Zdraví

Místo potravinových doplňků pomeranč

Pomeranče jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce na světě. Existuje mnoho důvodů, proč bychom je měli zařadit do svého jídelníčku – ať už tak, jak je koupíme, nebo ve formě ovocné šťávy či v ovocném salátu. Jsou plné živin, vitamínů a minerálů, které podporují zdravou a čistou pokožku, mohou snížit riziko vzniku mnoha onemocnění, obsahují minimum kalorií a žádný tuk…

Imunita
Jediný pomeranč poskytne vašemu tělu více než 90% denní potřeby vitamínu C. Tato zásadní živina pomáhá zlepšit imunitu a držet tělo dál od nemocí a infekcí. Chrání naše buňky tím, že neutralizuje volné radikály, které způsobují chronická onemocnění.

Kůže
Jak stárneme, naše kůže začíná trpět různými poškozeními způsobenými volným radikály. Stárnutí je sice běžnou součástí života, ale můžeme minimálně zpomalit jeho proces. Pomeranče jsou plné antioxidantů a již zmíněného vitamínu C, jež spolu s beta-karotenem výrazně zpomalují proces stárnutí pokožky.
pomeranc_01
Srdce
Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé trpí srdečními chorobami je fakt, že se tepny ucpávají v důsledku nezdravého životního stylu. Pomeranče obsahují flavonoidy (mají příznivý vliv na oběhovou soustavu), jako je například hesperidin, jež má antioxidační účinek, snižuje hladinu cholesterolu v krvi (zejména v kombinaci s vitamínem E) a zabraňuje ucpávání tepen. Je přírodním prostředkem pro řadu zdravotních problémů od alergií, přes vysoký krevní tlak, až po křečové žíly. Zdraví vašeho srdce podporují i vláknina, vitamín C, draslík a cholin (zabraňuje hromadění cholesterolu a tuku v organizmu) – vše v pomerančích zastoupeno.

Mozek
Kyselina listová přítomná v pomerančích podporuje vývoj mozku a udržuje ho v dobré formě. Je velmi důležitá také pro zdravý vývoj nervového systému plodu – tedy v těhotenství.

Zrak
Společně s kůží stárne a zhoršuje se i náš zrak. Vitamíny A, C a draslík obsažené v pomerančích, jsou pro naše oči velmi důležité. Velké množství karotenoidů a dalších antioxidantů v pomerančích působí preventivně proti makulární degeneraci sítnice. Chcete-li si dobrý zrak udržet co nejdéle, jezte jeden pomeranč každý den.

Detoxikace
Organické kyseliny (zejména kyselina citronová), zvyšují účinek vitamínu C a ulehčují vylučování toxických látek z těla.

Zažívání
Pomeranče jsou plné rozpustné vlákniny, která stimuluje trávicí šťávy, zmírňuje zácpu, podporuje dobré trávení, udrží pocit plnosti a tím zajistí rychlejší a zdravější hubnutí.

Diabetes
Pomeranče mají nízký glykemický index. To znamená že jejich konzumace nebude výrazně ovlivňovat hladinu cukru v krvi a způsobovat potíže s tím spojené.

text: redakce / foto: bigstock

Doporučené

Přidat komentář