Zdraví

Dary přírody: Citrusy

Při vyslovení slova citrusy si mnozí z nás ihned vybaví vitamín C. To je sice správné spojení, ale citrusy nám přinášejí mnohem víc, než jen tento vitamín.

Nejen, že jsou lahodné a osvěžující, ale můžou nám pomoci s udržením zdraví a mladého vzhledu.

Citrusy jsou dobrým zdrojem kyseliny listové, která podporuje vývoj mozku a udržuje ho v dobré formě. Je velmi důležitá také pro zdravý vývoj nervového systému plodu – tedy v těhotenství. Ve velké míře obsahují také draslík, jenž je nezbytný pro správné fungování nervů, přesnou funkci kardiovaskulárního systému a funkci některých enzymů podílejících se na metabolismu sacharidů.

Citrusové plody obsahují působivý seznam dalších živin, jako je thiamin, niacin, vitamín B6, riboflavin, kyselina pantothenová, kyselina citronová, fosfor, měď, vápník a hořčík. Neobsahují tuk, sodík, ani cholesterol. Vápník a vitamín D jsou důležité pro zdraví kostí, kyselina citronová pomáhá tělu bojovat s nachlazením.
dary_prirody_citrusy_02
Kromě nesporných výhod pro zdraví vám citrusy pomohou také s krásou. Díky svým antibakteriálním vlastnostem mohou pomoci s léčbou akné, spolu s tea tree olejem a vodou poslouží jako toner. Díky vysokému obsahu vitamínu C a kyseliny citronové oživí a zesvětlí pokožku, odstraní přebytečný maz, neutralizují volné radikály, které způsobují poškození buněk a zvýší produkci kolagenu. Spolu s olivovým olejem posílí suché a křehké nehty.

Šťávy z citrusů se objevují v mnoha produktech pro péči o pleť. Zlepšují krevní oběh, čistí a revitalizují unavenou mdlou pleť. Velmi užitečné jsou pro mastnou pleť. Limetka, grapefruit a pomeranč jsou efektivní jako složky peelingů a zesvětlovačů kůže. Mandarinka léčí a regeneruje kožní buňky.

Citrusové plody jsou díky dovozu k dostání po celý rok, můžeme si je tak dopřát i v zimě a pomocí nich bojovat například s chřipkou a nachlazením.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář