Hubnutí

Nejlepší dieta?

Ať už chcete shodit jen pár kilogramů nebo je váš cíl ambicióznější, máte dnes na výběr stovky diet. Od propracovaných plánů, které jsou známé již desítky let, po speciální rychle hubnoucí plány různých celebrit. Jak se v nich vyznat, která je nejlepší, která opravdu funguje?

Důležité je si uvědomit, že jsme individuality, které mají nejen odlišný metabolismus, ale také styl života. Dieta, která funguje pro svobodnou fotografku na volné noze, nemusí být stejná, jaká bude fungovat na vdanou maminku tří dětí pracující v kanceláři.

Nejlepší cesta je tedy ta, která vyhovuje právě vám, vaší mentalitě, metabolismu a stylu života.

Podle čeho si svojí dietu vybrat?
nejlepsi_dieta_03
Zdraví
Rychlý úbytek váhy u některých diet je sice motivující, ale dá se spíš přičíst ztrátě vody než tuků, což není výsledek, který bychom chtěli, a rozhodně to není nejzdravější. Dieta by měla hlavně zaručovat dlouhodobě udržitelné snížení váhy. Hubnutí je zkrátka maratón, ne sprint. Měli byste také vzít v úvahu, že dietní plán by měl obsahovat dostatek základních živin, které tělo potřebuje, včetně vitamínů a minerálů, abyste sice zhubli, ale zároveň si tím nevytvořili zdravotní problémy.

Cvičení
Většina diet obsahuje také cvičební plán nebo alespoň doporučení, které druhy cvičení byste měli během diety pravidelně absolvovat. Ne každý má čas strávit denně hodinu ve fitku, takže i tento faktor byste měli brát v úvahu při výběru. Pokud je součástí diety cvičení, které z duše nesnášíte, tak asi ani tato dieta pro vás nebude ta pravá. Na druhou stranu si určitě můžete cvičební plán k vaší dietě upravit tak, že jej nahradíte jiným cvičením s přibližně stejným výdejem energie.
nejlepsi_dieta_04
Udržitelnost
Pročtěte si pečlivě, co všechno od vás dieta bude vyžadovat a co z toho je pro vás přijatelné. Každý člověk má jiné chutě, pro někoho je konzumace více zeleniny velký problém, jiný ji jí pravidelně i v běžném životě, takže tuto část přechodu na dietu ani nepozná. Dalším problémem může být, je-li dieta příliš nudná a jednotvárná. Pak bude pravděpodobně velmi těžké se jí držet, jakmile začnete dělat výjimky, celý plán se postupně rozpadne a nedosáhnete výsledků, které jste si předsevzali. Abyste nezačali opět nabírat na váze je potřeba alespoň část dietních návyků zařadit do svého „nedietního“ života. Vyberte si tedy dietu, která už částečně do vašeho života patří.

Životní styl
Rádi vaříte? Pak pro vás dieta, která vyžaduje hodně času v kuchyni, bude ta pravá. Pokud ale máte málo času, raději si vyberte dietu, která tolik příprav nevyžaduje. Ne všechny diety vyžadují složitou přípravu, takže i s málem času určitě nějakou najdete.
nejlepsi_dieta_02
Vaše zvyky
Mnohdy je nadváha výsledkem kombinace několika vašich špatných návyků. Ať už jsou to časté návštěvy cukrárny, přemíra alkoholu, málo aktivity a pohybu nebo jejich kombinace. Jejich eliminací, nebo alespoň utlumením, dáte dobrý základ disciplíně pro dietu potřebné. Určitě máte ale také zvyky, které jsou více méně v souladu s dietním plánem, zkuste tedy najít dietu, která je v souladu s vašimi dobrými návyky.
nejlepsi_dieta_05
Vaše tělo
Vaše psychika, fyziologie, metabolismus a dědičnost hrají velkou roli v tom, kolik vážíte. Přibírání na váze má velmi individuální důvody – hormonální nebo emocionální nerovnováha, špatné návyky, genetika – váš přístup musí být tedy také individuální. Zkuste věnovat větší pozornost reakcím svého těla, ať už na jednotlivé potraviny, čas kdy jíte nebo množství jídla. Někdo se cítí plný energie, když alespoň částečně dělí stravu, na někoho to nefunguje, jiný zase méně jí přes den, když si dá vydatnou snídani. Vaše dieta by měla určitě obsahovat pozitivní výsledky vašeho vlastního pozorování.

Najít ideální dietu chce čas a hodně experimentování, můžete zkusit jednu a bude vám vyhovovat, ale také jich můžete zkusit několik s mizivým výsledkem. Možná ani žádnou dietu nepotřebujete, stačí jen zdravější životní styl, který sice nepřinese úbytek váhy a výsledky ihned, ale zase vás udrží ve formě po zbytek života. Každá dieta používá jiné „zbraně“ v boji s nadváhou, ale logika v pozadí by se dala shrnout do jedné věty – méně kalorií, více aktivity. Když budete toto pravidlo dodržovat, už vlastně na „dietě“ jste a třeba to nebude žádná oficiální, ale vaše vlastní „individuální“ dieta, která vám přinese výsledek, který si přejete.

text: redakce / foto: bigstock, dreamstime

Doporučené

Přidat komentář