Zdraví

7 tipů pro zdravý život

Nejvzácnějším pokladem, který nám byl dán, je naše zdraví. Není však zadarmo. Musíme o něj pečovat, chránit ho. Bez toho, aniž bychom byli zdraví, nemůžeme dosáhnout všeho, co v životě chceme. Špatné návyky a zhoršující se životní prostředí naše zdraví ničí.

Spíše, než na nápravu vzniklých obtíží, bychom se měli zaměřit na prevenci. Zde je několik tipů jak získat kontrolu nad svým zdravím.

Důvod proč
Chcete-li být zdravější a vypadat mladší, musíte vědět proč. Stanovíte-li si cíl, kterého chcete dosáhnout, snadněji se vám za ním půjde.
7_tipu_pro_zdravi_02
Wellness plán
Investujte volný čas, energii i finanční prostředky do zdravé výživy, cvičení i odpočinku. Jednoduše řečeno – najděte svou cestu k souladu mysli, duše a těla. Dopřejte si zdravé jídlo, zajděte do fitka, na masáž nebo třeba do parní lázně.

Negativní vlivy
Na každého z nás působí tzv. negativní vlivy prostředí, ve kterém žijeme, a mnohdy není snadné je ignorovat. Těžko se zbavíte stresu v práci, je-li v ní stresové prostředí, znečištěný vzduch jste také nuceni dýchat, můžete se však zbavit mnoha dalších negativních vlivů, jako je například kouření, pojídání mastných a tučných výrobků, pití přeslazených limonád, hádek v rodině… Je-li pro vás vaše práce stresující, zkuste se zamyslet nad tím, zda by nebylo možné ji změnit.
7_tipu_pro_zdravi_03
Spánek

Nedostatek spánku způsobuje nižší míru energie, metabolismus správně nefunguje, nemáte tak sílu ani náladu na pohyb, spíše se obrátíte směrem k jídlu a lenošení. Bez dostatečného spánku naše tělo zkrátka ztrácí rytmus.

Voda
Pijte hodně vody. Bez vody naše buňky vadnou stejně jako květina. Dostatečné množství tekutin může zlepšit mnoho aspektů vašeho zdraví. Voda zvyšuje vlhkost pokožky a pomáhá odplavovat z těla nahromaděné toxické látky. Jezte také hodně potravin bohatých na vodu, zejména ovoce a zeleninu. Čerstvá ovocná šťáva vám může zlepšit celý den.

Cvičení
Zacvičte si denně po dobu 20 až 30 minut. A nemusí jít zrovna o sedy lehy nebo zvedání činky, stačí procházka v rychlejším tempu (například do práce či z práce), proběhnout se v parku se svým pejskem, zaplavat si v bazénu, nebo zajít do fitka a protáhnout celé tělo. Cvičení dostane vaše tělo do pohybu, zlepší se váš krevní oběh a zásobování buněk kyslíkem.
7_tipu_pro_zdravi_04
Jídlo
Jezte zdraví prospěšné potraviny (ryby, luštěniny, ořechy, vejce, listová zelenina…). Jídlo jezte pomalu, nehltejte ho a nepřejídejte se. Rozdělte si denní porci raději na menší části, než abyste se doslova nacpali v poledne a večer. Váš trávicí systém vám poděkuje.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář