Domácnost s inteligencí

Chladnička, která přes internet automaticky objednává docházející potraviny, topení zapnuté na dálku cestou ze zimní dovolené nebo také květináč, který si sám řekne o zalití. Vítejte ve světě chytrých domovů, které myslí za vás…

Ve světě moderních technologií se čas od času vynoří velké téma, které do značné míry ovlivní vývoj techniky v následujícím období a stane se jakýmsi leitmotivem dění v oboru. Před pár lety byly podobným přelomovým tématem chytré telefony, nedávno třeba 3D televize. Soudě podle mamutího veletrhu spotřební elektroniky CES, který proběhl v lednu v americkém Las Vegas, se letos do této pozice dostává koncept takzvané inteligentní nebo také propojené domácnosti.

Nejde o žádný nový nápad, o něčem podobném hovoří nejrůznější techničtí vizionáři již desítky let. Představy o chladničkách, které hlídají stav zásob a objednávají jídlo z internetových obchodů, jsou staré jako internet sám, totéž platí pro nejrůznější dálková ovládání topení, světel, klimatizace a dalších systémů. Milovníci sci-fi si možná vzpomenou na dávnou, ale dosud mrazivě působivou povídku Raye Bradburyho o domě, který své obyvatele oslovoval jménem a dělal pro ně první poslední, ačkoli dotyčná rodina zahynula při jaderné katastrofě. Jenže dosud šlo skutečně hlavně o teoretické vize a nápady, zatímco dnes se podobná řešení začínají pomalu prosazovat v praxi.

Dosud šlo skutečně hlavně o teoretické vize a nápady, zatímco dnes se podobná řešení začínají pomalu prosazovat v praxi.

Vše zvládne jeden panel
Když dnes člověk přijde z práce do běžného bytu, čeká ho většinou řada rutinních úkolů. Otevře dveře a vypne zabezpečovací zařízení, pokud nějaké má. Pak rozsvítí světlo v hale a následně v obývacím pokoji, poté přejde k oknu a zatáhne závěsy, aby si jeho soukromí neprohlíželi z oken protějšího domu. Dejme tomu, že je venku chladno, takže naplno otevře kohout na radiátoru nebo přidá teplotu na termostatu. Pak zapne troubu, aby si ohřál večeři. A nakonec s pocitem zaslouženého odpočinku usedne do křesla a dálkovým ovladačem zapne televizi, DVD nebo hudební přehrávač. To všechno denně děláme, aniž bychom počítali, kolik úkonů s kolika různými přístroji vlastně provádíme.

Pokud se ovšem současné trendy budou dále vyvíjet stejným směrem, měli bychom za pár let všechno řídit z jediného dotykového panelu na zdi. A tentokrát opravdu nejde o žádné sci-fi, běžně dostupné technologie, které všechny zmíněné funkce integrují do jediného systému s centrálním ovládáním, existují a používají se již dnes. Patrně nejznámější z nich je americký systém AMX, se kterým se setkáme i u nás – je součástí inteligentního domácího ovládání inHome, nabízeného společností Insight Home. V kompletním provedení je systém poměrně náročný na instalaci a musí se s ním tedy počítat již při stavbě. Cenu nemovitosti prodraží zhruba o deset procent. Dobře implementovaný systém AMX lze navíc dále rozšiřovat, takže případné nové přístroje (hudební aparaturu, kuchyňské spotřebiče a podobně) už jen připojíte ke stávající síti. O ovládání se starají zmíněné nástěnné panely, ale také běžné chytré telefony nebo tablety.

O ovládání se starají zmíněné nástěnné panely, ale také běžné chytré telefony nebo tablety.

Zábava i bezpečnost
Pokud se stavět nechystáte a kompletní řešení AMX se vás tedy netýká, nezoufejte, inteligentních domácích systémů je dost i pro stávající obydlí. Některé patři do oblasti domácí zábavy, jiné nabízejí i „serióznější“ využití.

Do první ze jmenovaných kategorií patří hlavně stále častější bezdrátové propojení veškeré domácí AV techniky, tedy televize, hudební aparatury nebo počítače. Třeba nejznámější světový výrobce procesorů Intel již nějakou dobu pracuje na koncepci nazvané Wireless Display neboli bezdrátový displej. Původně šlo jen o připojení notebooku k televizi, v nové verzi už systém dovoluje zapojit do sítě i mobilní zařízení (telefony nebo tablety), podporuje rozlišení Full HD a prostorový zvuk 5.1, umožňuje přenášet chráněný obsah, zkrátka díky notebooku (a případně nepříliš drahému receiveru) vytvoříte domácí bezdrátovou síť na multimédia všeho druhu. Systém Wireless Display (zkráceně Wi-Di) podporuje z velkých výrobců elektroniky třeba LG nebo Belkin, Toshiba přišla s obdobnou vlastní koncepcí Home Cloud, podobný systém představil i čínský gigant Huawei. Samsung se při rozvíjení svého nápadu neomezil jen na domácí zábavu, ale i na ryze praktické vybavení typu topení, trouby a podobně. To vše lze dnes připojit přes Wi-Fi k domácí bezdrátové síti, přičemž můžete jednotlivé přístroje zapnout z libovolného místa na světě pomocí telefonu přes internet. A kdyby vám to bylo málo, lze si pořídit chladničku T9000 s dotykovým displejem, Wi-Fi a operačním systémem Android, která zobrazuje třeba zprávy nebo předpověď počasí.
domacnost_02
Jinou kapitolou je domácí zabezpečovací technika. Tady odvádí spoustu práce známá česká firma Jablotron, jejíž inteligentní systémy fungují už řadu let. Bezpečnostní kamery posílají obraz na displeje mobilních telefonů, ovládají se odkudkoli přes internet, lze s nimi komunikovat například pomocí SMS. Samozřejmostí jsou nejrůznější pohybová čidla, která zařízení aktivují až ve chvíli, kdy se něco podezřelého začne dít, čímž šetří energii.

Maličkosti potěší
Inteligentní domácí řešení se ovšem neprosazují jen v rozsáhlých systémech, ale i ve zdánlivých maličkostech, které ovšem mohou být velmi šikovné. Dobrým příkladem je třeba onen květináč zmíněný v úvodu, vyráběný americkou firmou Moneaul. Je vybaven displejem, který prozradí složení a vlhkost půdy, čas příštího zalití nebo třeba údaje o potřebném hnojení. Stejná firma nabízí i užitečné hodinky pro sluchově postižené, které díky mikrofonu chytají zvuky z okolí a ty převádějí na grafické informace s vibracemi, takže majitel snadno zjistí, že mu někdo zvoní u dveří. Společnost Qualcomm zase nedávno představila psí obojek Tagg s GPS, díky němuž se nemusíte obávat, že se vám váš miláček zaběhne. Jeho pohyb totiž můžete sledovat přímo na displeji telefonu.

Už žádné sci-fi, inteligentní domácnost se pomalu stává realitou. Za pár let možná budeme i my bydlet v mluvícím domově a necháme se hýčkat jeho dovednostmi.

převzato z Design&Home / text: Rani Tolimat / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz

Dhome_660x100

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Potřebujete „očistit“ domácí finance, zlepšit finanční návyky a dosáhnout větší finanční stability? Stejně jako tělesný detox, i finanční detox spočívá

Co dělat, když vás zasáhly povodně a poškodily vám majetek? Jedna z otázek, kterou v posledních dnech řeší mnoho českých

Ženská žárlivost je naprosto běžným jevem. Vzniká nejčastěji ze třech důvodů: muži, úspěch a peníze, krása. Je prokázáno, že ženy

Přidejte se k nám