Beauty

Květiny a byliny v péči o pleť: citlivá pleť

Stále více žen se v dnešní době potýká s problémy pleti. Ať už se jedná o to, že je příliš mastná nebo naopak příliš suchá, trápí ji akné či ekzém, případně příliš rychle nastoupily vrásky. Mnohdy je to způsobeno používáním nevhodných kosmetických přípravků s obsahem látek, které můžou pleť dráždit.

Zkuste se zamyslet nad tím, proč těmito problémy netrpěly naše babičky. Vzhledem k tomu, že měly jen velmi omezený výběr kosmetiky, většinou se uchylovaly k přírodním zdrojům a využívaly k péči o svou pleť různé rostliny.

Dnes se zaměříme na citlivou pleť a povíme si, které dary nám příroda nabízí pro dokonalou péči právě o tento typ pleti.
kvetiny_pece_plet_03
Levandule
Květy levandule jsou pro výrobu různých kosmetických produktů používány už celá staletí. Levandulový olej je jedním z nejuniverzálnějších esenciálních olejů. Získává se z květů levandule parní destilací a své místo nachází v mnoha produktech.

Zdravotní výhody levandulového oleje lze připsat jeho antiseptickým a protiplísňovým vlastnostem. Používá se k léčbě různých kožních onemocnění, je jedním z nejúčinnějších olejů v léčbě akné. Levandulová silice potlačuje bakterie, které způsobují počáteční infekci, pomáhá regulovat nadměrné vylučování mazu, může snížit příznaky jizev a začít léčit. Kromě zklidnění aknózní pleti je levandulový olej také skvělým lékem na ekzém. Zmírňuje svědění, dodává vlhkost, urychluje proces hojení. Levandulový olej uvolňuje napětí a stres, posiluje oběhový systém, zvyšuje přívod kyslíku a živin do kožních buněk – tím výrazně zpomaluje vznik vrásek a dalších známek stárnutí pleti.

Růže
Růžový olej je velice vzácný prostředek k péči o pokožku. Jedná se o pravděpodobně historicky první rostlinnou esenci, která kdy byla připravena. Na rozdíl od jiných olejů je nemastný a velmi lehký, pleť tedy nijak nezatěžuje. Výrazně omlazuje a vyhlazuje pleť, podporuje tvorbu kolagenu, velmi aktivně zvyšuje elasticitu pokožky a její tonus, odstraňuje z ní stopy únavy a stresu. Pleťová voda z okvětních lístků růže je vhodná pro všechny typy pleti (včetně citlivé a zralé pleti). Regeneruje poškozené buňky, zpomaluje stárnutí pleti a tvorbu vrásek. Čistí, tonizuje a projasňuje, pomáhá zmírňovat zarudnutí a stejně jako levandulový olej pomáhá při léčbě akné. Přípravky z růže obsahují velké množství vitamínu C, což je silný antioxidant – chrání kožní buňky před jejich poškozením.
kvetiny_pece_plet_02
Meduňka
Meduňka je známá pro svou schopnost léčit mnohá kožní onemocnění. Často se tedy přidává do krémů, balzámů, pleťových vod a mastí, zejména pak do krémů a mastí na léčbu oparů. Nicméně, vzhledem k silným protizánětlivých a antibakteriálním vlastnostem, její využití pro péči o pleť (zejména o citlivou pleť) je mnohem širší. Meduňka má uklidňující, hojivé a stahující účinky, zároveň stimuluje krevní oběh. To je velkým přínosem zejména pro pleť trpící akné a ekzémy a pleť spálenou od slunce. Velkým plus je také schopnost dvou jejích složek – kyseliny kávové a kyseliny ferulové proniknout do hlubších kožních vrstev. Meduňka má také vysoký obsah flavonoidů s antioxidačním účinkem.

text: redakce / foto: dreamstime

Doporučené

Přidat komentář