Pro maminky

5 způsobů, jak „přežít“ dovolenou s dětmi

Prázdniny se nezadržitelně blíží a my, stejně jako každý rok, přemýšlíme, jak zabavit naše děti. Každý rodič chce, aby byly prázdniny pro jeho dítě zábavné a aby si zážitky z nich pamatovalo co možná nejdéle. Mějte však na paměti, že to, že jste všichni součástí jedné rodiny, ještě neznamená, že jste všichni stejní a baví vás stejné věci. Pokud chcete, aby se vaše dítě cítilo na společné dovolené dobře a prázdniny prožilo šťastně a radostně, držte se několika základních věcí.

Pokud to ještě nevíte, zjistěte, co vaše dítě baví
Naplánujte dovolenou tak, aby na ní vaše dítě mělo možnost dělat to, co ho baví. Rádo plave nebo má rádo vodní sporty? Vyberte ke své dovolené takové místo, kde mají v blízkosti aquapark nebo nějakou vodní plochu. Rádo jezdí na kole? Potom volte takové místo, kde je cyklostezka nebo alespoň krajina k jízdě na kole uzpůsobená…
dovolena_deti_05
Nechte své dítě, aby si částečně zabalilo samo
Chcete, aby se vaše dítě v cizím prostředí cítilo dobře? Potom mu dovolte, aby si do svého zavazadla dalo věci, které má rádo – oblíbenou knížku, plyšáka nebo jinou hračku a třeba i jeho oblíbené tričko nebo bačkory ve tvaru zvířat. Neocitne se tak v úplně neznámém prostředí, vždy bude mít po ruce něco, co zná z domova.

Povolte otěže
Vaše dítě má během roku pevný rozvrh – snídaně, do školy, na kroužek, úkoly, večeře a spát. Dopřejte mu o prázdninách více volnosti. Posuňte čas, kdy musí vstát a kdy musí jít spát. Nenuťte ho obědvat a večeřet stále ve stejnou dobu, nepřipravujte ho o večerní aktivity – večerní koupání, grilování nebo jen posezení u praskajícího ohně. Bude se tak těšit na každý další den a na to, co mu přinese.
dovolena_deti_04
Dopřejte mu pocit důležitosti
Nic nepovzbudí vaše dítě tak, jako když mu svěříte nějaký „důležitý“ úkol. Každé ráno, než se jako rodina vypravíte na snídani, může vaše dítko například připravit osušky na lehátkách u bazénu nebo u moře. Trávíte-li svou dovolenou v Čechách, může jít do jídelny napřed a připravit váš stůl. Starším dětem můžete zase svěřit nějaký malý obnos peněz a nechat je dojít do obchůdku v blízkém okolí pro čerstvé pečivo nebo limonádu.

Dělejte věci, které nemáte šanci dělat doma
Naplánujte výlet na blízký hrad nebo k polopotopené lodi, jděte se společně podívat do vodní jeskyně nebo na krásnou vyhlídku nad městem, vezměte své dítě do místního dětského klubu… Zkrátka, dejte mu pocit, že ho na rodinné dovolené čeká spousta dobrodružství.

Letní prázdniny nemusí být dobou stresu. Je třeba dobře znát své dítě a společnou dovolenou naplánovat tak, aby se na ní potomek nenudil, aby měl pocit, že bude mít po prázdninách ve škole co vyprávět a těšil se tak na každý další den.

text: redakce / foto: dreamstime, bigstock

Doporučené

Přidat komentář