).
relaxace_v_naruci_prirody_03
Santal
Dřevitá vůně santalového dřeva zklidňuje při nespavosti, depresích, nervovém napětí, neklidu. Působí antisepticky a protizánětlivě. Santalový olej pomáhá při zánětech močového ústrojí, posiluje lymfatický systém.

Jalovec
Trpíte-li otoky, křečovými žilami, revmatismem nebo křečemi, bude pro vás jalovcový olej to pravé. Stimuluje krevní oběh, zmírňuje otoky, působí močopudně, podporuje pocení a detoxikaci organismu. Má vynikající čistící schopnosti.
relaxace_v_naruci_prirody_04
Meduňka
Meduňka je velkým pomocníkem pro ženy v klimakteriu a ženy s menstruačními potížemi. Pomáhá při křečích a závratích, snižuje horečnaté stavy, povzbuzuje a zároveň uklidňuje. Meduňka obsahuje silici, která má zklidňující účinky při stavech úzkosti, tlumí bolesti a zlepšuje zažívání.

Aromaterapie nejsou vhodné pro děti do 5 let věku a také pro těhotné ženy (některé silice jako jalovec, rozmarýn, šalvěj… mohou vyvolat děložní kontrakce). Lidé s chronickými onemocněními, kožními alergiemi nebo horším zdravotním stavem, by měli využití aromaterapie konzultovat se svým lékařem.

text: redakce / foto: bigstock, archiv

Doporučené

Přidat komentář