Profíci radí

5 tipů, jak se správně starat o volnočasovou obuv

Správná péče o volnočasovou obuv slouží nejen k tomu, aby boty zářily čistotou, ale prodlužuje také jejich životnost a chrání je. Tento krok uvítá i vaše peněženka. Do kvalitní turistické obuvi se sice vyplatí investovat, ale kupovat každý rok nové boty se může pěkně prodražit. Dopřejte proto svým volnočasovým botám správnou péči. Vyplatí se vám!

V hlavní roli materiál
Každá venkovní obuv se liší materiálem. Některé boty vyžadují více péče, některé méně. Na kvalitní servis pro své boty byste ale nikdy neměli zapomínat. Obuv se vám na oplátku odvděčí tím, že ji budete moci pohodlně využívat ještě dlouho.

“Podceňovat kvalitu bot se nevyplácí. Zákazníci by při výběru turistické obuvi měli dbát především na to, aby bota byla vybavena vysoce kvalitními vrchovými usněmi, špičkovou membránou a podešvemi. Takové boty vydrží i ty nejnáročnější podmínky,” vysvětluje předseda představenstva obuvnické firmy Prabos Jaroslav Palát.

Na pračku zapomeňte
Jste-li fanouškem postupu “snadno a rychle”, u čištění obuvi se vám to nevyplatí. Pokud přemýšlíte, jak svoje boty co nejlépe vyčistit, na praní v pračce zapomeňte. Čas si tím sice ušetříte, peníze však nikoliv. Ani ne tak pracími prostředky, ale zejména v důsledku nárazů do pracího bubnu hrozí, že si svoji oblíbenou turistickou obuv kompletně zničíte.

Kvalitní membrána
Že vaše noha zůstane v suchu i v těch nejnáročnějších podmínkách? Vše má na svědomí kvalitní membrána. Tato speciální vrstva je díky své struktuře schopna zabránit průchodu kapkám vody do vaší boty. Nic ale není zadarmo – aby membrána netratila na své funkčnosti, je nutné ji kvalitně udržovat. “Při výrobě naší obuvi nám jde především o ochranu, na kterou se můžete spolehnout. Aby zákazník neřešil svoji obuv, pokud např. vyrazí do náročnějších horských podmínek, a soustředil se především na své zážitky, “ doplňuje Palát. Mezi nejznámější typy membrán patří např. Gore-Tex, Hydroguard nebo Free-Tex.

Sušení při pokojové teplotě
Brodíte se terénem nebo jen jednoduše začalo pršet? Pokud vaše turistická obuv zakusila vodní lázeň, nechte je při pokojové teplotě řádně proschnout. Aby si bota zanechala svůj původní tvar, doporučujeme využití napínáku nebo vyztužení bot např. papírem. A nezapomínejte ani na vnitřní část bot, v té se totiž zadržuje pot a může způsobit nepříjemný zápach. Proto si do své sportovní výbavy pořiďte také sprej, který osvěží a vydezinfikuje nejen vaše výkonem znavené nohy, ale také boty.
prabos_pece_obuv_02
Impregnujte
Než boty poprvé “zostra” vyzkoušíte, dopřejte jim řádnou impregnaci. Zamezíte tak nejen pronikání vlhkosti do obuvi, ale ochráníte je také před nečistotou. Impregnaci vždy vybírejte podle typu vaší obuvi. V obchodech dnes snadno seženete impregnace v různých formách. Rozlišují se zejména podle chemického složení nebo také způsobu nanášení.

Obuv Prabos
Obuv vyvinutá Prabosem je úspěšně testována a doporučena Vybaven.cz. Vhodná pro všechny typy outdoorových a služebních činností. Pokaždé, když došlápnete, pracuje vám pod nohami speciální podešev s extrémní přilnavostí a samočistící funkcí. Kotník chrání pryžový “nárazník”, a díky sportovnímu střihu není problém ani řízení na dlouhé cesty. Lehká kotníková obuv je vyrobená z kombinace hovězinové usně a textilu. Určena do lehčího terénu a pro středně těžkou turistiku po celý rok. Lehká polobotka z hovězinové usně v kombinaci s textilem je určena na lehkou turistiku a vycházky po celý rok. Hovězinová useň zkombinovaná s textilem a membrána GORE-TEX® pro vaši pohodlnou chůzi i v těch nejnáročnějších podmínkách. Treková pohorka vyrobená z kombinace hovězinové usně a textilu je určená pro středně těžkou turistiku po celý rok. Ta pravá bota, se kterou si každý svůj trek užijete v pohodlí a bezpečí.

Zdroj: Prabos / foto: bigstock, výrobce / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář