Zdraví

6 tipů, jak restartovat mysl i tělo během náročného dne

Zažíváte často stres a náročné úkoly v zaměstnání, které vám neúprosně vysávají energii? Často cítíte, jak po odpolední přestávce klesá koncentrace na bod mrazu? Nezoufejte, poradíme vám pár tipů, díky kterým vystoupíte z tohoto bludného kruhu a váš organismus opět pocítí příliv nové energie a síly.

Snídejte jako králové
Pro dostatek energie na celý den, začněte den výživnou snídaní. Snídaně startuje tělo a metabolismus po hodinách spánku, proto se nedoporučuje ji vynechávat, aby tělo brzy nezastihla únava. „Zařaďte potraviny bohaté na zdroje omega-3 nenasycených mastných kyselin a hořčík, které jsou doslova výživou pro mozek. Jako vlašské ořechy, mandle, slunečnicová, lněná semínka nebo chia semínka. Po ránu je správný čas i na poctivou dávku sacharidů, ale i zde volíme raději ty s nízkým glykemickým indexem, tedy celozrnné obiloviny, pečivo, doma připravené obilné kaše. Pro správné fungování těla je nezbytný dostatečný příjem vitaminu C, A, E a v neposlední řadě spektrum vitamínů B,‘‘ vysvětluje nutriční terapeutka z kliniky neurologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Blanka Procházková. Proto můžete zařadit i zeleninová a ovocná smoothie, která rychle nastartují tělo a celkově zvyšují imunitu organismu a zaručeně doplní živiny, které potřebujete.

Restartujete se krátkým spánkem
Pokud potřebujete vrátit unavenou mysl i tělo do formy a zaměstnání vám to umožňuje, tak si jednoduše schrupněte. Podle neurologů krátký spánek během dne dokáže zázraky. Zlepšíte svou paměť, koncentraci a schopnost učit se nové věci a doslova uvolníte místo pro nové informace. Nemusíte prospat celé hodiny, dokonce i 15-20 minut vám vpustí do těla nový příliv energie. Spánek není totiž tak hluboký a snadněji se vám bude vracet k rozdělané práci.

Naučte své tělo správně dýchat
Další faktor, který souvisí s nedostatkem energie a nese svůj podíl na únavě je špatné dýchání. Většina lidí bere dýchání jako automatickou věc, nad kterou není třeba příliš rozjímat, ale není tomu úplně tak. Často například při nervovém vypětí dýcháme příliš mělce a tím nedostatečně okysličujeme mozek. Pokuste se najít klidnější prostředí a posaďte se a soustřeďte na svůj hluboký výdech a nádech. Položte svou dlaň na břicho a pravidelně se nadechujte nosem na šest dob, jako by se nádechem břicho nafukovalo a výdechem vyfukovalo. Vydechujte ústy na dvanáct dob. Opakujte cvičení deset minut. Správně dýchání stimuluje mozkovou aktivitu a podporuje dokonce funkci lymfatického systému.
coffee_03
Energetický nabíječ v podobě kávy
Výbornou možností, jak zahnat vyčerpanost, je káva. V odpoledních hodinách se začne energie snižovat a člověk se může cítit malátný. To je ten okamžik, kdy je čas udělat pauzu na kávu obsahující látku zvanou kofein. Kofein v odpovídajících dávkách zrychluje reakce, podporuje dobrou náladu, zvyšuje pozornost a celkově nabudí tělo energií a mozkovou aktivitu. Navíc je káva zdrojem antioxidantů, které tělo chrání neutralizací volných radikálů. Typický šálek obsahuje například vitamin B2, B5, B1, B3, kyselinu listovou, mangan, draslík a hořčík. Základem pro získání všech prospěšných látek z kávy je výběr kvalitní odrůdy kávy a zároveň správná příprava vašeho šálku od zkušeného baristy. „Příprava kvalitní kávy je skutečně tak trochu alchymie. Barista musí vyladit i malé nuance jako 25 vteřin extrakce, teplota vody nebo způsob mletí kávy. Zároveň významnou roli hraje samozřejmě kvalitní odrůda, na kterou by měl být dáván zřetel. Výbornou volbou je například směs pražená v italském Miláně, kterou můžete ochutnat v kavárnách Crosscafe. Je složená ze 70 % ze 4 odrůd arabik a z 30 % prémiové robusty Kaapi Royale z Indie,“ říká Petr Korbel, šéfbarista sítě kaváren Crosscafe.

Pravidelný pitný režim
Neopomíjejte pravidelný pitný režim. I mírná dehydratace může způsobit bolesti hlavy, malátnost a neschopnost koncentrace. Voda lidskému organismu zajišťuje přísun minerálů, a zároveň ředí a odplavuje toxiny a odpadní látky z organismu. Cítíte-li nástup únavy, přesvědčte se, zda jste zajistili svému tělu dostatek čisté, nejlépe filtrované vody. Naopak nadměrná konzumace tekutin také není úplně správnou volbou pro ledviny. „Ideální množství tekutin je individuální záležitostí, ale lze si ho zjistit jednoduchým výpočtem. Svou váhu vynásobte koeficientem 0,035 a výsledek vám ukáže vaši doporučenou denní dávku tekutin v litrech. Pokud máte nadváhu, připočtěte za každých 11 kg navíc k doporučenému množství tekutin 0,25 litru. Příklad: 60 kg x 0,035 = 2,1 litru tekutin denně. Při fyzické aktivitě samozřejmě pijeme ještě více,‘‘ doplňuje nutriční terapeutka Blanka Procházková.

Vyplavte endorfiny
Vyzkoušet můžete také jinou osvědčenou metodu, jak znovu rozproudit krev v těle a restartovat mysl. Krátké cvičení nebo protažení vám vyplaví do těla velké množství endorfinů, takzvaných hormonů štěstí. Nejvhodnější jsou aerobní sporty. Jděte se proběhnout, skákejte přes švihadlo nebo si zapněte hudbu a zatančete si. Pokud na pracovišti nemáte tuto možnost, tak se alespoň projděte, protáhněte záda a přiveďte mysl do klidu, pryč od pracovních záležitostí. I 10 až 15 minut takové aktivity vám zaručeně dodá novou energii.

Zdroj Crosscafe / foto: bigstock / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář