Zdraví

Levandule – láska léty prověřená

Levanduli znali již v antickém Římě, kdy si nálev z jejího květu hojně přidávali do koupele pro uvolnění smyslů, odbourání napětí a podrážděnosti. Zejména pro své zklidňující účinky je levandule hojně využívána v kosmetickém průmyslu. Na trhu najdete levandulové masážní oleje, tělová mléka a krémy, sprchové gely i parfémy.

Levandule prospívá každému typu pleti, regeneruje kožní buňky, omlazuje pokožku. Může být hojivým prostředkem na vyrážky, ekzémy, dermatitidy i lupénku. Látky obsažené v levanduli ochraňují kůži před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů.
levandule_03
Levandulový olej
Asi nejznámější využití levandulového oleje je při masážích. Levandulový olej regeneruje pokožku po létě (po nadměrném opalování), zmírňuje alergické reakce, zklidňuje a uvolňuje, pomáhá při bolestech svalů a kloubů, působí příznivě při stresové zátěži i při duševním vypětí. Jeho aroma podporuje zdravý spánek. Masáž spánků levandulovým olejem pomáhá při bolestech hlavy a migrénách.

Blahodárné, regenerační účinky levandulového oleje můžete pocítit i na své pleti. Levandulový olej má v péči o pokožku obličeje nezastupitelné účinky. Působí antisepticky a protizánětlivě, je vhodný při potížích s akné, zpomaluje proces stárnutí pleti, navrací ji svěžest. Neucpává póry a na pokožce nezanechává pocit mastnoty.

Péče o vlasy
Levandulový olej lze využít i v péči o vlasy, poradí si se suchou pokožkou hlavy i s lupy. Může být využit k léčbě vší a hnid. Pomocí levandulového oleje můžeme léčit alopecii (nemoc, která způsobuje vypadávání vlasů), a zlepšit vlasovou strukturu.
levandule_02
V nemoci
Levandulový olej je ideální na různá kožní onemocnění, pro své antimykotické a antiseptické vlastnosti je často využíván k léčbě kožních problémů, jako jsou vrásky, jizvy, celulitida, strie, vyrážky, záněty, akné, opary, kopřivka… Levandulovým olejem v kombinaci s heřmánkem můžeme léčit ekzém. Zklidňující a analgetické vlastnosti levandulového oleje sníží otoky, svědění a bolesti, zatímco léčivé účinky podpoří obnovu tkání. Levandule je také hodnotným prostředkem léčby při nachlazení, kašli a zánětu dutin. Pro zmírnění dráždivého kašle pomáhá vmasírovat trochu levandulového oleje do hrudníku a pokožky hrdla. Inhalace levandulového oleje urychluje léčbu chřipky, angíny a bronchitidy.

Levandule nemá žádné vedlejší účinky, je vhodná pro všechny typy pleti, pro děti i starší lidi.

Použití levandulového oleje ale péčí o tělo zdaleka nekončí. Pro své antiseptické účinky se využívá v domácnostech jako dezinfekční prostředek na toalety, vany a umyvadla i podlahy.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář