Ztučnělá játra může mít i ten, kdo se vyhýbá alkoholu

S příchodem jara zaznívá éterem čím dál častěji slovo „detox“. Detox vnímáme jako jakousi očistnou kúru, pomocí které se zbavíme všeho špatného, co se nám v těle nahromadilo. Detox ale za nás neustále dělají naše játra, pokud ovšem správně pracují. Tento důležitý orgán nepřetržitě provádí očistné i další procesy den za dnem – věnujte proto pozornost trvalé péči o vaše játra namísto dočasného opatření, které nemůže napravit „hříchy“ páchané po zbytek roku.

Proč jsou játra důležitá?
Játra vykonávají řadu důležitých procesů v našem těle. Podílejí se na metabolismu (zpracování) spousty látek, které přijímáme – od těch potřebných, které správně distribuuje do našeho organismu, až po odbourávání těch škodlivých, které se snaží vyloučit ven. Játra jsou jakousi „čističkou“ našeho organismu, která navíc zastává i takové procesy, jako je hospodaření s tuky v těle nebo regulaci některých hormonů.

Jak škodíme našim játrům?
Játra jsou velice činorodý orgán. Jejich nadměrné zatěžování je může značně opotřebovat a oslabit, čímž se naruší i další procesy v našem těle. Je známo, že játrům velmi škodí alkohol a infekce (hepatitidy). Co však již není běžně známé, že přibližně 1/3 populace je ohrožena nealkoholovým ztučněním jater. Jedná se o poškození jater, při kterém se v jaterních buňkách usazuje tuk. Pokud u nás převládá kalorický příjem nad výdejem, přebytek energie se nám v těle ukládá ve formě tuku. A to jak v podkoží, tak i okolo vnitřních orgánů a v játrech. Na první pohled to však nemusí být znát, játra totiž nebolí. Nealkoholovým ztučněním jater trpí často lidé s nadváhou či obezitou, onemocnět však mohou i lidé hubení, ve výrazně vyšším riziku jsou též nemocní s cukrovkou. Bez důkladného vyšetření (které zahrnuje i ultrazvukové vyšetření jater) nelze posoudit, zda jste tímto onemocněním ohroženi, respektive jím už trpíte.

Co negativně ovlivňuje činnost jater
K zatížení jater dochází především nevhodnou (vysoce zpracovanou) stravou, nadměrným příjmem kalorií, drog, ale i dlouhodobým užíváním některých léků. Problémy s játry nejsou tedy zdaleka způsobeny pouze nadměrnou konzumací alkoholu. Na vině mohou být i mnohé léky, a to jak volně prodejné (např. léky na mírnění bolesti), tak i vázané na lékařský předpis. Proto se při vývoji nových léků pro všechny obory medicíny dbá zvýšeně o jejich co nejvyšší bezpečnost, mj. právě ve vztahu k játrům.

Příkladem může být hormonální antikoncepce, jejíž vývoj prošel velkou změnou. Dříve se kvůli možným zdravotním rizikům prováděly ženám jaterní testy, které měly upozornit na možnost obtíží spojených s užíváním hormonální antikoncepce. To měly tabletky ale jiné složení a mnohonásobně vyšší dávky hormonů než dnes. „V poslední době je posun od chemicky vyrobených estrogenů k přirozeným estrogenům. Nejnovější přípravky obsahují přirozený estrogen, který umí zabránit těhotenství stejně účinně jako starší typy antikoncepce, ale navíc není podstatněji metabolizován játry na úrovni cytochromu (= nižší pravděpodobnost rozvoje možných lékových interakcí) a má i jiné bezpečnostní benefity. Pro játra ženy tak nepředstavuje výraznější zátěž, a může tak i do určité míry pomoci snižovat riziko vzniku jaterních onemocnění“, vysvětluje doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., MBA, farmakolog.

Cesta ke zdravým játrům
Zdravý přístup k prevenci onemocnění jater by měl zahrnovat vyváženou stravu bohatou na rostlinné potraviny a konzumovanou v přiměřeném množství s ohledem na náš energetický výdej (typ zaměstnání, sportovní aktivity). Zároveň bychom se měli snažit eliminovat příjem látek škodlivých pro naše tělo – jde například o aditiva, ale také zmiňovaný alkohol a další návykové látky.

Aditiva – takzvaná „éčka“ v potravinách – jsou obsažena především ve vysoce průmyslově zpracovaných produktech. Řada těchto látek není pro naše tělo vůbec přirozená, resp. není přítomna v přirozené stravě člověka, a játra se musí těžce vypořádat s jejich zpracováním a vyloučením.

Snažte se co nejvíce pobývat na čerstvém vzduchu a vyhledávejte aktivní pohyb po celý den. Pohybem se myslí nejen pravidelného cvičení, ale i běžné činnosti jako je úklid, cestování do práce atd.

Často podceňovaný je spánek a pitný režim. Mějte ideálně pravidelnou spánkovou rutinu, která by měla u dospělých dosahovat alespoň 7 hodin v noci. Co se týče hydratace, pijte ideálně nesycenou vodu, která nezatíží vaše trávení.

Jestliže se o svá játra a celostní zdraví staráte během celého roku, není sebemenší důvod snažit se dohnat vše na jaře. Pokud však přeci jen chcete játrům věnovat pozornost nad standard běžné rutiny a posílit je, vybízí se k tomu právě jaro. Dle tradiční čínské medicíny jsou játra na vrcholu své energie a jejich sílu můžeme povzbudit kopřivovými čaji, ostropestřcem i jinými dostupnými bylinkami. Je však nezbytné je vnímat jako onen pověstný kamínek v mozaice možných opatření, tj. nelze se spolehnout, že takovýto jarní „detox“ možný problém sám spolehlivě vyřeší.

Zdroj: Neopublic

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Značka Cerruti 1881, založená v roce 1967 Ninem Cerrutim, byla vždy synonymem inovací ve světě módy. Vůně 1881 pour Homme

Péče o vlasy je denní rutinou. Zatímco muži si mnohdy vystačí s hřebenem, vodou nebo gelem, ženy věnují svým vlasům

S příchodem jara zaznívá éterem čím dál častěji slovo „detox“. Detox vnímáme jako jakousi očistnou kúru, pomocí které se zbavíme

Přidejte se k nám