Cestování

Doporučeno odborníky: 5 netradičních lyžařských destinací

Vršky Harrachova, Hintertuxu, nebo na Kronplatzu už zná nejeden Čech. Zimní dovolená se však dá pojmout zcela netradičně a podívat se můžete mnohem dál. Kamenem úrazu bývá náročný převoz lyží, snowboardů a dalšího sportovního vybavení. Častokrát je potřeba opravdu velké a spolehlivé auto. Anebo jinak. Mnohem jednodušeji a rychleji se za zasněženou nádherou dostává letadlem.

Ázerbájdžán
„Pokud chcete vzít na netradiční lyžování celou rodinu, určitě vyzkoušejte Ázerbájdžán. Tamní podmínky jsou ideální i pro děti. Dopoledne s nimi můžete strávit na sjezdovce a odpoledne zajít na typický dezert jako je pachlava nebo goghal,“ říká Josef Trejbal, Chief Commercial Officer portálu Letuška.cz. Jediným lyžařským střediskem v Ázerbájdžanu je Sahdag. Tento lyžařský komplex leží přibližně 230 kilometrů severně od metropole Baku na svazích hory Gejdara Alijeva. Sahdag je nejnovějším střediskem postaveným na zelené louce. Na své si zde přijdou také zkušení lyžaři. Jsou tu tři červené sjezdovky s výškovým rozdílem 220, 360, 450, a 670 metrů.
asiana_letuska_lyzovani_02
Bulharsko
„Bulharsko není jen ideální cílovou destinací v období léta. Byla by škoda si tuto oblíbenou balkánskou destinaci zafixovat v paměti jen jako přímořské letovisko. Tamní podmínky jsou totiž šité na míru lyžařským nadšencům,“ říká Josef Trejbal. Pod pohořím Pirin leží lyžařský resort Bansko, kde nejvyšší hřeben má až 3 000 metrů. Jedinečnost tohoto místa dokazuje umístění na seznam chráněných oblastí UNESCO. Téměř tříkilometrový vrcholek naleznete i v areálu Todorin, který je vybaven moderními lanovkami.

Čína
Ten, kdo se chystá do Číny, by si neměl zapomenout přibalit lyže. Čína totiž nabízí až 568 lyžařských středisek. Hory jsou i v okolí hlavního města Pekingu. Střední a jihovýchodní část Pekingu je rovinatá, s nejnižším místem 44 metrů nad úrovní moře. Na západním a severním pomezí se zvedají hory, které dosahují do nadmořské výšky 2 303 metrů. Vysoké jsou i další horské vrcholy, například Chaj-tchuo-šan na severozápadě má 2241 metrů a Wu-ling-šan na severovýchodě měří 2116 metrů. „Za návštěvu stojí provincie Hebei (Che-Pej), kde se v roce 2022 budou konat zimní olympijské hry,“ říká Josef Trejbal.
asiana_letuska_lyzovani_03
Írán
Ačkoliv je Írán často považován za nebezpečnou destinaci, není tomu tak. Dokazuje to zvyšující se zájem evropských turistů, kteří jezdí obdivovat starověké město Persepolis, paláce, pevnosti a nejrůznější památky. Kromě kulturního vyžití nabízí Irán fantastické lyžařské podmínky. V Íránu se nachází dvě velká pohoří: Alborza Zagros. Pohoří Alborz nabízí několik vrcholků s výškou nad 4 000 m, nejvyšším z nich je sopka Damavand s výškou 5671 m. Nejčastěji navštěvovaným centrem je Dizin v pohoří Alborz. Nejdelší lyžařský vlek zde má 3 600 m.

Japonsko
Japonsko nejsou jen samurajové, sushi a Nagano. Druhý největší japonský ostrov Hokkaido může nabídnout až 15 metrů sněhu ročně. Sněhové podmínky v Japonsku patři mezi ty nejlepší na světě. Sníh na ostrově Hokkaido je lehký a suchý, každé 3-4 dny od prosince do března připadne čerstvých 10-15 cm. Skvělé podmínky nejen pro volnou jízdu v krajině pak najdete v oblasti známé jako Niseko. Nagano, které v roce 1998 hostilo zimní olympijské hry, pak nabídne až 86 resortů. Výška tamních vrcholků se pohybuje kolem 2 000 m.
asiana_letuska_lyzovani_04
Letuška.cz doporučuje: Jak cestovat s lyžemi

1. Pořiďte si speciální box nebo vak na lyže. Box by měl být vybaven kolečky a měl by mít nastavitelnou délku. Lze vybrat textilní nebo skořepinový plastový. Vybavení dobře upevněte a ideálně vycpěte textilem na koncích kvůli ochraně špiček lyží i snowboardu.

2. Za lyžařskou výstroj je obvykle považován jeden pár lyží, holí, bot nebo jeden snowboard s jedním párem bot nebo jeden pár vodních lyží. Někdy se k zavazadlu počítá i helma.

3. Zdarma můžete přepravit jednu lyžařskou výstroj do 15 kg. Pokud překročíte tento limit, zavazadlo bude přepraveno za standardní poplatky.

4. Podmínky se u jednotlivých aerolinek mohou lišit. Doporučujeme dopředu pečlivě prostudovat přepravní podmínky. Všímejte si zejména váhového limitu a ceny za nadměrná zavazadla.

5. Cestovní agentuře Letuška.cz nahlaste zavazadlo s lyžařským vybavením při rezervaci letenky.

6. Po příchodu na letiště hledejte na odletech přepážku Nadrozměrná zavazadla (OversizeBaggage).

zdroj: Asiana /foto: bigstock, archiv / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář