Beauty

Znáte svůj typ pleti a víte, jak o ni správně pečovat?

Pro určení správné kosmetické péče je nezbytné znát svůj typ pleti. Pleť může být mastná, suchá, citlivá, zralá, někteří lidé mají pleť smíšenou – na čele, nose a bradě mastnou, kolem očí a na tvářích pak suchou. V průběhu času se typ pleti může i měnit – je větší pravděpodobnost, že v mládí bude váš typ pleti normální nebo mastný, v průběhu let se pak změní na suchý. Těmto změnám je třeba přizpůsobit také péči.

Jaký je právě váš typ pleti a jak o ní pečovat? Dnes se budeme věnovat třem základním typům pleti.

Pleť suchá
Suchou pleť poznáte podle absence viditelnosti pórů, je hrubá, napjatá, často svědí. Je méně pružná, citlivá, mohou se na ní tvořit červená a šupinatá místa. Jsou na ní více viditelné i jemné linky. Suchost pleti může být způsobena jejím stárnutím nebo hormonálními změnami, genetickými faktory, dlouhými horkými koupelemi a sprchováním, používám nevhodné kosmetiky, ale také třeba vnějšími vlivy (vítr, slunce, chlad) nebo účinky léků.

Pro zlepšení stavu suché pleti je nezbytné přijmout pár pravidel – používat bohatší hydratační krémy a přírodní hydratační masky, vyhnout se dlouhým horkým koupelím a agresivním čistícím přípravkům (například kosmetice s obsahem alkoholu), ale také kosmetice s obsahem minerálních olejů a dalších ropných produktů. Pokožku celého těla můžete hýčkat panenským kokosovým olejem, kakaovým nebo bambuckým máslem.

Pleť mastná
Tento typ pleti je nejběžnější u dospívajících jedinců, ale projevit se může v každém věku. Mastná pleť je problematická a vyžaduje proto speciální péči. Má sklon k zarudnutí, nadměrné tvorbě mazu, vzniku akné, černých teček a pupínků. Vyznačuje se také rozšířenými póry. Tou lepší stránkou mastné pleti je, že nemá sklon k předčasnému stárnutí a tvorbě vrásek. Olejnatost pleti se může měnit v závislosti na ročním období nebo na počasí. Velký vliv má také stres, nevhodná strava a genetika.
moje_plet_03
Ve snaze o mladě, čistě a zdravě vypadající pleť ji nadměrným používáním všemožných přípravků spíše ubližujeme. Pro mastnou pleť jsou vhodné spíše jemnější čistící přípravky, například s ovocnými kyselinami, které jemně odstraní odumřelé kožní buňky a stáhnou póry. Navíc zvyšují hydrataci pokožky a podporují tvorbu kolagenu. Vlákna kolagenu a elastinu chrání před působením volných radikálů. Velmi vhodné je jednou za týden použít jílovou či bahenní masku – obě absorbují přebytečný maz. Před nanesením make-upu použijte antiseptický denní krém s účinnými látkami, které snižují mazovou sekreci (například Benzoyl peroxid) nebo krém s aloe vera, heřmánkem, tymiánem. Pro omezení mastnoty pleti volte stravu bohatou na bílkoviny, vitamín B2, listovou zeleninu a ovoce a naopak chudou na cukr, čokoládu, tuk a smažené pokrmy. Vyhněte se také kouření a alkoholickým nápojům. Pijte hodně čisté vody (udrží pokožku hydratovanou a odplaví toxiny).

Pleť smíšená
Smíšená pleť je zjednodušeně řečeno taková, která je kombinací dvou či více typů pleti. Některé části obličeje mohou být suché (většinou tváře a pod očima) a některé mastné (T zóna – čelo, noc, brada) nebo může být kombinací, kdy se současně objevují vrásky a pupínky. Obecně platí, že oblast nosu, čela a brady má více aktivních mazových žláz než ostatní části obličeje. Smíšenou pleť může mít na svědomí genetika, ale také například používání nevhodných kosmetických produktů. Některé výrobky mohou obsahovat dráždivé látky, které stimulují produkci mazu v oblasti T zóny a zároveň vysušují a dráždí zbytek obličeje. Nejvhodnějším, i když trochu složitějším způsobem jak pečovat o smíšenou pleť, aby vypadala co nejlépe, je používat současně přípravky na oba typy pleti. Pro mytí pokožky používejte vždy čistou vodu a jemný čistící přípravek bez parfemace, který dokáže zabránit podráždění a vysušování. Máte-li mastnou a suchou smíšenou pleť bude pro vás vhodný čistící gel na pěnové bázi. Pokud používáte toner, nesmí obsahovat žádné dráždivé látky (alkohol, mentol, parfemaci) nebo citrusové oleje. Na suché části obličeje aplikujte pravidelně hydratační krém, do očního okolí pak bohatší hydratační krém nebo sérum k tomu určené.

text: redakce / foto: fotky-foto, pixmac

Doporučené

Přidat komentář