Hubnutí, Zdraví

Skandinávská relaxace pro vaše zdraví

„Zdravé pocení“ je lidstvu známé již tisíce let a ve Skandinávii je dokonce součástí kulturního dědictví. Pro většinu z nás znamená sauna především způsob relaxace a odpočinku, ale zanedbatelné nejsou ani její příznivé účinky na naše zdraví. Saunování je zejména příkladnou prevencí – posiluje odolnost organizmu, pomáhá tělu vylučovat nepotřebné látky, zlepšuje krevní oběh a kvalitu spánku. V dnešní době si můžeme vybrat mezi několika druhy saunování – klasickou saunu, infrasaunu nebo ajurvédskou saunu, která ze saunování vynechává hlavu.

Úleva svalům
Vysoká teplota v sauně způsobuje zvýšenou produkci endorfinů, které přirozeně tlumí bolest, zvyšuje cirkulaci krve a tím snižuje bolest ve svalech. Většina sportovců proto využívá saunu jako součást potréningového programu na uvolnění namožených svalů.

Duševní relaxace
Zrelaxované svaly a tělo, které produkuje hormony pozitivně ovlivňující vaši náladu, dělají ze sauny ideální místo na odpočinek od dnešního uspěchaného života.

Snížení tlaku
Zvýšená cirkulace krve rozšiřuje krevní řečiště a tím snižuje krevní tlak. Tento efekt je jen krátkodobý, ale poslední výzkumy naznačují, že pravidelná sauna může pomoci s udržením tlaku na „zdravé“ úrovni.

Oběhový systém a srdce
Během pobytu v sauně se vaše cévy rozšíří a poté zase zúží, což podporuje jejich zdraví a elasticitu. Navíc se vám zvýší tep z průměrných 60 až na 110 tepů za minutu, takže si vaše srdce „zacvičí“, aniž byste musela do fitka.

Zlepšení spánku
Pokud máte problémy s usínáním, tak po pobytu v sauně je mít nebudete. Zrelaxované svaly, spolu s účinkem endorfinů, by měly zajistit, že budete spát jak mimino.

Úbytek váhy
V sauně, díky zvýšené činnosti srdce, průměrně spotřebujete asi 300 kalorií a určitě shodíte i nějaký ten gram (jedná se zejména o úbytek vody v těle). Na dlouhodobé hubnutí to nestačí, ale jako doplněk diety a cvičení to určitě smysl má.

Detoxikace
Vysoká teplota rozšiřuje póry, což v kombinaci s pocením pomáhá tělu zbavovat se toxinů. Vedlejším účinkem je také výrazné čištění pleti, která bude vypadat zdravější a zářivější.

Zdravotní rizika
Pro většinu zdravých lidí nepřináší saunování v rozumné míře žádná zdravotní rizika, ale v případě srdečních nemocí, vysokého tlaku, cukrovky, astmatu a některých kožních potíží je lepší poradit se s lékařem.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář