Představujeme

Zámecké vinařství Bzenec: Symbol kvality a úspěchu

Hrozny pro vína Zámeckého vinařství Bzenec si hlavní vinohradník opečovává ve vinohradech vinařských podoblastí mikulovská, znojemská a slovácká, kam patří i na úrodu Šampionů nejúspěšnější viniční trať Vracov – Klínky.

O svá vína pak pečují v historických sklepech pod bzeneckým zámkem. V rozsáhlých podzemních prostorách je mnoho barikových i ručně vyřezávaných sudů, největší vinné poklady jsou uschovány v archivním sklepě a za velkými dřevěnými dveřmi vás přivítá degustační místnost, které vévodí kulatý stůl z masivu od architekta Ing. Marka Štěpána. Chladné zdi zámeckých sklepů ukrývají po dobu minimálně 24 – 36 měsíců i láhve šumivého vína s označením 1876, které zde po celou dobu zrají. Název získalo podle roku, ve kterém se v zámeckých sklepech města Bzence vyrobilo první šumivé víno v Čechách a na Moravě.

Kvalitu vín Zámeckého vinařství Bzenec potvrzuje i několik významných ocenění, které ve vinařském světě patří k těm nejvyhlášenějším. Nejen pro to vinařství dokazuje, že patří k opravdové špičce. Na jejich vínech si pochutnáte ve vybraných restauracích, ale i v pohodlí domova. Je libo víno bílé či červené?

Šestkrát Šampion Salonu vín a nejen to…!
V České republice je zhruba 11 000 vinařů. K nejlepším a nejúspěšnějším se však počítají jen někteří. Jedním z měřítek je, zda a jak dokážou uspět jejich vinařství v celonárodní soutěži Salonu vín, jejíž Šampioni se vyhlašují na konci každého roku (loni v prosinci už podeváté). Nejlepším vínem České republiky z 2199 vzorků pro rok 2019 se přitom už pošesté stalo víno ze Zámeckého vinařství Bzenec, Rulandské bílé, Collection 1508.

Klínky – vinice, která rodí Šampiony
Z viniční trati Klínky v obci Vracov pochází čtyři z šesti „zámeckobzeneckých“ Šampionů. Na tamní vinici se pěstuje víno přes 40 let. Podařilo se to, že se zde potkala půda s klimatem a odrůdou. Rozkládá se na jižním svahu, do něhož se celoročně opírá slunce, půda je černozem vzniklá na navátých spraších a píscích, s vyšším obsahem vápna. Velkou zásluhu na kvalitě vín má vinohradník Pavel Veverka, který tu využívá i své zkušenosti s bioprodukcí. Není divu, že se práce s půdou, ruční sběr a šetrné zacházení s hrozny projeví v lahvi například v podobě nejvyšších ocenění, jakými jsou Salon vín, Národní soutěž vín ČR nebo Prague Wine Trophy, kde získalo ocenění za nejlepší vinařství roku 2018.
bzenec_vinarstvi_02
Představujeme vám nejúspěšnější vína oceněná v soutěžích Salon vín a Prague Wine Trophy.

Rulandské bílé 2017, pozdní sběr, suché
Patří do řady Collection 1508 PS, tedy kolekce přívlastkových vín ze slovácké podoblasti pro gastronomii, která jsou vhodná i k významným příležitostem. Ideální pro snoubení s vybranými jídly.

Popis: Víno zlaté barvy se zelenkavým nádechem. Ve vůni se krásně prolíná zralé žluté ovoce jako je banán, žlutý meloun, ananas a tóny citrusů jako jsou mandarinky. V chuti je víno harmonické a velmi komplexní. Na patře s projevem kandovaných pomerančů a jemnou minerální linkou.

Ocenění: Šampion Salonu vín ČR 2019, Galerie rulandských vín 2018 – zlatá medaile, Slovácká podoblast NSV 2018 – zlatá medaile, Král vín 2018 – zlatá medaile, Vinař roku 2018 – bronzová medaile, Královský košt vína Hodonín 2018 – Vítěz odrůdy Rulandské bílé.

Muškát moravský 2017, pozdní sběr, polosuché
Víno z řady Collection 1508 PS, tedy přívlastkových vín ze slovácké podoblasti pro gastronomii, která jsou vhodná i k významným příležitostem. Vína jsou ideální pro snoubení s vybranými jídly.

Popis: Víno zlaté barvy se stříbřitými odlesky. Sladce květinová vůně s tóny citrusů a čerstvých hroznů. Chuť šťavnatá s jemnou kořenitou dochutí.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Regional Champion, Bacchus 2018 – stříbrná medaile, Decanter 2018 – stříbrná medaile, Oenoforum 2018 – stříbrná medaile, Slovácká podoblast NSV 2018 – zlatá medaile, Král vín 2018 – stříbrná medaile.

Cabernet Moravia 2017, kabinetní víno, suché
Víno z řady Morava Selection, která zahrnuje ovocitá a šťavnatá kabinetní vína z moravských hroznů. Jednoodrůdová i skvěle vyvážené cuvée.

Popis: Víno rubínové barvy s vůní po červeném ovoci a lehkou kořenitostí. V chuti hladké s velmi příjemným dozníváním.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Gold.

Ryzlink vlašský 2017, pozdní sběr, suché
Patří do řady Herbarium Moravicum, tedy herbáře oblíbených moravských odrůd révy vinné, které svou vůní i chutí podtrhují odrůdovou typičnost.

Popis: Vůně jemná a svěží, typická muškátová. Chuť připomíná žlutý meloun a grepovou pecku.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Gold, Salon vín ČR 2019 – Stříbrná medaile, Znojemská podoblast NSV 2018 – zlatá medaile.

EGO No. 75 Rulandské bílé 2016, pozdní sběr, suché
Řada Ego je vlajkovou lodí vinařství – zahrnuje špičková vína z nejlepších poloh a hroznů, která pravidelně sbírají ocenění ve světě, doma získala vína z této řady již dvakrát titul Šampion Salonu vín Národní soutěže vín.

Popis: Víno má zlatou barvu s jiskřivými odlesky, v jeho vůni se prolínají tóny květového nektaru a zralého žlutého ovoce. Dovůně je jemně kořenitá. Chuť je čistá, podpořená šťavnatou a kořenitou linkou bergamotu. Dochuť je lehce minerální a příjemně perzistentní (stálá).

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Wine Champion, Slovácká podoblast NSV 2017 – stříbrná medaile.

Chardonnay, Vracov, Klínky 2016, pozdní sběr, suché
Víno z řady Terroir Moravia, což je kolekce jedinečných vín, díky které poznáte, jak se klimatické a půdní podmínky různých tratí na Moravě promítnou do výsledné chuti vína.

Popis: Víno s projevem zralého žlutého ovoce a lískových oříšků. V chuti je šťavnaté, s dobrou strukturou a výraznou kořenitostí v závěru. Má potenciál zrání. Vůně jsou výrazně ovocné a svěží. Chuť je harmonická a perzistentní – stálá.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Wine Champion, Decanter 2018 – bronzová medaile, Concours Mondial de Bruxelles 2018 – zlatá medaile, Oenoforum 2018 – zlatá medaile, Slovácká podoblast NSV 2018 – zlatá medaile, Vinař roku 2018 – bronzová medail.

Sauvignon + Müller Thurgau 2016, jakostní víno odrůdové, suché
Víno z kolekce jakostních vín Morava Classic, v niž jsou zastoupena cuvée i jednoodrůdová harmonická vína z moravských vinic.

Popis: Víno s květinovou vůní a chutí mandarinek a broskví.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Gold

Zdroj: Zámecké vinařství Bzenec / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář