Beauty

Make-up tipy – jak na rtěnku

Stále více žen má odvahu líčit své rty výrazněji než jen přejet je leskem. Rozhodnete-li se k nim připojit, važte, jaký odstín rtěnky si vyberete. Nejlepší způsob je rtěnku vyzkoušet, ne vždy vám však tuto možnost v obchodě nabídnou. Ve spolupráci s profesionální vizážistkou Marcelou Žacovou, přinášíme pár pravidel, kterými se při výběru a aplikaci rtěnky můžete řídit.

Jaký jste typ?
První, na co byste se měla zaměřit, je to, jaký jste typ. Pokud jste typ světlý, to znamená plavé vlasy, světlá kůže, měla byste volit světlejší odstíny rtěnky (meruňková, broskvová, světle hnědá, růžová).

Pokud jste typ tmavý – tmavá pleť, tmavší vlasy – volte barvy výraznější (červená, vínová, tmavě hnědá).

Jaký je stav vašich rtů?
Hodně záleží také na tom, jak vaše rty vypadají. Jsou spíše tenké nebo máte výhodu plných rtů? Velmi důležité je také udržovat rty hladké, bez šupinaté kůže – na té nebude vypadat dobře žádná rtěnka.

Tenké rty
Tenké rty nejsou problém, dát jim šmrnc je jen trochu obtížnější. Vaší největší zbraní je konturovací tužka. Rtům dodá na objemu. Při výběru rtěnky se vyhněte červeným a vůbec tmavým odstínům, které by k vašim rtům přitahovaly pozornost, volte raději lesklé a světlé odstíny.

Plné rty
Pokud jsou vaše rty plné, můžete volit matné a tmavé odstíny.

Pokud chcete docílit plných rtů, neneste si na špičku prstu bílý lesklý stín a aplikujte ho doprostřed horního i spodního rtu. Poté lehce promněte – vaše rty budou opticky plnější.


Pokožka na rtech
Trpíte-li suchými rty, náchylnými k olupování, je velmi důležité udělat před nanesením rtěnky nebo lesku pár kroků. Přejeďte rty několikrát měkkým kartáčkem (třeba kartáčkem na zuby) nebo žínkou a naneste na ně výživný balzám na rty. Po několika málo minutách můžete použít rtěnku nebo lesk. Čím starší jste, tím krémovější rtěnku byste měla používat a vyhnout se tmavým barvám.

Jak máte nalíčené oči?
Při výběru rtěnky musíte myslet také na to, jak si malujete oči. Pokud aplikujete pouze řasenku a linky, volte spíše tmavší odstíny rtěnky. Používáte-li výrazné líčení očí, sáhněte po barvách spíše světlejších. Ve vašem líčení by totiž měl být pouze jeden výrazný prvek.

Jak správně aplikovat rtěnku?
Jistě znáte z reklam na rtěnku ten módní pohyb, kdy s ní obkreslíte celé rty. Proč je tato aplikace špatná?  Z jednoho prostého důvodu, a to, že si dáte na rty dvakrát více rtěnky než je potřeba. Zaprvé tak spotřebuje rtěnku dříve a zadruhé se vám bude více rozpíjet do jemných vrásek kolem rtů. Rtěnku je tedy lépe aplikovat štětcem, který je nejen přesnější, ale také vám ušetří peníze za novou rtěnku.

Nezapomínejte na konturovací tužku, zvlášť máte-li zralejší pleť. Rtěnka se nebude rozpíjet a rty jí můžete zvětšit i zmenšit.

Tipy:
Pokud chcete docílit plných rtů, naneste si na špičku prstu bílý lesklý stín a aplikujte ho doprostřed horního i spodního rtu. Poté lehce promněte – vaše rty budou opticky plnější.

Jak docílit toho aby rtěnka vydržela co nejdéle? Jednak musí být kvalitnější a také jí můžete trošku pomoci. Vezměte obyčejný (papírový) třívrstvý kapesník a oddělte z něj jednu vrstvu. Na namalované rty naneste pudr právě přes tuto vrstvu. Rtěnka pak vydrží mnohem déle.

Jestliže pro vás bylo cokoliv nesrozumitelné, nebojte se zeptat v komentářích – ráda vám vše vysvětlím.

text: Marcela Žacová, redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář