Hubnutí

Ověřené tipy na hubnutí

Málokterá oblast našeho života sebou přináší tolik mýtů, vědecky ničím nepodložených teorií i úplných nesmyslů jako oblast hubnutí. Dnes přinášíme několik tipů, které jsou založené na vědeckých výzkumech a u kterých je ověřená jejich efektivita na snížení váhy.

1. Pijte vodu, zvlášť před jídlem
Pití vody může zvýšit rychlost vašeho metabolismu (na jednu až dvě hodiny) až o 30 procent, čímž rozhodně spálíte pár kalorií. Navíc studie ukazují, že půl litru vody vypité před jídlem výrazně sníží množství jídla, které zkonzumujete.

2. Jezte více vlákniny
I když jsou důkazy vlivu vlákniny na hubnutí nejednoznačné, zvýšení jejího příjmu je často doporučováno jako součást diety. Podle některých studií vláknina zvyšuje pocit plnosti a tím pomáhá se snížením příjmu kalorií.

3. Vejce k snídani
Vyměníte-li klasickou snídani, založenou na obilovinách, za vejce nebo jiný zdroj kvalitních bílkovin, snížíte tím příjem kalorií až na 36 hodin, což povede k většímu úbytku váhy a tuku.
overene_tipy_hubnuti_03
4. Pijte kávu
Káva je mnohdy nespravedlivě démonizována, přitom je plná antioxidantů a v přiměřeném množství může být přínosem pro vaše zdraví. Káva zrychluje metabolismus o 3 až 11 procent a spalování tuků až o 29 procent. Hodně cukru a smetany samozřejmě tyto výhody vyruší.

5. Kokosový olej
Kokosový olej obsahuje speciální druh tuků – středně dlouhé triglyceridy, které tělo zpracovává jinak než ostatní druhy tuků. Tyto tuky zvýší rychlost vašeho metabolismu, takže spálíte až o 120 kalorií denně více, navíc sníží vaši chuť k jídlu.
overene_tipy_hubnuti_06
6. Aerobní cvičení
Aerobní cvičení nebo také kardio cvičení je skvělý způsob spalování kalorií, zdá se, že je zvlášť efektivní, pokud jde o tuk v oblasti břicha.

7. Více ovoce a zeleniny
Ovoce a zelenina mají hned několik vlastností, které pomáhají se snížením váhy. Obsahují málo kalorií, hodně vlákniny a jsou bohaté na vodu. Navíc vitamíny a minerály v nich obsažené, vaše tělo rozhodně také ocení.
overene_tipy_hubnuti_05
8. Pijte zelený čaj
Zelený čaj obsahuje jen malé množství kofeinu, ale na druhou stranu je zase plný antioxidantů, především katechinů, které společně s kofeinem zvyšují spalování tuků.

9. Méně přidaného cukru
Přidaný cukr je možná úplně nejhorší součást moderní diety. Konzumace potravin s vysokým obsahem přidaného cukru (což se týká také mnoha druhů limonád) je lékaři často spojována s obezitou, onemocněním srdce a cukrovkou.

10. Jezte více proteinů
Strava s vysokým obsahem proteinů zvyšuje rychlost metabolismu a vy tak spálíte o 80 až 100 kalorií denně více, navíc zvyšuje pocit plnosti, takže můžete „ušetřit“ až 450 kalorií denně.

11. Používejte menší talíře
Různé studie ukazují, že lidé, kteří jedí z menších talířů, konzumují méně kalorií. Je to trik, který souvisí s tím, že pocit hladu a plnosti je ovlivňován i zrakovými vjemy.
overene_tipy_hubnuti_02
12. Kořeněná jídla
Koření jako cayenský pepř nebo chilli zrychlují metabolismus a mírně tlumí chuť k jídlu.

13. Obklopte se zdravým jídlem
Zdravé jídlo v kabelce, u televize nebo na nočním stolku vám pomůže ve chvílích, kdy vás přepadne neodolatelná chuť k jídlu. Protože ho máte po ruce, sníží to šanci, že se vydáte do lednice nebo do obchodu pro něco nejen nezdravého, ale také plného kalorií.

14. Činky
Vedlejší efekt snižování váhy je také úbytek svaloviny a zpomalení metabolismu. V tom vám může pomoci právě cvičení s činkami.
overene_tipy_hubnuti_04
15. Zapomeňte na dietu, jezte zdravě
Problém s dietou je ten, že většinou funguje pouze krátkodobě. Zaměřte se na dlouhodobou změnu životního stylu, dejte si cíl být zdravější, šťastnější a ve formě a úbytek váhy přijde jako vedlejší účinek sám.

Pamatujte, že neexistuje jediný a zázračný způsob jak zhubnout, navíc rychle a „bez práce“, jde hlavně o to, abyste do svého života zakomponovali co nejvíce návyků, které vedou ke snížení váhy.

text: redakce / foto: bigstock, dreamstime

Doporučené

Přidat komentář