Zdraví

Stres? Ne, díky!

Stres, psychické vypětí, nekvalitní a nedostačující spánek nebo nedostatek odpočinku – to jsou hlavní přívlastky životního stylu dnešní zrychlené doby. Tyto atributy nemají negativní dopad pouze na naši psychiku, ale i na naše celkové zdraví. Stres je přirozenou reakcí na různé životní události. Ovšem při přetrvávajícím a neřešeném přetížení může běžný stres přerůst v depresi. Jak se bránit a mít vnitřní duševní pohodu?

Hoďte nohy nahoru
Správný odpočinek je skvělým způsobem, jak nížit nervové napětí. Udělejte si denně minimálně 20 minut čas sami pro sebe. Relaxujte a dechovým cvičením si pomozte snížit přebytečnou duševní zátěž. Další antistresovou pomůckou může být správně prováděná meditace. Díky meditaci se postupem času zbavíte tenze a budete mít „lehčí hlavu“.

Spěte kvalitně
Dostatečný spánek je klíčem pro duševní pohodu. Dlouhodobý spánkový deficit může vést k úzkostem, podrážděnosti, zhoršené koncentraci a v nejhorším případě až k depresi či jinému duševnímu onemocnění. Jak ale spánek zkvalitnit? Snažte se dodržovat spánkový režim a zlepšit své spánkové návyky. Před spánkem se vyhněte konzumaci povzbuzujících nápojů či potravin jako je káva, čaj, rafinovaný cukr aj.

Nevysedávejte u monitoru a braňte se před modrým světlem z telefonů a televize. Spěte ideálně v chladu, úplné tmě a v nerušeném prostředí. Pokud nemůžete dlouho usnout, můžete sáhnout po přírodních pomocnících. Vhodné alternativy léků na spaní jsou bylinky či doplňky stravy, které uklidňují a napomáhají usnout. Napomoci nám může meduňka lékařská, levandule, třezalka nebo kozlík lékařský. Z doplňků stravy to může být například Vitar L-tryptofan, který napomáhá k uvolnění melatoninu (hormonu spánku) a serotoninu (hormonu štěstí). Jednoduše řečeno se díky této aminokyselině lépe vyspíte a probudíte se uvolněni a šťastní.

Holdujte tanci a pohybu
Pohyb a fyzická aktivita je neodmyslitelně spojována s uvolňováním endorfinů. Jakýkoli pohyb dokáže zlepšit náladu a uvolnit od stresového napětí. Pokud sport nepatří mezi vaše oblíbené aktivity, tak si jednoduše zatančete. Tančit se dá kdekoliv a víceméně to nic nestojí. Psychoterapeuti potvrzují, že tanec prospívá nejen tělu, ale i mysli. Dle výzkumů má tanec úžasný vliv na mozek a pozitivně ovlivňuje pozornost, řeč, paměť, soustředění a rozvíjí nervové spoje. Tak s chutí do toho.
Kompozice_STRES_finalJezte ,,šťastné“ potraviny
I díky potravinám lze snížit psychické napětí. Důležité je poslouchat své tělo. Pokud vám stres sníží kousek čokolády, tak si ji jednoduše dopřejte. Ale všeho s mírou! Je všeobecně známo, že potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny jako jsou tučné ryby, ořechy či semena pomáhají snížit úzkost. Pokud ryby nejíte nebo jste alergičtí na ořechy, můžete omega 3 doplnit pomocí doplňků stravy. Dalšími potraviny, které mají vliv na náš mozek a psychickou rovnováhu, jsou potraviny bohaté na vitaminy B a C a hořčík.

Ahoj, jak se máš?…
Nezapomínejte, že nejste na nic sami. Každého určitě potěší vlídná slova od našich blízkých. Nestraňte se a komunikujte, socializujte se a buďte otevření sobě i okolí. Pokud vás tíží nepříjemné pocity a cítíte úzkost, zavolejte někomu milovanému a proberte to s ním. Vyslechne vás a možná i poradí a vám se tak může ulevit.

Zdroj: MC Consultant, foto (úvodní) bigstock, archiv firem / komerční sdělení

Doporučené

Přidat komentář