Cestování

Navštivte s námi „Hlavní město módy“

Paříž má pověst nejkrásnějšího a nejromantičtějšího ze všech měst. Je plná historických památek, po staletí ovlivňuje snad všechny oblasti kultury, umění, módy, gastronomie a designu. Přezdívaná „Město světla“ a „Hlavní město módy“, je domovem nejlepších a nejluxusnějších módních návrhářů i kosmetických značek, jako jsou Chanel, Dior, Yves Saint-Laurent, Guerlain, Lancôme, L’Oréal atd. Hudební skladatel Frédéric Chopin o městě prohlásil: „Paříž je všechno, co chceš“. Ať už se rozhodnete pro prohlídku historických památek, módních trendů nebo bohémských a uměleckých koutů Paříže, jedna věc je jistá, Město světla vás vždy nadchne.

Paříž historická
Symbolem Paříže je 324 metrů vysoká Eiffelova věž, která byla postavena v roce 1889 pro Světovou výstavu a poskytuje jedinečný výhled na město. Další místo, které vám nabídne výhled, je prostranství před chrámem Sacré-Coeur. Bělostný chrám, postavený z travertinu, vévodí čtvrti Montmartre, oblíbené umělci pro zdejší příznivé světelné podmínky přející malířskému umění. V této bohémské čtvrti panuje rušný život v nočních klubech, kavárnách i četných kabaretech. Nejznámější je asi Moulin Rouge, spojovaný se vznikem kankánu, kde vystupovalo mnoho umělců, včetně Josephine Bakerové, Franka Sinatry a Édith Piaf.
cestovani_pariz_02
Největším náměstím v Paříži je Place de la Concorde. Dominuje mu 23 metrů vysoký obelisk z chrámu Ramsese II. v Luxoru. Na západní straně do náměstí ústí Avenue des Champs-Élysées, známá svými butiky, na jejímž konci najdete Vítězný oblouk, postavený Napoleonem na oslavu jeho vítězných bitev. Vítězný oblouk je prostřední ze tří pařížských oblouků tvořících tzv. Velkou osu, spolu s oblouky Carrousel v Tuilerijských zahradách a moderní La Grande Arch ve čtvrti La Defénse. Na druhé straně náměstí začínají Tuilerijské zahrady, založené v roce 1564 při stavbě Tuilerijského paláce. Dál na východ najdete Louvre, bývalý královský palác, který ukrývá jednu z nejvzácnějších uměleckých sbírek světa. Nejvyhledávanějšími díly tohoto muzea jsou Mona Lisa, Madona ve skalách, Svoboda vede lid na barikády, Venuše Mélská a Niké Samothrácká. Moderní dominantou Louvru je kontroverzní skleněná pyramida na nádvoří.

Při návštěvě Paříže není možné vynechat katedrálu Notre-Dame na ostrově Cité. Toto mistrovské dílo francouzské gotické architektury, známé z knihy Victora Huga – Zvoník od Matky Boží, vás ohromí svou velikostí. Na levém břehu Seiny vás upoutá svojí velkolepou kopulí Pantheon, v jehož kryptě jsou uloženi významní francouzští umělci, myslitelé a vědci jako například Alexandre Dumas starší, Jean-Jacques Rousseau, Voltaire, Victor Hugo, Pierre Curie a Maria Curie-Skłodowska. Odpočinek a relaxaci před dalším putováním Paříží najdete v Lucemburských zahradách s četnými vodními nádržemi, fontánami, nádhernými sochami a exotickými stromy.
cestovani_pariz_04
Paříž moderní
Pompidouovo centrum je neobvyklá skleněná budova uvězněná v potrubí. Uvnitř najdete muzeum moderních umělců, jako jsou Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Vasily Kandinsky, Joan Miró, Jackson Pollock nebo český malíř František Kupka. Nedaleko, v místě bývalé pařížské tržnice, se nachází moderní obchodní centrum Forum des Halles. Na západním okraji města můžete navštívit La Defénse – obchodní čtvrť, která je charakteristická supermoderními stavbami a mrakodrapy. Dominantou hlavního náměstí je La Grande Arch, poslední oblouk Velké osy.

Paříž gurmánská
Francouzi jsou známí labužníci, jen Tokio má více restaurací se třemi hvězdičkami od Michelinu než Paříž. Určitě by byla škoda nestrávit alespoň jeden večer romantickou večeří v některé z nich, třeba v L’Ambroisie, Le Meurice, Arpège nebo Épicure. Další možností je posezení v některé ze slavných kaváren – art-deco Café de Flore, Hemingwayova oblíbená Les Deux Magots nebo Café des 2 Moulins, proslavená filmem Amélie z Montmartru.
cestovani_pariz_01
Mimo vyšlapané cesty
V Paříži je těžké najít místo, které by bylo turisty opravdu opomíjeno, takže jde o místa spíše méně známá než neznámá. Jedním z nich je určitě Père-Lachaise, hřbitov stylizovaný do anglického parku, kde najdete nádherně umělecky zpracované náhrobky Jimyho Morissona, Oskara Wilda, Frederica Chopina, Edith Piaf a dalších. Pařížské katakomby začaly vznikat již ve starověku a dnes jsou v nich uloženy ostatky více než 6 milionů lidí. Chodby se táhnou několik set kilometrů pod celou Paříží, ale jen část (asi 2 km) je zpřístupněna návštěvníkům. Za návštěvu stojí také Muséum national d’histoire naturelle (Národní přírodovědné muzeum), kde na vás dýchne atmosféra vědců a objevitelů minulosti. Správci těchto sbírek bývali tak význační vědci jako Jean-Baptiste Lamarck nebo George Cuvier. Muzeum se nachází v Královské botanické zahradě založené Ludvíkem XIII.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář