Profíci radí

dTest zjišťoval, jak chytré jsou hodinky a náramky se smart funkcemi

Zápěstí už nezdobí jen nadšeným sportovcům, ale i řadě lidí, kterým se nechce kvůli každému hovoru či zprávě lovit telefon z tašky. V nezávislé spotřebitelské organizaci dTest pro stále populárnější chytré hodinky a náramky připravili zbrusu nový testovací program a zkouškám prověřujícím jak sportovní, tak tzv. smart funkce podrobili 15 modelů. Zatímco při měření vzdálenosti a posílání zpráv většina z nich excelovala, za přesnost měření tepu nebo ovládání mobilu padaly i nedostatečné. Velké rozdíly pak testy odhalily ve výdrži baterií jednotlivých výrobků.

Takzvaně nositelná elektronika je hit a cenové srovnávače řadí chytré hodinky a náramky na přední místa v celém segmentu spotřební elektroniky. Není divu, umí toho totiž opravdu hodně. Například na základě změřených kroků a údajů o vaší osobě dokážou vypočítat ušlou vzdálenost a množství spálených kalorií, které zaznamenají i při běžné denní aktivitě, třeba vyndávání nádobí z myčky nebo čtení časopisu. Stále více modelů umí zároveň spolupracovat s mobilním telefonem a upozorňovat na příchozí telefonní hovory, textové zprávy nebo události v kalendáři.

Modely vybrané pro hodnocení dTestu prošly náročnými zkouškami, které byly stejné jak pro hodinky (těch bylo otestováno 11), tak pro náramky (4 testované modely). „U jednotlivých kategorií se však lišil vliv výsledků dílčích zkoušek na celkové hodnocení. V případě fitness náramků, majících obvykle podobu tenkého pásku s malým displejem – a leckdy i bez něj, měly při hodnocení vyšší váhu výsledky testů zaměřených na sportovní funkce, kvůli kterým si je uživatelé zpravidla kupují. V kategorii hodinek byl větší důraz kladen na chytré funkce, k nimž patří telefonování, posílání zpráv, případně ovládání hlasem,“ upřesňuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

Pro sport stvořené hodinky…

Na chytré hodinky se můžete spolehnout při měření vzdálenosti, a to jak pokud jde o přesnost, tak o stálost dat. Hned 8 z 11 modelů si v této zkoušce vedlo velmi dobře a dobré hodnocení získala i naprostá většina ostatních. O poznání horší to bylo v případě krokoměru, tedy jedné z nejvyužívanějších funkcí nositelné elektroniky. Zaměřené na něj byly hned tři dílčí zkoušky, kdy se testovaná osoba vydala nejdříve na 10minutovou procházku, poté absolvovala stejně dlouhý běh na pásu a následně ještě 5 minut naplněných rutinní činností. Naměřené hodnoty byly porovnávány s výsledky na samostatném krokoměru. Zatímco v případě stálosti dat vyvozované z opakovaného měření obstály všechny testované hodinky velmi dobře, za přesnost si 6 z nich vysloužilo pouze uspokojivé hodnocení.

Nejslabším článkem se však ukázalo být měření srdečního tepu. „Hodnotili jsme ho při odpočinku, lehkém tréninku, intenzivním cvičení a jízdě na kole. Výstupy jsme porovnávaly s referenčním profesionálním hrudním monitorem srdečního tepu,“ vysvětluje Hana Hoffmannová z dTestu. Hned čtyři modely si za měření tepu vysloužily dostatečnou a padly i dvě nedostatečné. Největší rozdíly předvedl model Polar Ignite, jehož výsledky měření v klidovém režimu se od profi měřiče lišily o celých 32 %, v pohybu pak o 12 % (běh, jízda na kole) až 18 % (lehčí trénink).

… a fitness náramky

Měření tepu bylo největším úskalím i pro fitness náramky. Nejlepší známkou udělenou v této disciplíně byla uspokojivá, nechyběly však ani horší známky včetně nedostatečné. Velmi dobrých výsledků dosáhly všechny čtyři testované náramky ve stálosti dat – jak u krokoměru, tak při měření vzdálenosti.

Horší to u obou disciplín bylo s přesností, za kterou si polovina z testovaných náramků vysloužila uspokojivé hodnocení. Z aktuálně hodnocených náramků si ve zkouškách zaměřených na sportovní funkce nejlépe vedl Honor Band 5, který by se neztratil ani mezi výrazně dražšími hodinkami.

Jak chytré doopravdy jsou?

Další důležitý okruh zkoušek byl zaměřený na takzvané chytré funkce. Nejlepší výsledky přinesl test prověřující možnost posílání zpráv a sdílení informací na sociální sítě. Naprostá většina telefonů i náramků si v obou případech vedla velmi dobře nebo alespoň dobře. Jedinou výjimkou byl náramek Samsung Galaxy Fit e, který skončil v případě sociálních sítí s nedostatečnou a o moc lépe si nevedl ani při posílání zpráv. Většinou velmi dobře nebo dobře si hodinky vedly i při telefonování, náramky však v této zkoušce začaly zaostávat a převažovalo u nich uspokojivé hodnocení.

Nejhůře si hodinky i náramky vedly při ovládání telefonu, když v dTestu zjišťovali, do jaké míry můžete svůj smartphone včetně fotoaparátu a hudebního přehrávače ovládat přímo ze zápěstního počítače.

U hodinek byla nejlepší známkou uspokojivá, objevily se ovšem i tři dostatečné a dva propadlíci. Jedním z nich byl model Garmin Forerunner, který s pořizovací cenou 4 740 Kč patřil k nejlevnějším, ale přesto v celkovém hodnocení velmi úspěšným hodinkám, a také Polar Ignite, který i v celkovém pořadí patřil k nejhorším. Náramky na tom i v této zkoušce byly ještě o něco hůře, takže dostatečná známka byla v jejich případě nejlepší udělená a objevily se i dvě nedostatečné. Ovládání hlasem pak neumožňoval žádný z testovaných náramků, pětice hodinek, která byla touto funkcí vybavena, ji zvládala většinou velmi dobře nebo dobře.

Mezi hodinkami ve smart funkcích nejlépe obstál model Apple Watch Series 5, který měl nad jinak v podstatě srovnatelnými Samsung Galaxy Watch Active2 40mm převahu právě ve zkoušce ovládání hlasem a při uskutečňování hovorů. „Nezapomínejte však na to, že hodinky Apple spolupracují jen s mobilním zařízením s operačním systémem iOS,“ připomíná zdánlivou samozřejmost Hana Hoffmannová z dTestu.

Komu dřív dojde dech?

Zejména chytré hodinky nosí mnozí uživatelé v podstatě nepřetržitě. „Na ruce je totiž můžete mít i přes noc, kdy sledují vaši spánkovou aktivitu a spánkové cykly. Některé modely vás pak umí vzbudit ve vhodnou chvíli, kdy nespíte tvrdým spánkem, a na rozdíl od klasického budíku použijí vibrace, aby nevzbudily nikoho jiného v místnosti,“ doplňuje Hana Hoffmannová. Je tedy důležité, aby s vámi zařízení, respektive jeho baterie, udrželo co nejdéle krok.

Nemusíte se bát, vydrží s vámi i dlouhý výlet, rozdíly ve výdrži baterií i potřebné době nabíjení jsou však veliké. V případě hodinek nejrychleji dobijete Garmin vívomove 3S. Nejdéle si počkáte na Samsung Galaxy Watch Active2. Propastný rozdíl odhalily zkoušky ve výdrži. Zatímco hodinky Huawei GT2 46mm vydržely sloužit úctyhodných 366 hodin, Apple Watch Series 5 se při stejných aktivitách vybily už po 31 hodinách. Z náramků prokázala největší výdrž baterie modelu Xiaomi Mi Smart Band 4.

Na co nezapomenout při výběru?

Testované modely byly vybavené nabíjecími bateriemi, náramky však mohou být k dostání i s klasickou knoflíkovou baterií. Ta je udrží v provozu zhruba půl roku až rok. „Za zvážení stojí i materiál, z něhož jsou hodinky či náramek vyrobené. Většinou jde o obyčejný plast, gumu nebo silikon. Najdete ale i modely z plastu, který je vhodný i pro alergiky,“ přidává praktickou radu Hana Hoffmannová z dTestu.

Kompletní výsledky testu chytrých hodinek a náramků najdete na www.dtest.cz/naramky.

Zdroj: Allmedia4U / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář