Zdraví

Břišní terapie jako zdroj energie, zdraví a životní síly

Břišní terapie neboli masáž břicha je inspirována tradiční Mayskou léčebnou technikou a slouží k obnovení rovnováhy těla a k opravě polohy orgánů, které svým posunutím mohou omezovat tok krve, lymfy a chi energie. Mayové věřili, že i mnoho lidských emocí je uloženo v oblasti břicha. A nejsou v tom osamoceni, mnohé další kultury se na oblast břicha zaměřují jako na zdroj uzdravení a síly.

Masáž břicha přináší mnoho zdravotních výhod, může zmírnit zažívací problémy a plynatost, stejně jako posílit základní svalové tkáně.

Kromě toho, že dokáže uvolnit hluboké napětí a obnovit průtok krve do svalů a orgánů, dokáže také otevřít cestu zablokované energii a obnovit životní sílu.

Zlepšení trávení
Pro stimulaci toku krve a zlepšení trávení masírujeme břicho ráno a večer – krouživými pohyby, jemným lehkým tlakem, ve směru hodinových ručiček. Než však s masáží začnete, vyprázdněte svůj močový měchýř. Masáž břicha pomáhá také při snižování chronické zácpy.

Zmírnění stresu
Pocity úzkosti a stres můžou často přerůstat v pocit staženého žaludku. Spolu s tímto velmi nepříjemným pocitem žaludečního uzlu přichází i bolest břicha, doprovázená plynatostí. Masáž břicha může výrazně snížit tyto bolestivé symptomy, jakož i snížit pocit napětí tím, že vám pomůže dostat se do stavu relaxace.

Stimulace vnitřních orgánů
Břišní masáž stimuluje vnitřní orgány, včetně žlučníku a jater. Zvýšený průtok krve a kyslíku může pomoci zlepšit funkci vnitřních orgánů. V případě žlučníku a jater zlepšení jejich funkce znamená efektivnější odstraňování odpadních látek. Lepší krevní oběh pak prospívá celé dutině břišní.

Další výhody
Kromě zmírnění pocitů tísně, může masáž břicha také posílit uvolněné břišní svaly a uvolnit hluboké svalové křeče.

Výhody pro ženy
Masáž břicha může ženám pomoci zmírnit bolestivou menstruaci, upravit nepravidelný menstruační cyklus, je prevencí recidivy močového měchýře nebo kvasinkových infekcí, zmírňuje příznaky menopauzy a PMS, reguluje abnormální děložní krvácení.

Výhody pro muže
Masáž břicha přináší mnoho výhod i mužům. Snižuje otok prostaty, zmírňuje příznaky mírné prostatitidy, zmírňuje mužskou impotenci a erektilní dysfunkce (přetrvávající potíže při dosahování a udržení erekce dostatečné pro úplný pohlavní styk).

Výhody pro každého
Masáž břicha je prospěšná v mnoha dalších oblastech. Zmírňuje chronické bolesti zad a hlavy a běžné poruchy trávení (např. pálení žáhy), pomáhá zvyšovat úroveň energie, pomáhá zlepšit dýchání…

Kontraindikace
Za určitých podmínek se masáž břicha nedoporučuje nebo se její aplikace doporučuje probrat s lékařem. Nedoporučuje se v průběhu menstruace, ženám s nitroděložním tělískem, bezprostředně po operaci břicha, při aktivní infekci nebo nádoru, při aktivní léčbě chemoterapií, v těhotenství.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář