Cestování

Řidičky, vyhněte se pokutě, zkontrolujte si autolékárničku!

Víte, že za prošlou lékárničku v autě můžete dostat pokutu až 2 000 korun, a že zhruba 81% autolékárniček letos končí lhůta použitelnosti?

Před čtyřmi lety vešla v platnost novela vyhlášky, která určuje obsah autolékárniček, takže řidiči nakoupili 4,8 milionů autolékárniček s novým složením. A právě letos hromadně končí většině těchto obměněných autolékárniček (zhruba 81 %) lhůta použitelnosti.

Jak se vyhnout pokutě?
Datum exspirace zdravotnického materiálu uvnitř lékárničky, ale i dobu použitelnosti autolékárničky samotné se rozhodně vyplatí zkontrolovat. Za prošlou lékárničku totiž hrozí řidičům podle zákona pokuta až do výše dvou tisíc korun. Informace o exspiraci by měla být součástí každé autolékárničky, ale řidiči by měli věnovat pozornost také exspiraci jednotlivých komponentů. Stačí, aby jediný z nich byl prošlý, a autolékárnička již předpisům nevyhovuje.
hartmann_autolekarnicka_02
Na co si dát pozor
Ačkoli podle zákona musí být obsah autolékárniček vždy totožný, kvalitu zdravotnického materiálu nijak neurčuje. Můžete proto snadno narazit na autolékárničky, kde náplasti nelepí, nůžky jsou tupé, obvazy nedostatečně pevné, apod. „Autolékárničky se také mohou lišit lhůtou použití zdravotnického materiálu, a tedy potřeby jeho dřívější výměny. Ty s kvalitnější výbavou mají dobu použití aspoň 48 měsíců,“ vysvětluje Luděk Ogoun ze společnosti HARTMANN – RICO (předního výrobce zdravotnického materiálu). Proto, než si autolékárničku koupíte, nebojte se do ní nakouknout a zkontrolovat, zda jde o skutečně kvalitní výrobek.

5 tipů pro výběr správné lékárničky:
– obal autolékárničky se musí dát rychle a bezproblémově otevřít i zavřít.
– preferujte výrobky s jasně vyznačenou lhůtou exspirace. U kvalitnějších autolékárniček to zpravidla bývá 48 měsíců.
– zárukou kvality je samozřejmě i důvěryhodný výrobce autolékárničky.
– jednotlivé položky autolékárničky jsou zabalené do igelitu, přehledně poskládané a dobře označené.
– autolékárnička obsahuje přehledný graficky zpracovaný manuál první pomoci.

Při nákupu nové autolékárničky se řidiči mohou řídit doporučením záchranářů z Olomouckého kraje. Testovali 11 typů dostupných autolékárniček. Všechny sice dostály vyhlášce, nicméně kvalitou zdravotnického materiálu se lišily. Některé měly nekvalitní obvazový materiál, který byl zbytečně pružný a měl málo savé polštářky. Také se několikrát objevily náplasti nízké kvality, které již téměř nelepily. A zaškrcovadlo nebylo smotané, ale skládané. Pro bezpečnost při poskytování první pomoci jsou velmi důležité rukavice. Žel v testu se našly i takové, do kterých by se zachránce v případě potřeby nedostal: buď byly příliš malé, nebo slepené. Důležitou radou záchranářů je lékárničku prozkoumat ještě před uložením do automobilu. „Po nákupu radíme lékárničku rozbalit a seznámit se s jejím obsahem, nevozit ji v autě zalisovanou ještě ve fólii z obchodu,“ říká Petr Matouch ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.
hartmann_autolekarnicka_03
Nejvyšší hodnocení od olomouckých záchranářů získala Autolékárnička HARTMANN – RICO. Vynikala především v přehlednosti zabalených položek v autolékárničce, v lepivosti a dobré trhatelnosti náplasti v cívce bez použití nůžek nebo ve snadnosti rozbalení a použití škrticího obinadla. Její pořizovací cena je 225,-Kč a je k dostání ve třech barevných provedeních: v bílém, červeném a modrém.

Doplňující informace:
Obsah autolékárničky určuje vyhláška o povinné výbavě automobilů č. 341/2002 Sb. Poslední novelizace vyhlášky se uskutečnila v září 2009, upravila obsah autolékárničky s platností od roku 2011.

Dle vyhlášky má autolékárnička obsahovat:
Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/cm2) – 3 ks
Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/cm2) – 3 ks
Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran 960 x 1360 x 960 mm) – 2 ks
Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost7 N/25 mm) – 1 ks
Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm) – 6 ks
Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm) – 1 ks
Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm) – 1 ks
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu – 1ks
Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka min. 14 cm

zdroj: Hartmann – Rico / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář