Hubnutí

8 potravin, které spalují kalorie

Jídel, která vám pomohou nejen přijmout, ale také spálit kalorie a snížit váhu je poměrně hodně, většina i dobře chutná, a tak by neměl být problém je zařadit do svého jídelníčku. Každá z těchto potravin navíc přináší i další zdravotní výhody, takže se vyplatí je jíst, i když snížit váhu nepotřebujete.

Grapefruit
Toto ovoce zrychluje metabolismus a prodlužuje dobu pocitu plnosti spolu s příjmem menšího množství kalorií. Obsahuje vysoké množství vlákniny a pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Studie ukázaly, že pomáhá se snížením hladiny cholesterolu. Zkuste ho jako součást ovocného salátu, smoothie nebo džusu.

Káva
Kofein zvyšuje tepovou frekvenci, což způsobuje zvýšené okysličení krve a také spálení více kalorií, což z kávy dělá nápoj dobrý nejen na ranní „nakopnutí“. Samozřejmě, že čím více si dáte cukru a smetany, tím je spalovací účinek menší.
spalovani_kalorii_02
Celerová nať
V Čechách jsme spíš zvyklí jíst kořen celeru, nať však přináší nejen mnoho zdravotních výhod, ale také výraznou chuť, která může být vítaným doplňkem chuťově méně výrazných jídel. Dietní účinky celeru spočívají hlavně ve vysokém obsahu vody a vlákniny.

Celozrnné potraviny
Celozrnné potraviny obsahují více minerálů, vitamínů a dalších prospěšných látek, než jídla vyrobená z bílé mouky. Trávení těchto jídel trvá delší dobu a tím se prodlužuje doba, kdy se cítíte nasycení.
spalovani_kalorii_04
Zelený čaj
Pokud jste ještě neobjevili zelený čaj jako přirozený urychlovač metabolismu, tak byste to měli rychle napravit. Tento exotický nápoj se stal už běžnou součástí našich životů, a tak se mnohdy zapomíná na jeho zdraví prospěšné účinky. Antioxidanty a kladný vliv na metabolismus jsou jen dva z mnoha.

Ryby
Omega 3 mastné kyseliny jsou regulátory metabolismu ovlivňující hladinu leptinu (hormonu, který kontroluje, jak rychle jsou tuky v těle spalovány). Jelikož si naše tělo není schopno Omega 3 samo vyrábět, měly by být ryby, jako hlavní zdroj těchto kyselin, důležitou součástí naší stravy – především losos, tuňák a sleď.

Avokádo
Mononenasycené kyseliny, které avokádo obsahuje, zrychlují metabolismus a chrání buňky před vlivem volných radikálů. Avokádo také snižuje hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění. Potravina, která by ve vašem salátu rozhodně neměla chybět, vynikající je také jako smoothie s kokosovým mlékem a skořicí.
spalovani_kalorii_03
Chilli
Výtažky z chilli jsou součástí mnoha přípravků pro sportovce. Kapsaicin v chilli obsažený zvyšuje schopnost spalování tuků a snižuje apetit.

Když si budete vědomi pozitivních vlastností těchto potravin a využijete je, může vám drobná úprava jídelníčku pomoci se snížením váhy. Samozřejmě, že tato změna neznamená, že můžete jíst cokoli, kdykoli a v jakémkoli množství jen s trochou avokáda, případně vynechat pravidelné cvičení. Ale cokoli, co alespoň trochu podpoří vaší snahu, určitě není na škodu.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář