Zábava/Kultura

Divadlo Na Jezerce přiváží hereckou legendu Jana Třísku

Divadlo Na Jezerce opět přiveze hereckou legendu Jana Třísku z Los Angeles do Prahy. Tentokrát kvůli české premiéře kanadské hry Marka Leiner-Younga „Shylock“. Hru nastuduje s Janem Třískou režisér Radek Balaš.

Nuselská scéna tak na jaře rozšíří svůj repertoár o další divadelní lahůdku. Hra proti antisemitismu a terorismu nabývá na ještě větší aktuálnosti v souvislosti s nedávnými brutálními útoky v Paříži. „Vlny násilí, které mají po celém světě sílící tendence, sledujeme s pocity solidarity a odhodláním bránit svobodu slova, svobodu člověka a hodnoty západního světa a demokracie“, říká principál a herec Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Hra Shylock je uváděna s obrovským úspěchem u diváků i u odborné veřejnosti v západní Evropě, Kanadě i USA. Česká premiéra se však může pochlubit jedinečnou interpretací Jana Třísky, který se na zkoušení s kmenovým režisérem Divadla Na Jezerce, Radkem Balašem neobyčejně těší: „Právě jsem dočetl se zatajeným dechem obsáhlou studii pana Martina Hilského, jako součást přípravy budoucí inscenace Jezerky. Znal jsem hru pouze v anglickém originále,“ prozradil Tříska, který se na nuselské jeviště opět vrací. Právě tam se v minulosti více než 200x představil v divácky velmi oblíbeném Kumštu Yasminy Rezy, spolu s Janem Kačerem a Janem Hrušínským v režii Jana Hřebejka.
divadlo_na_jezerce_triska_shylock_02
V chystané novince kanadského autora a výtečném českém překladu Jitky Sloupové před diváky předstoupí s monologem ze Shakespearova Kupce benátského herec Jon v masce proslulého benátského kupce, Shylocka. Když náhle přejde do civilního projevu, diváci pochopí, že se ocitají na bouřlivé tiskové konferenci. Ta následuje po posledním uvedení této Shakespearovy hry na divadelním festivalu, jehož vedení ji po vášnivých antisemitských protestech stáhlo z repertoáru a plánované reprízy se již neodehrají. „Vzrušující hra s diváky se v určitých momentech stává drsnou obžalobou absolutizované politické korektnosti a současné tendence zjednodušování skutečnosti na prvoplánová sdělení, která páchají mnohé škody nejen v umění“, říká o Shylockovi principál Jezerky Jan Hrušínský a srdečně zve diváky na výjimečnou možnost vidět na českém jevišti herecké mistrovství Jana Třísky.

Česká premiéra inscenace Shylock se odehraje v Divadle Na Jezerce ve čtvrtek 14. května 2015.

Více na www.divadlonajezerce.cz

Doporučené

Přidat komentář