Představujeme

Nanotechnologie v každodenním životě

Jestliže jste dosud měli nanotechnologii spojenou pouze s prostředím vědeckofantastických filmů, nejspíš jste poněkud zaspali dobu. Z pokroků v tomto vědním oboru můžeme už dnes těžit v každodenním životě. Zajímá vás, v jakých oblastech se nanotechnologie úspěšně uplatnila?

Několik slov o nanotechnologii
Úvodem si krátce vysvětlíme, jak to všechno vlastně funguje. Hovoříme-li o nanotechnologii, máme na mysli materiály, jejichž struktury se vyznačují mimořádně malými rozměry v rozmezí od 1 nm do 100 nm. Některé nanočástice vykazují zajímavé elektrické, magnetické, optické či tepelné vlastnosti a vědci s nimi již dovedou pracovat, tedy ovlivňovat je a kontrolovat jejich uspořádání ve strukturách. Tím vznikají nové, originální materiály s dosud nevídanými vlastnostmi a obrovskými možnostmi uplatnění, a to nejen v medicíně nebo průmyslu. Představíme vám několik revolučních výrobků, které zjednoduší váš život.
nanoconcept_nanotechnologie_04
Barvy a laky, které jednoduše neušpiníte
Nanotechnologie splnila přání všem majitelům rodinných domů: fasádní barvy se samočistícím efektem odolají jakémukoliv ušpinění. Nezáleží na tom, jestli jde o prach, nebo se stěnu někdo pokusil pokreslit. Pokud se na povrchu přece jen nějaká nečistota usadí, zvládne ji umýt déšť, případně tlaková voda. Samotná barva je přitom odolná vůči vlhkosti, takže se ani působením silného proudu vody nepoškodí. Tato fasáda dýchá, má mimořádnou kryvost, poskytuje výbornou tepelnou izolaci a nepodporuje vznik zdraví škodlivých plísní a hub. Podobné vlastnosti nalezneme i u laků na dřevo a nátěrů na beton a dále u impregnačních sprejů, v dnešní době již tedy není problém poskytnout vašemu obydlí stoprocentní ochranu před všemi druhy opotřebení.
nanoconcept_nanotechnologie_03
Vychytávky pro automobilisty
Každý majitel automobilu touží po tom, aby jeho auto bylo neustále naleštěné, aby motor spolehlivě fungoval a jízda byla bezpečná. To vše jsou požadavky, které nanotechnologie může naplnit. Slyšeli jste již například o tekutých stěračích? Neviditelné nanostěrače fungují na tzv. principu lotosového květu, kdy se na povrchu skla vytvoří extrémně hydrofobní vrstva. Částice se uspořádají tak, aby ty, které jsou v kontaktu s čelním sklem, pevně přilnuly, a ty nahoře naopak odpuzovaly každou kapku, která na ně dopadne. Stejně účinná je i nano-impregnace veškerých povrchů v interiéru i exteriéru vašeho auta – skel, laku, kožených i textilních čalounění, chromu a oceli, disků i umělohmotných částí. Pro údržbu motoru a převodovky jsou k dispozici spreje, které redukují tření a zpomalují tak opotřebování.
nanoconcept_nanotechnologie_02
Údržba domácnosti bude hračka
Nemuset neustále uklízet – zní vám to naprosto snově? Nanotechnologie vám dopřeje trochu oddechu, ošetříte-li koupelnu speciálními prostředky. Na površích se vytvoří ochranná vrstva, díky níž vám po celý další rok postačí k úklidu namísto drhnutí pouhé otření vlhkým hadříkem. K dispozici jsou přípravky na ochranu skla, keramiky a kovů i prostředky proti vodnímu kameni. Veškerý sortiment naleznete v katalogu společnosti NanoConcept, pionýra v oblasti nanotechnologií pro každodenní použití, která navíc nabízí příjemný bonus. Můžete si u nich objednat profesionální ošetření vaší koupelny, aniž byste museli hnout prstem.

Zdroj: IMPRE CZ s.r.o. / foto: bigstock, IMPRE CZ s.r.o. / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář