Zábava/Kultura

Snímek Tima Burtona Big Eyes již brzy v našich kinech

Film od režiséra známého svým nekonvečním stylem, Tima Burtona, „BIG EYES“ vypráví skutečný a šokující příběh jednoho z nejkolosálnějších uměleckých podvodů v historii.

Na sklonku čtyřicátých a počátku padesátých let dosáhl malíř Walter Keane neuvěřitelného úspěchu, naprostou revoluci v komercionalizaci populárního umění, se záhadnými obrazy tváří s velkýma očima. Bizarní a šokující pravda nakonec vyšla najevo, když se zjistilo, že Walterovi práce nebyly ve skutečnosti vůbec vytvořeny jím, ale jeho manželkou Margaret. Keane, jak se zdálo, žil lží, kterou oklamal celý svět. Příběh je až příliš neuvěřitelný, aby byl smyšlený. BIG EYES se soustředí na Margaretino umělecké probuzení, fenomenální úspěch jejích obrazů a její bouřlivý vztah s manželem, který byl katapultován k mezinárodnímu věhlasu tím, že přijímal ocenění za její práci.
big_eyes_film_02
Do hlavních rolí obsadil Tim Burton Christophera Waltze a Amy Adams, která za ztvárnění malířky Margaret Keaneové získala ocenění Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka. Autory scénáře jsou Scott Alexander a Larry Karaszewski, kteří když se doslechli o zvláštním případě Margaret a Waltera Keanových, neváhali ani vteřinu. „Je to podstatná část historie, kterou nikdo nezná. Kdyby to nebyla pravda, sám bych tomu nikdy nevěřil. Bylo opravdu hodně důvodů, které nás vedly k natočení tohoto filmu,“ uvedlo scénáristické duo. Margaret byla silnou postavou, která ztělesňovala počátky ženského hnutí. Příběh začíná roku 1950, kdy byla ženou v domácnosti a poskytovala veškeré potřebné zázemí manželovi. Postupně se však naučila, jak být sama sebou a prosadit se. Walter první přišel s masovým marketingem umění. Kritici ho neuznávali a galerie neakceptovaly, tak si vybudoval svoje vlastní. Přišel na to, jak snížit cenu obrazů, aby se staly dostupnými i pro běžné lidi a tím způsobil převrat v uměleckém světě.
big_eyes_film_01
Skutečná Margaret dosud žije v blízkosti San Francisca a je jí 86 let. Walter zemřel v roce 2000. „Scott a Larry byli moc nadšeni a měli o všem ve filmu úplně stejnou představu jako já, takže jsem se výsledku nebála. V mém příběhu našli humor i tragédii. Je to prostě úžasné. Je to pro mě obrovská čest mít svůj vlastní film. Je to jako sen, neskutečné,“ uvedla Margaret Keanová.

Jak dopadne skutečný příběh a zároveň šokující příběh jednoho z nejkolosálnějších uměleckých podvodů v historii? O tom se můžete přesvědčit od 5. února 2015.

zdroj: Forum Film

Doporučené

Přidat komentář